1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Cizre'den ağıtlar yürekleri dağladı
Cizre'den ağıtlar yürekleri dağladı

Cizre'den ağıtlar yürekleri dağladı

Cizre’de yaşamını yitiren 16 kişi otopsilerinin ardından cenazeleri Cizre’ye getirildi.

A+A-

Alkış ve çektikleri zılgıtların yanı sıra sloganlarla evlatlarını karşılayan Cizreliler ile kadınların yaktığı ağıtlar, yürekleri dağladı.

 

Yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı cenaze töreninde 16 can yan yana toprağa verildi.


Cizre'de hayatını kaybeden 21 kişiden aralarında bebek ve çocukların da bulunduğu 16'sına ait cenazeler için tören düzenlendi.

 

5'i olaylar sırasında defnedilirken, otopsileri daha önce tamamlanıp Cizre Devlet Hastanesi'nde bekletilenler ile Şırnak Devlet Hastanesi'ndeki diğerlerinin otopsilerinin tamamlanması sonrası Cizre'ye getirilen Mehmet Emin Levent (21), Sait Çağdavul (19), Muhammed Tahir Yaramış (35 günlük), Cemile Çağırga (13), Osman Çağlı (18), Meryem Süre (53), Özgür Taşkın (20), Seyit Eşref Erdin (60), Zeynep Taşkın (18), Maşallah Edin (35), Sayit Nayici (17), Selman Ağar (10), Bünyamin İrci (15), Mehmet Dikmen (70), Mehmet Erdoğan (75) ve Mehmet Emin Açık'ın (70) cenazeleri taşıyan ambulans konvoyu, ilçenin Konak Mahallesi'nde yer alan Şırnak-Silopi-Cizre karayollarının yol ayrımında 100 bine yakın kişi tarafından karşılandı.


Evlatlarını son yolculuklarına uğurlayacak olan Cizrelilerin yanı sıra çevre il ve ilçelerden de binlerce kişi cenaze törenine katılmak üzere sabah saatlerinden itibaren ilçeye aktı.

 

Üzerinde katledilen kişilerin fotoğraflarının yer aldığı sarı, kırmızı, yeşil flamalara sarılı tabutları taşıyan konvoyun gözükmesiyle birlikte cenazelerini bekleyen ailelerden ve kitleden feryatlar koptu.


Alkış ve çektikleri zılgıtların yanı sıra sloganlarla evlatlarını karşılayan Cizreliler ile kadınların yaktığı ağıtlar, yürekleri dağladı. Cenaze konvoyunun karşılanmasının ardından onbinler cenaze araçlarının arkasında Yafes Caddesi üzerinden ilçe merkezine doğru yürüyüşe geçti.

 

İlerleyişine devam eden kitlenin, Sur Mahallesi'nde bulunan Newroz alanına ulaşması ile birlikte burada katledilenler için tören düzenlendi.

 

Düzenlenen tören sonrasında ise cenazeler Cizre Asri Mezarlığı'nda toprağa verildi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler