1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Cizre’deki yasak sürüyor, yaralı aileleri isyanda
Cizre’deki yasak sürüyor, yaralı aileleri isyanda

Cizre’deki yasak sürüyor, yaralı aileleri isyanda

Şırnak’ın Cizre ilçesinde bodrumunda bekleyen yaralıların aileleri, yakınlarının akıbetlerini bilmemenin endişesini dile getirdi.

A+A-

 İlçeye ulaşmak için günlerdir girişimlerde bulunan HDP ve DBP’nin çabaları ise sonuçsuz kaldı. Cizre yolunda polis gazlı müdahaleyle ilçeye gitmek isteyenleri dağıttı. Kızıltepe’de ise HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın açıklamasının ardından polisle göstericiler çatıştı.
 
Şırnak’ın Cizre ilçesinde bir evin bodrum katında bulunan yaralıların akıbeti hakkında halen kesin bir bilgi alınmış değil. İlçeye gitmek için günlerdir birçok girişimde bulunulmasına rağmen ne sağlık ekipleri ne de DBP ile HDP’li yöneticiler, ilçeye ulaşamıyor. Nusaybin’de dün yine kalabalık bir grup ilçeye gitmek için topluca yola çıktı. Aralarında DBP Eşgenel Başkanı Kamuran Yüksek, Siirt Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan, alalarında Mardin milletvekili Ali Atalan’ın da olduğu bazı milletvekilleri, dün yine Cizre’ye gitmek üzere Nusaybin’den yola çıktı. Topluluk, Nusaybin çıkışında polis tarafından engellendi. . Yürüyüşe izin verilmeyeceğini belirten polis, gruba dağılın uyarısı yaptı.  Grup ilerlemekte ısrar edince de polis basınçlı su ve gaz bombalarıyla müdahale etti.
 
Cizre’de haber alınamayan yaralıların aileleri ise tedirgin. Oğlunun iki bacağının da kırık olduğunu ve 7 gündür kendisinden haber alamadıklarını söyleyen anne Yavuzel “Oğlumun Cizre'de bulunduğu mahallede çatışma çıkınca ateş altında kalıyor. Birçok kişiyle bodruma sığınmak durumunda kalıyorlar. Sığındıkları evin de sağı solu yıkılıyor. İki ayağının kırık olduğu bilgisini aldım. En son konuştuğumuzda bodrumdaki 6 kişinin öldüğü 19 kişinin yaralı olduğunu söyledi. 7 gündür hiç bir haber alamıyorum. Vicdan sahibi herkese sesleniyorum. Evladımı kurtarsınlar. O kadar feryat ediyorum sesimi duyan yok. 15 gündür Nusaybin’deyim. Cizre'ye defalarca gitmeye çalıştım. 5 km yakınına kadar varabildim ancak. Oğlumun bulunduğu yerin yakınına bile almadılar."
 
Bu bayrakta benim kanım var
 
Oğlunun ayağının koli bandıyla sarıldığını da vurgulayan anne Yavuzel “Adıma Hanım demişler ama bir hanım gibi değil çaresiz biri gibi yaşıyorum. Düşünün oğlumun ayağı kırık koli bandıyla bağlamışlar. Bu başka bir devlet mi? Hepimizin devleti. Çanakkale'de birlikte mücadele etmedik mi? Bu bayrakta benim de kanım var. Bugün buradaki olaylara çatışmalara sessiz kalanlar bilmeli ki çatışmalara dur denmezse bu ateş herkesi yakabilir."
 
Bekleyişini sürdüren kadınlardan, 19 yaşındaki oğlu Ruhat Aktaş'ın haber için Cizre'ye gittiğini söyleyen anne Meliha Aktaş, yaralılar için sağlık koridoru açılmasını istedi. Oğlunun kolunun kırık olduğunu ve acılar içinde olduğunu da belirten Aktaş “Devlet yaralılar için gerekeni yapıyor diyorlar. Madem öyle neden bizim evlatlarımız çaresiz bırakıldı. İŞİD için bile sağlık koridoru açıldı. Diyorlarki 'ambulans gönderiyoruz ateş açılıyor.' O zaman yalvarıyorum beni bıraksınlar ben gidip alayım oradaki evlatlarımızı. Yetkililerle görüştük onlara da dedim insani koridor acın biz gidip alalım diye. Dikkate bile alınmadı. Evladımın elinde ne silah var ne başka bir şey. Haber için gelmiş mesleğini yapıyor. Böyle bir şeyi hak edecek ne yapmış. Herkes, sesimizi duysun ve lütfen kimse duyarsız kalmasın artık”
 
Yaralılar arasında olup durumunun ağırlaştığı kaydedilen 25 yaşındaki Sakine Sirey’in ablası Taybet Çetinkaya ise kardeşinin Manisa'da hemşirelik okuduğunu ve Cizre'de olaylar çıkınca 'yardımım dokunabilir' düşüncesiyle Cizre'ye gittiğini söyledi. Kardeşiyle en son 7 gün önce görüştüklerini belirten Çetinkaya, "Kardeşim şimdi Cizre'de bodrumda ölümle mücadele ediyor. Her görüştüğümüzde durumum iyi merak etmeyin sokağa çıkma yasağı kalkar kalkmaz geleceğim diyordu. Şimdi haber bile alamıyoruz. Suçu neyse ben üstleneyim yeter ki kardeşimi kurtarayım. Çok çaresizim anne babama söyleyecek sözüm kalmadı. Kardeşimle en son 7 gün önce görüştüğümüzde olursa iletişimimiz kopar benden haber alamazsınız sesimizi duyurmaya devam edin çünkü burada yaralılar var, demişti. Ama şimdi kime nasıl sesimizi duyuracağımızı bilemez olduk” diye konuştu.
 
 
Bu arada Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Cuma Namazı kıldıktan sonra Kızıltepe Belediyesi Meclis Salonu’da açıklama yapan HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, ardından bahçede toplanan halka seslendi. Demirtaş’ın açıklamasının ardından bir grup, TOMA’ya taş attı. TOMA’nın da basınçlı su ile müdahale etmesiyle kısa süreli bir gerilim yaşandı. Polis, belediyenin çevresindeki gruplara gaz bombası attı. Bir süre sonra olaylar duruldu.

 

(Mahmut Oral)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler