1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Cizre’deki yaralılardan haber alınamıyor
Cizre’deki yaralılardan haber alınamıyor

Cizre’deki yaralılardan haber alınamıyor

Şırnak’ın Cizre ilçesinde bir evin bodrumunda mahsur kalan 15 yaralı ile o binada yaralıyken ambulansların gönderilmemesi üzerine yaşamını yitiren 7 kişine ait cenazeler hala bekliyor.

A+A-

Binadakilerle irtibat önceki günden bu yana kesik. Binadaki kişileri almak için beyaz bayraklarla yürümek isteyen 11 kadın gözaltına alındı. Diyarbakır’dan yola çıkan 14 kişilik sağlık ekibi ise İdil’de durdurulunca, Nusaybin üzerinden Cizre’ye gitmek için alternatif güzergah arayışına girdi.
 
 
Şırnak’ın Cizre ilçesindeki Cudi mahallesinde 10 gün önce Nusaybin caddesine gitmek isterken güvenlik güçlerinin açtığı ateşle yaralanan kişilerin sığındıkları evdeki ölümle mücadeleleri sürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Belki de yaralı değillerdir” diyerek yok saydığı yaralılar, birer birer yaşamını yitiriyor. Binaya yapılan top atışları ve ağır silah mühimmatlarının isabet etmesiyle binanın katları da sürekli çöküyor. Binada mahsur kalan 15 yaralı ile beklerken kan kaybından ölen 7 kişiye ait cenazenin çıkarılması için çabalar sürüyor.
 
 
Önceki günden bu yana irtibat koptuğu için yaralıların son durumu hakkında bilgi alınamıyor. Binaya sürekli olarak güvenlik güçlerince ateş açılmaya devam edildiği belirtiliyor.
 
Yaralıları almak için başlatılan her girişim engelleniyor. Dün aralarında yaralıların yakınlarının da olduğu 11 kadın, öğle saatlerinde Cizre Belediyesi önünde toplandıktan sonra, yaralıların bulunduğu binaya doğru beyaz bayraklarla yürümek istedi. Ancak grup daha birkaç metre bile ilerlemeden, zırhlı polis araçları tarafından ablukaya alındı. Bunun üzerine kadınlardan biri üzerinde kimlik olmadığı için gruptan ayrılıp geri döndü. Kalan Jiyan Küçük, Esmer Tunç, Gule Yana, Zeynep Güler, Gazal Aydoğan, Leyla Vesek, Hatice İşçi, Ayşe Güven, Lütfiye Duymak ve Elif Çiçek adındaki 10 kadın ise polis kordonunda yürütülerek, emniyete götürülüp gözaltına alındı.
 
Öte yandan aralarında Türk Tabipler Birliği (TTB) mensubu doktorlar ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyesi sağlıkçılardan oluşan 9’u doktor toplam 14 kişilik grubun, ilgili bakanlıkların bilgisi dahilinde yaralıları almak için başlattıkları girişim de engele takıldı. Diyarbakır’dan önceki gün yola çıkan 14 kişilik heyet, Şırnak’ın İdil ilçesinde durduruldu. Uzun süren bekleyişin ardından güvenlik güçlerinin engelini aşamayan sağlık ekibi, Cizre’ye ulaşmak için kendilerine izin verilmediği hakkında bir tutanak tutup, buradan ayrıldı. Sağlıkçılar alternatif yol bulmak üzere Mardin’in Nusaybin ilçesine doğru hareket etti.


Öte yandan Mardin’in Nusaybin ilçesinden yola çıkarak Cizre’ye ulaşmak isteyen kalabalık grup da yol üzerinde güvenlik güçleri tarafından engellenince başlattıkları bekleyişi sürdürüyor. Bekleyen grup arasında Cizre’deki binada bulunan yaralıların yakınları ile Gezi direnişinde katledilen Berkin Elvan, Ethem Sarısülük ve Lice'de kalekol yapımı protestosu sırasında öldürülen Medeni Yıldırım'ın aileleri de bulunuyor.

 

(Mahmut Oral)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler