1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Cizre’de katliam: 30 ceset torbası istendi
Cizre’de katliam: 30 ceset torbası istendi

Cizre’de katliam: 30 ceset torbası istendi

Şırnak’ın Cizre ilçesinde, TRT’nin ortaya attığı “60 PKK'lı öldürüldü” iddiasının ardından, ilçede katliam yaşandığına dair çeşitli haberler geliyor.

A+A-

HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız, içinde yaralıların bulunduğu ikinci binanın olduğu bölgeye giden cenaze aracıyla, 30 ceset torbası istendiğini bildirdi. İddiaların ortaya atılmasından sonra çocuklarının akıbetinden endişe eden anneler ise Nusaybin’de Kürtçe ağıtlar yakarak, yas tutmaya başladı. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşgenel Başkanı Kamuran Yüksek ise AKP’nin kurduğu içinde ordu, Ergenekon’un da olduğu savaş ittifakının, katliam dahil her türlü yönelimi göze aldığını söyledi.
 
Şırnak’ın Cizre ilçesinde devam eden sokağa çıkma yasağının bitmesi beklenirken, TRT’nin ortaya atağı “60 terörist öldürüldü” haberinden sonra, katliam konuşulmaya başlandı. TRT'nin bu iddiasından sonra, açıklama yapan Şırnak Valiliği, "İlimiz Cizre ilçesinde Bölücü Terör Örgütü mensuplarına yönelik devam eden operasyonda, 10 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur" dedi.
 
Acılar katlandı
 
Ölülerin sayısıyla ilgili olarak TRT’de 60, valilik açıklamasında 10, medyada ise 30 rakamlarının telaffuz edilmesi, endişeyle bekleyen ailelerin acısını daha da katladı. Çelişkili bu iddialardan sonra, kurtarılması için uğraş verilen Cizre'deki yaralıların yakınlarının yüreğine ateş düştü. Aileler, Nusaybin'den Mitani Kültür Merkezi'ndeki bekleyişlerini sürdürüyor. Haberi aldıktan sonra,  yüreğine kor düşen aileler, Kürtçe ağıtlar yakarak acılarını dile getirdi. Gözyaşları içinde ellerini gökyüzüne kaldırarak yakaran kadınlar, Kürtçe, "Botan yanıyor, Cizre yanıyor, yüreğimiz yanıyor, çocuklarımız yanıyor. Dünya duymuyor. Ey dünya, artık sesimizi duyun" diye ağıt yaktı.
 
HDP'li Sarıyıldız: 30 Ceset Torbası İstendi
 
Olaya ilişkin gazetemize değerlendirmede bulunan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ise TRT'nin dile getirdiği 60 ölü iddiasından sonra büyük bir bilgi kirliliği yaşandığını söyledi. Sarıyıldız, birkaç gün önce ortaya çıkan ve içinde çok sayıda yaralının olduğu evle ilgili yeni ölüm haberi geldiğini belirterek şu sözleri söyledi:
 
"Bu evde daha önce 9 kişi yanmıştı. Önceki gün de bir çocuk yaralılar için evden çıkıp beyaz bayrakla sokağa çıktığı anda keskin nişancılar tarafından öldürülmüştü. Bu evde, yaşamını yitirenlerin dışında 52 kişinin de yaralı olduğunu biliyorduk. O yaralıların akıbetleri konusunda henüz elimizde kesin bir bilgi yok. Ancak bugün Cizre Belediyesi'ne ait iki cenaze aracını o binanın bulunduğu yere gönderdik. Polisler cenaze aracıyla gidenlere geri dönüp 30 cenaze torbası getirip geri gelmesini söylemişler. Aracı kullananlar da pek çok ceset gördüğünü söylüyor. Cenaze torbalarının da içinde de ayrıca cesetler varmış. Bu cesetler o 52 kişi mi, yoksa başkaları mı bilmiyoruz"
 
Cizre'deki ilk bodrumda bekleyen yaralıların durumuyla ilgili olarak da konuşan Sarıyıldız, temasın kopmasının üzerinden 10 gün geçtiğini gün olduğunu belirterek, hiç bir haber alamadıklarını söyledi. Sarıyıldız, "En son HDP Grup Başkanvekillerimiz onların ses kaydını dinletmişti. Son temas bu oldu. Ne oldu bilmiyoruz" diye konuştu.
 
 
Şırnak’a 4 cenaze götürüldü
 
Öte yandan Cizre'den Şırnak Devlet Hastanesi'ne 4 erkek cenazesi getirildiği bildirildi. Cenazelerin kimlere ait olduğu henüz bilinmezken, Şırnak Devlet Hastanesi morgunda bekletilen ve tümünün Cizre’den getirildiği öğrenilen cenaze sayısının da 15 olduğu dile getirildi. 
 
Heyet bir kez daha basın toplantısı düzenledi
 
Öte yandan Cizre’deki yaralıların kurtarılması amacıyla girişimlerde bulunmak için Mardin’de bulunan DBP ve HDP heyeti dün bir kez daha Mardin’de basın toplantısı düzenledi. Mardin Büyükşehir Belediyesi’ndeki toplantıya DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, HDP milletvekilleri İbrahim Ayhan, Mithat Sancar, Burcu Çelik Özkan, Dirayet Taşdemir katıldı.
 
Yüksek “AKP, katliamları göze aldı”
 
Cizre’de yaşanan insanlık trajedisine dur demek vahşetin önüne geçmek için çok yoğun çabalar harcadıklarını ve gerek hükümetle gerekse de uluslararası kuruluşlarla tüm kanalları kullanarak girişimlerde bulunduklarını belirten Kamuran Yüksek, AKP’nin bir savaş ittifakı kurduğunu kaydetti. Bu ittifakın içinde ordu, Ergenekon ve bir çok kesimin bulunduğunu kaydeden Yüksek “Bu savaş ittifakı, katliam dahil her türlü yönelimi göze aldı. Cizre’de 15 günü aşkın onlarca yaralı sivil insanın mahsur kaldığını ve bu savaş ittifakının bu yaralıların kurtarılmasını sağlamak için değil ölümlerine yol açmak için çaba sarf ettiklerini söyledik” dedi.
 
Her iki eve de operasyon düzenlendi
 
Önceki gün bir kez daha Cizre’ye girmek istediklerini fakat yine engellendiklerini kaydeden Yüksek, Cudi Mahallesi’nde yaralıların bulunduğu her iki eve de devlet güçlerince operasyon düzenlediğini ve bu bilginin kesin olduğunu iddia etti.
 
Cenazeler Malatya’ya götürülmek isteniyor
 
Yaralıların bulunduğu ilk evin 7’sinin yaşamını yitirdiği 26 yaralının bulunduğu ev olduğunu,  diğer evin ise devam eden operasyonlar sırasında 60’a yakın yaralının mahsur kaldığı belirtilen ikinci ev olduğunu ifade eden Yüksek, 60’a yakın yaralının bulunduğu eve giden cenaze aracında bulunan sağlıkçıların, onlarca cenaze olduğu bilgisini aktardığını söyledi. Cenazelerin devlet güçleri tarafından Malatya’ya nakledilmesinin planlandığını ifade eden Yüksek şöyle devam etti:
 
Kimseye ulaşamıyoruz
 
“Diğer evlerde ne olduğunu da bilemiyoruz. Bu konuda netleşen bir durum yoktur. Mahalleden herhangi bir kişiye ulaşma durumu söz konusu değil. Hastane personelleri dünden bu yana odalara hapsedildiği için onların da bir bilgi paylaşma şansı şu an da yok. Tüm bilgi kaynakları engellenmiş bir durumda. Bu nedenle tamamen karartılmış bir durum var”
 
Kamuoyunda büyük tepki oluştu
 
Katledilen kişilerin sayısına dair devlet kaynaklarından farklı açıklamalarının yapılmasını psikolojik algı yönetimi olduğunu belirten Yüksek “TRT haberi geçmesi sonrası kamuoyunda büyük bir tepki oluşmaya başladı bu tepkileri aşağı çekmek ve algı yönetmek için ardı sıra yeni bilgiler paylaşılmaya başlandı. Şimdi bu katliam infaz karartılmaya sayılarla bu karartılmaya çalışılıyor. Çıkacak ölü sayısının kaç olduğu işin başka bir boyutudur. Bir katliam ve infaz durumu olmuştur. Bunun hesabının mutlaka sorulması gerekiyor. Kürt halkının gelinen durum karşısında artık bu katliamları durduracak düzeyde en etkili demokratik tepkisini ortaya koyması lazım. Bütün bunlar henüz yaşayacaklarımızın habercisi olabilir. Hükümet bu infazları gerçekleştirip kamuoyuna kanıksatarak daha büyüklerine hazırlanıyor olabilir. Cizre katliamı bizim unutacağımız bir katliam olmayacaktır”
 
İnsanlık suçu işlendi
 
HDP Milletvekili Mithat Sancar ise yaşananın bir insanlık suçu olduğunu ve insanlık suçuna sadece işleyenlerin değil izleyenlerin de ortak olduğunu söyledi.  Sancar, “Bu katliam tarih önünde de gün gelir hesap vermek durumuyla karşı karşıya bırakır. Daha da önemlisi halkın kolektif bilincinde çok ağır yaralar olarak yer edinir. Bunun en çarpıcı örneklerinden biri Dersim Soykırımı’dır. Bunu yapanlar bunun unutulacağını ummuşlardır ama bu hafıza hala canlıdır. Roboski’yi yapanlar da üstünün örtüleceğini ve unutmaya terk edileceğini sanmışlardı ama onlar da bunun olmadığını gördü.  Katliamcıların bir teki bile insanlığın herhangi iyi bir değeriyle birlikte anılıyor mu?  Gün gelecek bunların hesabını vermek zorunda kalacaksınız” dedi.

 

(Mahmut Oral)

HABERE YORUM KAT