1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Cizre'de hayat normale döndü
Cizre'de hayat normale döndü

Cizre'de hayat normale döndü

ŞIRNAK - Şırnak'ın Cizre ilçesinde, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) pkk'nın Kobani'ye saldırısı bahane edilerek gerçekleştirilen eylemlerin ardından ilçede hayat normale dönmeye başladı.

A+A-

Kepenklerin bir haftadan bu yana kapalı olduğu Cizre'de esnaf kepenk açmaya başlarken, belediye ekipleri de yollarda temizlik çalışmalarına başladı.

Olaylarda ilçedeki bütün cadde ve sokaklara taş, çöp konteyneri, inşaat malzemeleri ve araç lastiklerinden ateş yakıp barikat kuran eylemci gruplar bütün yolları trafiğe kapatmıştı. Uluslararası karayolu ve hastane yolunun da trafiğe kapanması ile birlikte ilçede hayat durmuştu. İlçe genelinde bir hafta önce başlayan Kobani eylemlerinde fırın ve eczaneler dışında bütün kepenkler kapalı olurken, eylemci gruplar ile güvenlik güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanmıştı.

Çıkan olaylarda göstericiler birçok MOBESSE ve iş yerlerine ait güvenlik kameralarını kırıp kullanılmaz hale getirmişti. Bir otomobil, iki okul, bir öğrenci yurdu, bir alışveriş merkezi, birçok küçük iş yeri ateşe verilen göstericiler, Nusaybin Caddesi üzerinde bulunan çok sayıda aydınlatma direğini de kırıp barikat olarak kullanmıştı. Çıkan olaylarda biri gazeteci olmak üzere 30'a yakın kişi de yaralanmıştı.

Kobani eylemlerinin bir haftadan bu yana sürdüğü ve hayatın adeta felç olduğu Cizre'de esnaf bugün kepenk açmaya başladı. Cizre Belediyesi temizlik birimi ekipleri de ilçedeki bütün cadde ve sokaklardaki barikatları iş makineleri ile kaldırıp, yollarda temizlik çalışmalarına başladı. İş yerlerinin kepenk açması ile birlikte bir haftadan bu yana evlerinde mahsur kalan vatandaşlar da dışarı çıkıp alışveriş yaptı.


(AY-AKK-YHY-Y)

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT