1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Cizre’de 82 cenaze
Cizre’de 82 cenaze

Cizre’de 82 cenaze

Şırnak’ın Cizre ilçesinde ardı ardına ortaya çıkan üç evden çıkarılan ceset sayısı arttı. DBP, hastanelerde 82 cenaze bulunduğunu açıkladı.

A+A-

 İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın “operasyonlar bitti” açıklaması sonrasında ilçe çevresinde konuşlanan tanklar, kışlaya çekildi. İlçedeki bazı köprü ve sokaklara Türk Bayrağı asıldı. HDP’li Faysal Sarıyıldız, bayrağa kimsenin bir tepkisinin olmayacağını belirterek “Bayrak tamam ama böyle fetih anlayışıyla bayrak asılırsa, insanlarda olumsuz reaksiyon gelişir” dedi.
 
82 cenaze alındı
 
Şırnak’ın Cizre ilçesinde içinde toplam 137 kişinin olduğu üç binanın bulunduğu alanlardan cesetler alınmaya da devam ediliyor. Dün ve önceki gün söz konusu üç binanın bulunduğu bölgelerden toplam 70 ceset, belediyeye ait cenaze araçları ile ve ceset torbaları ile alınıp, Şırnak, Mardin ve Şanlıurfa’daki cenazelere götürülmüştü. DBP ise hastanelerde bekletilen cenaze sayısının 82 olduğunu açıkladı.
 
DBP'den açıklama
 
DBP Genel Merkezi'nin yaptığı yazılı açıklamada “Cenazeler, otopsileri yapıldıktan sonra tekrar Cizre'ye gönderilecektir. Şu anda Mardin'de 7, Şanlıurfa'da 26, Şırnak'ta 13 ve Silopi'de 36 olmak üzere toplam 82 cenaze bulunmaktadır. Bu konuda DNA örnekleri Mardin ve Silopi'de alınacak olup ailelerin kriz masası ile irtibata geçerek Mardin ve Silopi'ye gitmeleri çağrısını yineliyoruz. Kimi cenazelerin, kriz masasında bulunan fotoğraflardan teşhisi mümkün durumda olduğundan dolayı ailelerin kriz masası ile irtibata geçmeleri önem arz etmektedir” denildi.
 
Kriz masasına 60 başvuru
 
Öte yandan cenazeleri tanınmayacak durumda olan kişilerin teşhisi için DBP Genel Merkezi, MEYA-DER (Mezopotamya Yakınlarını Kaybedenler Derneği) ve Mezopotamya Hukukçular Derneği'nin Diyarbakır'da oluşturduğu kriz masasına aileler başvuruda bulunuyor. Mardin, Urfa, Şırnak ve Silopi Habur Sınır Kapısı'na gönderilen cenazelerin teşhisi için şimdiye kadar 60 aile kriz masasına başvurdu. 60 aileden 28'i Mardin Devlet Hastanesi'nde cenazelerin teşhisi için DNA örneği verdi.
 
Tanklar çekildi
 
İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın önceki gün yaptığı “operasyonlar tamamlandı” açıklamasından sonra, ilçe çevresinde bulunan tankların ve askere ait bazı zırhlıların, bu açıklamanın ardından kışlalarına geri çekildiği öne sürüldü. Ala’nın bu açıklamasından sonra ilçenin içinden geçen Dicle Nehri üzerindeki köprünün korkuluklarına ve bazı sokaklara Türk Bayrakları asıldı.
 
Suç delillerini siliyorlar
 
Gazetemize açıklama yapan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın açıklamasından sonra ilçede herhangi bir rahatlama olup olmadığına dair gözlemini de aktaran Sarıyıldız “Bakan operasyon bitti diyor ama Cudi Mahallesi cayır cayır yanıyor. Evlerden siyah dumanlar yükseliyor.

Bu bizi kaygılandırıyor. Bunca suç, kanun dışı uygulama vardı ve devlet bunun üstünü örtmeye, suç delillerini silmeye çalışıyor diye endişe ediyoruz. Bakan’ın açıklamasına rağmen herhangi bir rahatlama yok. Eğer operasyon bitti ise hep söyledikleri silahlı saldırıların da bitmesi gerekirdi. O zaman son olarak kamuoyunun öğrendiği evde bulunan ve bizzat kendilerinin 112 acil sercisi arayıp yardım istediği evlere ulaşılmasına izin verilsin. Ya da bizlere bu ev ile ilgili açıklama yapılsın. Ama devlet bir açıklama yapmadığı gibi oraya gitmeye çalışan annelere de engel oldu ve bu sabah o binaya gitmek isteyen 20 kadar anneyi gözaltına aldı” diye konuştu.
 
Fetih anlayışına tepki olur
 
Yine Ala’nın açıklaması sonrasında ilçenin birçok yerine Türk Bayrağı asılması ile ilgili de konuşan Sarıyıldız “Zannediyorlar ki şehri bayrakla donatmak şehri değiştirmektir. Ama o bayraklar normal koşullarda dikilmiyor oraya. O bayraklar bir fethetme, fetih sembolü olarak dikildiği için insanların reaksiyonu artıyor. Bayrak tamam ama böyle fetih anlayışıyla bayrak asılırsa, insanlarda olumsuz reaksiyon gelişir” dedi.
 
Ismarlama haberler
 
İlçeye bazı makbul basın organlarının getirildiği ve zırhlılar içinde haber yaptıkları iddialarına da değinen Sarıyıldız “Bazı gazeteciler ilk günden bu yana zırhlı araçlarla hep Cizre’de oldu. Ama doğruları yazan gazeteciler ise hep zırhlılardan kaçmak zorunda kaldılar. Çünkü zırhlının önünde poz verenler ısmarlama haberleri yapanlar oldu. Halkımız bu yapılan haberlere itibar etmeyecektir” diye konuştu.
 
Miloşeviç gibi yargılanacaklar
 
Bu arada sosyal medya paylaşımlarında çıplak kadın cesetlerinin teşhis edilmesinden sonra, Şırnak Valisi’nin “Burası Cizre değil” açıklamasına da tepki gösteren Sarıyıldız, twitter üzerinden yaptığı açıklamada, fotoğrafın Cizre'nin Sur Mahallesi'nden çekildiğini, arkada görünen tepenin ise Şahin Tepesi olduğunu söyledi. Sarıyıldız, "Arkada Şahin Tepesi görünüyor. Şırnak Valisi buyursun izah etsin. Bu vahşeti gerçekleştirenler, talimatı verenler ve vahşeti gizlemek ile görevlendirilen Şırnak Valisi de Miloseviç gibi yargılanacak" dedi.
 
AİHM’e başvuru
 
Bu arada İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, son çıkan binada bulunan 25 yaralı ile ilgili olarak, faks yoluyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) "tedbir talebiyle" başvuru yaptı. Türkdoğan, önceki gün Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) tedbir talebiyle başvuru yapmış, yüksek mahkeme ise konuyu Şırnak Valiliği’ne sormak için ara karar almıştı.
 
Gazeteci İrlan, Gündüz ve ambulans şoförü gözaltına alındı
 
Öte yandan Cudi ve Sur mahallelerine giden yaralı ailelerini takip eden DİHA Muhabiri Beritan İrlan, özel harekat polisleri tarafından gözaltına alındı. İrlan’ın "Sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği" gerekçesiyle gözaltına alındığı öne sürüldü. Cizre Belediyesi'ne ait ambulansın şoförü Cemal Candoruk’un da, önceki gece geç saatlerde gözaltına alındığı belirtildi. Ayrıca Cizre’deki evlerde öldürülenler arasında bulunan İzzet Gündüz'ün ailesi, teşhis için Siirt'ten cenazelerin tutulduğu Silopi'ye gitmek istedi. Cizre girişinde polis kontrol noktasında durdurulan ailenin kimlikleri kontrol edildi. Kimlik kontörlünün ardından Adnan Gündüz gözaltına alınarak Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.
 
Şırnak’ta 1’i ağır 3 yaralı
 
Şırnak merkez Uludere Caddesi'nde ise önceki gece şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlama kentin birçok yerinden duyuldu. Patlama nedeniyle 1’i ağır 3 kişi hafif yaralanırken, patlamanın etkisiyle caddedeki mobese kamerasının tahrip olduğu bildirildi.

 

(Mahmut Oral)

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler