1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Cizre'de 30 kişi kurtarılmayı bekliyor'
'Cizre'de 30 kişi kurtarılmayı bekliyor'

'Cizre'de 30 kişi kurtarılmayı bekliyor'

HDP Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, Cizre'deki çatışmalarda yaralanan 30 kişinin sığındıkları bir evin bodrumunda 3 gündür kurtarılmayı beklediklerini açıkladı.

A+A-

Haber: Ferit Aslan / Diyarbakır / DHA
Bu süre içinde bu kişilerden 3'ünün öldüğünü, 4'ünün ise hayati tehlikesi bulunduğunu kaydeden Erdoğmuş, Ankara'da temasta bulundukları yetkililerin tutumlarından yakındı ve "Konuşma, ölüm, yaralanmalar ve savaş olunca herkes sağır" dedi.


Cizre'de PKK'lılara yönelik 14 Aralık'tan bu yana yapılan operasyonlar sürerken, Cudi Mahallesi'ndeki çatışmalar nedeniyle yaralanan yaklaşık 30 kişi, bir evin bodrum katına sığındı ve 3 gündür kurtarılmayı bekliyor. Açıklamayı, HDP Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş yaptı.


Bu yaralıların bulundukları yerden çıkarılarak tedavi altına alınmaları için HDP milletvekilleri olarak Ankara'da temaslarını sürdürdüklerini dile getiren Erdoğmuş, yetkililerin karşılaştıkları tutumlarından yakındı. Erdoğmuş, Ankara'da her şeyin konuşulduğunu ancak çatışma, savaş, yaralılar ve ölümler olduğunda hiçbir bakan ve yetkilinin kendileri ile görüşmediğini ifade etti.


HDP'li Erdoğmuş, dün son olarak Dengir Mir Mehmet Fırat ve Mithat Sancar'ın temaslarda bulunmaya çalıştığını açıklayarak, şunları söyledi:


"Bize olay bildirildiğinde 28 yaralı vardı ve bunlardan şimdiye kadar 3'ü yaşamını yitirdi. Diğer yaralılardan 4'ünün iç kanaması olduğu ifade edildi. Karşımızda korkak bir yapı var. Bunları bizimle konuşma ve görüşmeye yanaşmıyorlar. Herkes bu konuda sağırları oynuyor. Eğer oradaki yaralılar yetkililerin deyimi ile teröristse çıkıp bunu söylesinler. Ne yapmak istediklerini bize bildirsinler. Onların şüphelerini ortadan kaldıralım. Biz eğer yüzde yüz ölümü, yaralanmayı hak etmişsek; ölüm ve yaralanmanın haklarını istiyoruz. Bir ölünün kefen, yıkanma ve defin edilme hakkı yok mudur? Bir yaralının hastane, ambulans ve tedavi edilme hakkı yok mudur? Eğer şüpheli bir durum varsa zaten polis gözetiminde tedavi edilir ve mahkemeye çıkarılar. Biz ölüm ve yaralanma haklarını istiyoruz. Bunu bile bize reva görmüyorlar. Kimseden merhamet dilemiyoruz. Devletin görevi insanları infaz etmek değil, suçlu ise onları mahkemeye çıkarıp yargılaması gerekir. Biz yeni ölümler yaşanmadan bir an önce yaralıların oradan çıkarılmasını istiyoruz."

HABERE YORUM KAT