1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Cizre'de 3 kişi hayatını kaybetti
Cizre'de 3 kişi hayatını kaybetti

Cizre'de 3 kişi hayatını kaybetti

Cizre'de dün çıkan ve 3 kişinin yaşamını yitirdiği 5 kişinin de yaralandığı olaylardan sonra, esnaf bugün de kepenk açmadı. Gerginlik devam ediyor.

A+A-

Gerginlik sürüyor

 
Şırnak'ın Cizre ilçesinde dün başlayan ve 3 kişinin yaşamını yitirdiği 5 kişininse yaralandığı olayların ardından bugün ilçede gergin bekleyiş sürüyor. Esnafın kepenk açmadığı ilçede Halkların Demokratik Partisi (HDP) İlçe Binası önünde, otopsi için Diyarbakır'a gönderilen cenazeleri bekliyor.
 
Yurtsever Demokratik Gençlik Hareketi (YDG-H) ile Hür Dava Partisi (Hüda-Par) üyeleri arasında dün çıkan ve oğlu Hüda-Par yöneticilerinden olan 65 yaşındaki Abdullah Deniz ile YDG-H'li 19 yaşındaki Yasin Özer ile Nur Mahallesi'ndeki evine gitmek isterken kurşunların hedefi olan 15 yaşındaki Barış Dalmış yaşamını yitirmişti.
İlçede gece saat 24.00 sıralarında silah sesleri tekrar yükseldi ve üçe kadar devam etti. Dün gece de iki kişi yaralandı. Durumu ağır olan Zeki Alar önce Mardin'e ardından Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne sevk edildi.
 
Kültür merkezi inşaatı olduğu bölgede konumlanan askeri araçtan ateş açıldığı iddia edildi. Olayların yaşandığı Nur Mahallesi'ne sabah saatlerinde de yoğun gaz bombası atıldı. Ayrıca Cizre'nin diğer mahallelerinde de sabaha kadar ateşler yakıldı ve nöbet tutuldu.
Bu arada, dün yaralanan 14 yaşındaki çocuğun isminin de İbrahim Halil öngün olduğu öğrenildi. Önceki gün yaralanan 16 yaşındaki Hakim Budak ise dün polisler tarafından hastanede gözaltına alınmak istedi.
 
Hastanede bulunan milletvekillerinin araya girmesi ile Budak'ın tedavisine hastanede devam edildi. HDP'li vekiller taziye ziyaretinde bulunmak için Nur Mahallesi'ne gitti.
Ayrıca hayatını kaybeden Hüda Par üyesi Abdullah Demir'in cesedi ise otopsi için Malatya'ya götürüldü.
Fırın ve eczaneler dışında, dünden beri esnafın kepenk açmadığı ilçede, gergin bekleyiş sürerken, dün olayların yaşandığı Nur Mahallesi'ne hakim tepelere, zırhlı araçların konuşlandığı görüldü.
 
Hayatını kaybeden 19 yaşındaki Yasin Özer ile 15 yaşındaki Barış Dalmış'ın cenazeleri ise otopsi için Diyarbakır'a götürüldü. Otopsi işlemleri biten Özer ve Dalmış'ın cenazeleri toprağa verilmek üzere Cizre'ye getirildi.
Tüm kepenklerin kapalı olduğu ilçede, cenaze töreni için 10 binden fazla insan bir araya geldi.
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Selma Irmak ve HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız, heyet gece boyunca ayaktaydı. Temasları devam ediyor. Tüm kepenkler kapalı ilçede. Gergin bekleyiş sürüyor. Hayatını kaybeden Yasin Özer ile Barış Dalmış'ın cenazeleri otopsi için Diyarbakır'da.
Akşam saatlerinde ilçeye getirilmesi bekleniyor. Diyarbakır'dan yola çıktı. Irmak ve Sarıyıldız cenazesini kaybedenlerin taziyesine gidiyor.
 
KAYNAK:İMCTV

HABERE YORUM KAT