1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Cizre ölmeye devam ediyor, üçüncü evde 2 kişi daha öldü
Cizre ölmeye devam ediyor, üçüncü evde 2 kişi daha öldü

Cizre ölmeye devam ediyor, üçüncü evde 2 kişi daha öldü

Sokağa çıkma yasağı ve ağır çatışmaların sürdüğü Şırnak’ın Cizre ilçesinden ölüm haberleri gelmeye devam ediyor.

A+A-

 Önceki gün ortaya çıkan içinde yaralıların bulunduğu evden yeni ölüm haberleri geldi. 2 kişinin daha yaşamını yitirdiği bildirildi. O eve ulaşmaya çalışan HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve beraberindekiler ise gazlı müdahaleyle engellendi. Bölgeden çıkarılan yanmış 30 cesedin kimlik tespiti sürerken, 2’ninin ilk evdeki 16 yaşındaki Sultan Irmak ime Fehmi Dinç’e ait olduğu belirlendi. Üçüncü evde bulunduğu ortaya çıkan AİHM’in tedavi edilmesi için tedbir kararı verdiği Orhan Tunç’un ise “kimsesiz” anlamına gelen “Bêkes” adı verilen bir oğlu dünyaya geldi.
 
Şırnak’ın Cizre ilçesinde ardı ardına ortaya çıkan bodrumlar ve yaralılarla dolu evlerdeki yaşam savaşı sürüyor. Ancak ambulansların ulaşmasının sağlanmaması nedeniyle her geçen gün yeni ölüm haberleri geliyor, Önceki gün HDP Milas Eski Eşbaşkanı Derya Koç’un babasını aramasıyla ortaya çıkan üçüncü evdeki 25 yaralıdan 2’sinin daha yaşamını yitirdiği bildirildi. Edinilen bilgiye göre, evde 20 kişiye ait yanmış ceset ve 25 de yaralı olduğunun anlaşılmasından sonra, HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız’ın girişimleri üzerine, valilik tarafından önceki gece saat 19:00 sıralarında yaralıları almak için ambulansın hazır edileceği bildirildi. Ancak ambulansın, yine çatışma olduğu iddia edilerek bölgeye gönderilmediği belirtildi. Ambulansın gelmemesi nedeniyle de bu iki kişi de kurtarılamadı. Bu evde halen 23 kişinin yaralı olarak bulunduğu biliniyor. Ancak bu kişilerin son durumunun ne olduğu ise açıklığa kavuşmuş değil. 
 
Sarıyıldız’a gaz
 
Beklenen ambulansın gelmemesi üzerine Sarıyıldız, dün beraberinde partinin yöneticileri ile evdeki yaralıların yakınlarının da olduğu yaklaşık 50 kişi ile birlikte, Sur Mahallesi Kerem Oteli yanındaki bu eve gitmek ve yaralıları almak için harekete geçti. Ama daha grup birkaç adım atmadan önleri kesildi ve gazlı müdahale ile dağıtıldı. Atılan gaz nedeniyle Sarıyıldız da dahil birçok kişi fenalaştı. Grup daha sonra yeniden belediyeye döndü.
 
Kolu, bacağı kopmuş olanlar var
 
Müdahaleye tepki gösteren Sarıyıldız, ambulansların çatışma mizansenini yapanın 2 binbaşı olduğunu söyledi. Sarıyıldız, bu binbaşıların ambulansların yanaştığı sırada emrindeki askerlere “çatışma süsü yaratın ambulansların girişini engelleyin” talimatı verdiğini söyledi. Üçüncü evde bulunanların da kendisinin de hem polisi, hem de 112 sağlık hattını arayarak ambulans gönderilmesini istediklerini kaydeden Sarıyıldız “Ama ambulans bir türlü gelmiyor, gelmesi mizansenle engelleniyor. Son olarak evdeki yaralılarla sabah 05:30’da irtibat kurduk ondan sonra da haber alamıyoruz. Birçoğunun kolunun, bacağının koptuğunu söylemişlerdi. Bedenlerinin çoğu yanmış olan ağır yaralılar da vardı. Hayatlarından endişe ediyoruz. Savaş aygıtlarının sosyal hesaplarından ‘üçüncü bodrum da tamam’ gibi ifadelerin yazıldığını söylüyorlar. Öyle ise onların da yargısız infazla katledilmelerinden endişe ediyoruz” diye konuştu.
 
Cesetlerin kimlik tespiti için DNA eşleştirilecek
 
Öte yandan Cizre’deki Bostancı ve Narin sokaktaki iki evin bulunduğu bölgeden önceki gün alınan ve çoğunun yanmış ve vücut bütünlüklerinin bozulmuş olduğu söylenen cesetlerin kimlik tespiti çalışmaları ise sürüyor. Ancak cesetler yandığından, gözle tanınması mümkün olmayan çok sayıda ceset olduğu belirtiliyor. Bu nedenle çocuklarının Cizre’deki yaralılar arasında olduğundan kaygı duyan ailelerden kan örneği alınacağı ve cesetlerden alınan DNA’lar ile eşleştirilecekleri belirtiliyor. Bu zorluklara rağmen kimlik tespiti yapılan 2 cenaze de var. Bu cenazelerin Cizre’de “vahşet bodrumu” olarak adlandırılan ilk evde, kan kaybından yaşamını yitiren 16 yaşındaki Sultan Irmak ile evdeki görüntüleri paylaşılanlar arasında bulunup, eliyle zafer işareti yapan Fehmi Dinç’e ait olduğu belirtildi.
 
Tunç’un “kimsesiz” oğlu doğdu

 
Cizre’de AİHM’in tedavi edilmesi için hakkında tedbir kararı verdiği Orhan Tunç’a ilişkin çarpıcı bir gelişme de yaşandı. Önceki gün kamuoyunun öğrendiği evdeki yaralılar arasında olduğu belirlenen Orhan Tunç’un eşi Güler Tunç, önceki gün önceki akşam doğum yaptı. Tunç çiftinin bir erkek çocuğu dünyaya geldi. Çocuğa Kürtçe “kimsesiz” anlamına gelen “Bêkes” ismi verildi. Bu ismin Orhan Tunç tarafından verilmesinin istendiği bildirildi.
 
İHD tedbir istedi AYM, Valiliğe soracak
 
Öte yandan İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi, Anayasa Mahkemesi'nden (AYM) ortaya çıkan üçüncü ev ile ilgili acil tedbir kararı alması istendi. Yapılan başvuruya dair ara karar alan AYM, Şırnak Valiliği'nden yazılı olarak Cizre'de yaşanan duruma dair bilgi istedi. Mahkeme, gelecek bilgi ve belgelere göre karar vereceğini açıkladı. Türkdoğan, AYM'nin olumsuz bir karar vermesi sonucunda, dosyayı AİHM’e götüreceğini bildirdi.
 
AİHM’e davet
 
Bu arada AİHM Cizre’ye davet edildi. Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatlarından Ramazan Demir ve Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) Eşbaşkanı Gülşen Özbek tarafından 9 Şubat günü yapılan başvuruda mahkemenin uygun göreceği mahkeme üye ya da üyelerinin Cizre ilçesinde yerinde inceleme ve soruşturma yapmalarına karar verilmesi talebinde bulunuldu. Başvuruda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin İçtüzük 39. maddesine dayanılarak ilçede yaşanılan vahşet karşısında daha önce yapılan 9 başvuru hatırlatılarak, başvurular kapsamında verilen 4 tedbir kararından Cihan Karaman ve Serhat Altun'un yaşamını yitirdiği, hakkında tedbir kararı verilen Orhan Tunç'un ise 19 Ocak'tan bu yana hastaneye kaldırılmadığına yer verildi.
 
22 HDP’li vekilin önergesi geri çevrildi
 
Öte yandan Cizre'de yaşananların tüm ayrıntılarıyla incelenmesi ve sorumluların yargı önüne çıkarılması amacıyla HDP'li milletvekilleri tarafından verilen araştırma önergelerindeki ifadeler, TBMM tarafından "kaba" ve "yaralayıcı" görülerek, geri çevrildi.

 

(Mahmut Oral)

HABERE YORUM KAT