1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çizgilerle Enfal Katliamı
Çizgilerle Enfal Katliamı

Çizgilerle Enfal Katliamı

Britanyalı Kürt Sanatçı Osman Kader Ahmed'in Enfal katliamını anlatan Xêzên Ji Bo Bîranîna Enfalê/Komkujiya Kurdan (Enfal Katliamı Üzerine Çizgiler) adlı sergisi bugün Amed Sanat Galerisi'nde açılacak. Sergi, 6 Mayıs'a kadar devam edecek.

A+A-
1986- 89 yılları arasında Saddam rejiminin Kürtlere karşı sürdürdüğü soykırım olarak tarihe geçen Enfal katliamı, sanatçı Osman Kader Ahmed'in çizgileriyle sergileniyor.
 
1962 doğumlu Britanyalı Kürt sanatçı Ahmed, Süleymaniye Üniversitesi, Kürtçe Bilimler Kürdoloji Merkezi'nde uzman sanatçı olarak görev yapıyor. 1985 yılında Süleymaniye Sanat Enstitüsü'nden mezun olan sanatçı, Londra'da Camberwell Üniversitesi Resim Bölümü'nde master yaptı, doktorasını da 2011 yılında Londra Sanat Üniversitesi'nde Kürt Soykırımı olan Enfal üzerine bir çalışma ile tamamladı. Osman Kader Ahmed,  Enfalle ilgili düzenlenen birçok konferans ve seminere katıldı. Avrupa ve Ortadoğu'da Enfal ve Soykırım konulu birçok sergi açan sanatçının bu sergilerden “Kesên Hatine Bêcîûwarkirin/Displaced/Yerinden Edilenler” adı ile Londra Emperyal Savaş Müzesi'nde sergilendi.
 
Sanatçı resimlerinin çoğunlukla hafıza, tecrübe ve tanıklıklarıyla ilgili olduğunu söyleyerek, “1988 yılındaki korkunç olayların hayatım üzerine büyük etkisi oldu. Bunca resim ile ben sadece Enfal'i ve soykırımı kaydetmiyorum, ben bu resimlerle o günlere gidip geliyorum ve aynı zamanda bu resimlerle acılarımı ve hislerimi resmediyorum” diyor.
 
Saldırılar üç yıl sürdü
 
1986'da Saddam Hüseyin İran'la süren savaşa rağmen büyük bir askeri güçle yapılan bu katliam, düşük ve yoğun ağırlıklı olarak tam üç yıl sürdü. Fakat en büyük ve en yoğun saldırılar 1988'de gerçekleşti. Bu saldırıların biri de Halepçe katliamıydı. Saldırıların hedefinde Asuriler ve Türkmenler de vardı. Enfal saldırılarında, 182 bin kişi öldürüldü, 4 bin köy yerle bir edildi. 3 bin cami, 2 bin okul, 300 hastane ve 27 kilise yıkıldı.
 
Bir milyonu aşkın Kürt evini ve yurdunu terk ederek, dağ, bayır yollara düştü. Elektrik, telefon ve yol gibi altyapı tesisleri işlemez hale getirildi. Tarlalar ekinsiz kaldı, ülkede evcil hayvan kalmadı. Saddam'ın emri ile Dukan barajının tribünleri tamamen açıldığında, yüzlerce yerleşim yeri sular altında kaldı.
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT