1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çizgi ve renklerle mahalleler değişecek
Çizgi ve renklerle mahalleler değişecek

Çizgi ve renklerle mahalleler değişecek

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Sur ilçesinde bulunan Resim Atölyesi'nde çizgiler ve renklerle hummalı bir çalışma yürüten çocuklar, önümüzdeki günlerde kurulacak Sokak Sanat Atölyesi'yle Suriçi ve Alipaşa'daki tüm binaların dış cephesini boyamaya hazırlanıyor.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği Resim Atölyesi ve Sokak Sanat Atölyeleri çocukları değişime götürdü.

Yapılacak uygulamayla Suriçi'nin farklı mahallelerinde ikamet eden 26'sı kız 30'u çocuk, Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı'nın açtığı resim atölyesinde bir araya gelecek. Çizgilerin ve renklerin yaşam bulmasını sağlamaya çalışacak olan çocuklar daha sonra 'Sokakta Sanat Atölyesi'nde yer alarak Suriçi ve Alipaşa'daki binaların dış cephelerini de boyamayı hedefliyor.

HAFTA SONU ÇALIŞMALAR AĞIRLIKLI OLACAK

Sokak ve resim atölyelerinden oluşacak olan gruplar her hafta sonu 10.00 ila 12.00 saatleri arasında 7-16 yaş arası 30 çocuk, Kent Müzesi'nde sanat çalışmalarını gerçekleştirecek. Çizgi çalışmalarıyla atölyeye başlayan çocuklar, yaratıcılıklarını kullanarak resimlerine renk veriyor. Şubat ayında başlayan resim atölyesi, Mayıs ayında da tamamlanacak. Çocuklar aynı zamanda yaptıkları resimleri düzenleyecekleri sergiyle sanatseverlerin beğenisine sunacak.

"RESİM VE SOKAK ATÖLYELERİNDE YOKSUL AİLELERİN ÇOCUKLARI YER ALIYOR"

Resim kursu hakkında bilgi veren atölye eğitmeni Fırat Erdoğan, Kent Müzesi'nde açılan resim atölyesine gelen çocukların Sur ilçesinden ikamet ettiklerini söyledi. Erdoğan, "Resim atölyesinden faydalanan çocuklar genel olarak yoksul ailelerin çocuklarıdır. Buraya gelen çocuklar aslında birçok şeyden mahrum olan kesimi oluşturuyor. Kent Müzesi'nin artı bir önemi de çocuklar burada eğitim almaya başlamasıdır.Resim atölyesinin sonunda ise sergi açılacak. Suriçi ve Alipaşa Mahallesi'nin sokaklarında bulunan binaların dış cephelerini çocuklarla birlikte resim yaparak boyayacağız" dedi.


(BE-YRT-Y)

HABERE YORUM KAT