1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Çitil'in rütbe almasıyla bir kez daha katledildik’
'Çitil'in rütbe almasıyla bir kez daha katledildik’

'Çitil'in rütbe almasıyla bir kez daha katledildik’

İnfaz, işkence ve tecavüzden yargılanan Musa Çitil'in son YAŞ toplantısında terfi alarak Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı'na atanmasına, katliam yaptığı Xirarê köyünden ve dava avukatı Erdal Kuzu'dan tepki geldi.

A+A-

Katliamda babasını, 3 kardeşini, 1 akrabasını ve 1 komşusunu kaybeden Bubo Çeviren, tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

 

"Çitil'in rütbe almasıyla bir kez daha katledildik" Av. Erdal Kuzu, Çitil'in Diyarbakır'a gönderilmesinin açık bir mesaj olduğunu belirterek, yeni köy yakmaların, faili meçhul cinayetlerin ve göçlerin sinyalinin verildiğini kaydetti. 

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısında, adı birçok infaz, işkence ve tecavüz olayında geçen Tümgeneral Musa Çitil de terfi edildi.

 

Çitil, terfi edildikten hemen sonra Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı'na atandı. 1993-1994 tarihleri arasında Mardin'in Derik ilçesinde 13 yurttaşın katledilmesi olayında dönemin Derik Jandarma Komutanı olan Çitil bizzat sorumlu görülüyor.

 

Yine 16 Şubat 1993 tarihinde Derik'in Xirarê köyünde yapılan katliamın Çitil'in komutanlığında yapıldığı kaydediliyor. Yıllar sonra katliam ile ilgili açılan davada Musa Çitil de yargılandı. YAŞ toplantısı öncesi terfilere yetiştirilmek üzere Çorum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava, apar topar bir şekilde 2 Haziran'da karara bağlandı ve mahkeme Çitil'e beraat kararı verdi.

 

Beraat eden Çitil, son YAŞ toplantısında tuğgenerallikten tümgeneralliye terfi edildikten sonra Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı'na atandı. 

 

Çitil'in hem terfi edilmesine hem de Diyarbakır'a atanmasına en büyük tepki de katliam yapılan Xirarê köyünden ve davanın avukatlarından Erdal Kuzu'dan geldi. 

 

'Musa Çitil'i değil bizi pkk'lı görüyorlar'

 

Babası Seydoş Çeviren, kardeşleri Ahmet, Yusuf ve Abide Çeviren, akrabası Ramazan Çeviren ile komşuları M. Necat Arıs'ı kaybettiği Xirarê katliamının tanığı Bubo Çeviren, Türkiye devletinin Kürtlerin katledilmesini helal gördüğünü belirtti.

 

Çeviren, "Musa Çitil ile 1990 yıllarda olduğu gibi Kürtlerin gözünü korkutmaktır. Çitil'in Diyarbakır'a gelmesiyle tekrardan köy yakmalar ve göçler başlayabilir" dedi. 

 

Çitil'in beraat etmesiyle ve tekrardan görevlendirilmesinden büyük bir üzüntü duyduklarını belirten Çeviren, "Davanın görülmesinde de bize zulüm ediyorlardı.

 

Dava Mardin'deydi, Çorum'a sevk ettiler. Mardin'de başka, Çorum'da başka hukuk uyguluyorlar. Eğer hukuk bir ise her yerde de aynısı uygulanmalı. Musa Çitil bizi katletti ama bizler 'pkk'lı' olarak görüldük. Kürdistan'da 17 bin faili meçhul cinayet işlediler, ama kendilerine terörist demiyorlar, ancak bizim insanlarımıza terörist diyorlar. Çitil'in rütbesini yükseltenler pkk'lı değil, ancak biz terörist oluyoruz!" şeklinde tepkisini dile getirdi. 

 

'Çitil'in rütbe almasıyla bir kez daha katledildik'

 

Çeviren, devlet ve AKP'nin çığlıklarına kulak vermesini istedi ve şöyle devam etti: "Musa Çitil gibilerinin rütbesini yükseltmek bizleri bir kez daha katletti. Bu durumu bizi çok üzdü. Bizler intikamcı ve kindar insanlar değiliz. Çitil vicdanını sorgulamalı ve hem devlet hem de Çitil Kürt halkından özür dilemeli."

 

'Çitil'in Diyarbakır'a gönderilmesi açık bir mesajdır'

 

Xirarê katliamı davasının avukatı İHD Mardin Şube Başkanı Erdal Kuzu da, Çitil'in terfi edilmesine ve Diyarbakır'a atanmasına tepki gösterdi. Çitil'in terfi almadan önce beraat edildiğini hatırlatan Kuzu, ortaya çıkan belge ve kanıtlarla Çitil'in katil olarak tanındığını bilinmesine rağmen AKP'nin özel adamı olduğu için terfi edildiğini vurguladı. Çitil'in terfi edilmesi ve Diyarbakır'a atanmasıyla katledilen 13 sivil insanın bir kez daha katledildiğini belirten Kuzu, devletin bir kez daha katilleri savunan yüzünü gösterdiğini söyledi ve şöyle devam etti:

 

"Bu kişi ile ilgili hazırlanan iddianamede ciddi iddialar var, yine hakkında AİHM'de mahkumiyet alan üç dosya bulunuyor. Buna rağmen terfi edildi. Bu kararla toplumun vicdanı yok sayıldı ve toplumla dalga geçiyorlar. YAŞ toplantısında bu kişi kutlandı.

 

Aynı şekilde Diyarbakır'a komutan olarak görevlendirilmesi de çok açık bir mesajdır; hükümet Kürt halkına savaş açmak istiyor. Çitil'in eli Kürt halkının kanına bulanmış, kirli işler yapmış ve onun gönderilmesi Kürdistan'da devreye konulan savaş konseptinin bir parçasıdır. Köylerin yakılması, faili meçhul cinayetler ve göçlerle savaşı tekrardan derinleştirmek istiyorlar." 

 

Çitil'in sicili kabarık 

 

Sadece 13 köylünün katledilmesiyle sınırlı olmayan Çitil'in suç sicili oldukça kabarık. Çitil bu önemli ağır dava dışında işkenceyle de suçlanmıştı. Bunlardan biri Özgür Gündem gazetesi muhabiri Salih Tekin ile ilgiydi.

 

Tekin, 1993 Şubatı'nda Çitil'in görev yaptığı karakola yakın bir mezrada babası ve kardeşleriyle gözaltına alınmış, gördüğü işkencelerden dolayı şikayetçi olmuştu. Türkiye, bu suçu da etkili şekilde soruşturup cezalandırmamıştı. Ancak, AİHM Türkiye'yi işkence suçundan mahkum edilmişti.

 

Tecavüzden mahkûm oldu 

 

Çitil'in sicili infaz ve işkenceyle de sınırlı değil. Çitil, "tecavüz"den de yargılandı. Evli ve çocukları da bulunan Şükran Aydın, 1993 yılında aile bireyleriyle birlikte Mardin'in Derik ilçesi Taşıt Köyü'nde gözaltına alınmış dört gün sonra serbest bırakılmıştı.

 

Ancak Aydın, karakol komutanı Çitil'in gözaltında iken kendisine tecavüz ettiğini açıklamış ve hukuki girişimlerde bulunmuş ve fakat bu girişimler de sonuçsuz kalmıştı. Savcılığın takipsizlik kararı üzerine bu konu da AİHM'e taşınmıştı. AİHM, tecavüz iddiasını etkin soruşturmadığı gerekçesiyle Türkiye'yi 25 bin sterlin tazminat ödemeye mahkûm etmişti. Bu karar üzerine Türkiye Aydın dosyasını yeniden açar gibi yapmıştı.

 

Mardin Başsavcılığı, Çitil hakkında tekrar dava açmış, ancak dört yıl sonra mahkeme Çitil hakkında beraat kararı vermiş, ardından da dosya, askeri ve sivil mahkemeler arasındaki görev uyuşmazlığı arasında gidip gelmişti. Son aşamada ise Çitil'in bu suçtan beraat kararı da kesinleşmişti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler