1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Çipli kimliklerin dağıtımına başlanıyor
Çipli kimliklerin dağıtımına başlanıyor

Çipli kimliklerin dağıtımına başlanıyor

Nüfus cüzdanlarının yerine gelecek olan çipli kimliklerin dağıtımına başlanıyor. Dağıtımın 3 yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

A+A-

Nüfus cüzdanlarının yerini alacak yeni kimlik kartlarının dağıtımına Kırıkkale'den başlanacak. 3 yıl içinde yurt genelinde dağıtımının tamamlanması planlanan yeni kimlikler tek renk olacak.

Hürriyet'in haberine göre, erkeklere mavi, kadınlara pembe kimlik uygulaması kalkacak, erkek ve kadınlar için tek renk kimlik kartı verilecek. Yeni kimlikler seyahat belgesi olarak kullanılabilecek. Yeni kimliklerin üzerinde kişiye ait kimlik bilgilerinin güvenli şekilde saklanabileceği bir çip yer alacak. Bu kimlikler bilgi sızdırmaya karşı güvenlik sağlayacak.

TÜBİTAK tarafından geliştirilen milli işletim sistemi kullanılacak yeni kimlikler, taklit ve tahrif edilemeyecek. Yeni kartlar, başka birinin eline geçse dahi kullanılamayacak ve anında bloke edilecek. Bu kartların kopyalanması ya da üzerindeki verilerin değiştirilmesi mümkün olmayacak.

ÇİPTE BİLGİLER TUTULACAK

Yeni kimlikler üzerinde bulunan güvenlik unsurları sayesinde taklit ve tahrif edilemeyecek. Kredi kartı büyüklüğündeki yeni kimlik kartı, hastane, eczane, okul, emniyet ve bankalardaki sistemlere entegre olabilecek. Ayrıca e-devlet uygulamalarında kimlik doğrulama aracı olarak kullanılabilecek. Yeni kimliklerde isteyen yurttaşlar için elektronik imza yer alacak. 

Kimlik kartı halen kullanılmakta olan nüfus cüzdanının yerini alacağı için kartın ön ve arka yüzünde kart sahibine ait kimlik bilgileri ile fotoğraf bulunacak. Görsel olarak kimlik doğrulamada kullanılacak bu bilgiler ileri baskı teknolojisiyle koruma altına alınacak. Kartın çipinde İçişleri Bakanlığı'nca belirlenen bilgiler saklanacak ancak çipte tutulan bilgiler kart üzerindeki bilgilerle sınırlı kalacak.,

Yurttaşlardan alınan biyometrik veriler, bulundukları ilçelerdeki okuyucular vasıtasıyla "şablon" adı verilen sayılara dönüştürülecek ve sadece bu sayılar veri merkezine aktarılacak.

Yurttaşların biyometrik okuyucularla alınan biyometrik veriler resim olarak değil, bu resimlerden oluşturulmuş "kriptolu sayısal karakterler" olarak veri merkezine ulaştırılacak.

YENİ KİMLİKLER NASIL DAĞITILACAK?

Yeni kimlik kartlarının sorunsuz basılıp dağıtılması amacıyla yurttaşlar randevu verilerek kart düzenleme merkezine davet edilecek. Mazereti olan yurttaşlara başka bir tarihte randevu verilecek. Yurttaşlar davet edildikleri gün ve saatte davette belirtilen kimlik kartı düzenleme merkezine 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile müracaat edecek.

İbraz edilen biyometrik fotoğraf taranacak ve sadece kart üzerindeki yongada saklanmak üzere kişinin biyometrik verisi alınacak. Kimlik kartının basımı merkezi olarak gerçekleştirilecek ve kartlar yurttaşlara PIN ve PUK şifreleriyle teslim edilecek.

Sistem tarafından verilen kartın şifresi, ilçe nüfus müdürlüklerinde ve sağlık kuruluşlarında bulunan KİOSK üzerinden değiştirilebilecek.

HABERE YORUM KAT