24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır12 °C
 • İstanbul18 °C
 • Ankara7 °C
 • Antalya21 °C
 • İzmir17 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,625
  %0.11
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40

Cinsiyet ayrımı filmlere de yansıyor

Cinsiyet ayrımı filmlere de yansıyor

23 Eylül 2014 Salı 21:15

Dünyanın önde gelen ülkelerindeki sinema ve televizyon filmlerine yönelik yapılan bir araştırmaya göre kadınlar daha çok cinsel içerikli ve çıplaklığın olduğu sahnelerde yer bulurken, erkekler, daha çok doktor, profesör ve ya hukukçu gibi öne çıkan meslek gruplarına üye kişileri canlandırıyor.

Yaşamın tüm alanlarında olduğu gibi sinema ve televizyonda da kadın-erkek ayrımcılığı bitmek bilmiyor.
 
Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Güney Kaliforniya Üniversitesi'ne yaptırılan araştırmada, sinema filmlerinde kadın ve erkeklere biçilen roller incelendi. ABD, Büyük Britanya, Almanya, Avustralya, Çin, Japonya ve Hindistan gibi birçok ülkede çevrilen filmlerin temel alındığı araştırmaya göre, kadınlar daha çok cinsel içerikli ve ya çıplak sahnelerde ön plana çıkarılıyor.
 
Erkekler egemen rollerde
 
Araştırmaya göre, filmlerde doktor, profesör ve ya hukukçu gibi öne çıkan meslek gruplarına üye kişileri daha çok erkekler canlandırırken, kadınlara bu rollerde çok az yer veriliyor. Kadınlar ise daha çok cinsel içerikli ve ya çıplak sahnelerde rol bulabiliyor.
 
Kadınlar konuşmuyor bile…
 
Kadınların rolüne ilişkin toplumda yer edinen stereo tiplerin güçlendirilmeye çalışıldığı eleştirisinin yer aldığı araştırmada, kadınların filmlerdeki konuşma sahnelerinde sadece üçte bir oranında görüldüğüne de işaret edildi.
 
Araştırmanın yayınlanması ardından açıklama yapan Dortmund/Köln Uluslararası Film Festivali yönetimi, ortaya çıkarılan sonuçların önemine dikkat çekti. Araştırmanın selamlandığı açıklamada, Almanya'daki filmlerde de kadınların ayrımcılığa uğradığı, bu ayrımcılığın sinema çalışanları arasında da görüldüğüne vurgu yapıldı. Festival açıklamasında, film ve televizyon üretimindeki reji ve kamera bölümlerinde çalışanların büyük kısmının erkeklerden oluştuğu eleştirisi yapıldı.
 
 
Kaynak: Diyarbakıryenigün
Okunma Sayısı : 3725
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com