1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Cinsel istismar nasıl önlenir?
Cinsel istismar nasıl önlenir?

Cinsel istismar nasıl önlenir?

Çocuğa yönelik cinsel istismar olaylarında artış yaşanan kentlerden biri de Diyarbakır. Bunun üzerine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bünyesinde oluşturulan ve bugüne kadar 102 aile ile 200’ü aşkın çocuğa farkındalık eğitimi veren uzman ekip, ailelerin c

A+A-

Diyarbakır’da son dönemlerde çocuğa dönük cinsel istismar vakalarında büyük artış görülüyor. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda cinsel istismar olayları sıklıkla gündeme gelirken, failler çoğu kez tutuksuz yargılanıyor.

İstismar vakalarına karşı farkındalık oluşturmak için ise Sosyal Hizmet Uzmanı Nihal Bozhan Özbek, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (DİKASUM) bünyesinde çocuklara ve ailelere verdikleri eğitim hakkında konuştu. Bugüne kadar 102 aile ile 200 çocuğa eğitim verdiklerini aktaran Özbek, ileriki süreçte daha fazla aile ve çocuğa ulaşmak için eğitimlerini tüm hızıyla sürdüreceklerini söyledi.
 
“ÇOCUKLARI İHMAL VE İSTİSMARDAN KORUMAK”
 
Verdikleri farkındalık eğitiminin amacını “Çocukları ihmal ve istismardan korumak" olarak özetleyen Özbek, "Çocukları ihmal ve istismarlardan nasıl koruyabiliriz? Bu konuda ailelere düşen görevler neler? Çocukların bilmesi gereken şeyler nelerdir? Bu konuda neler yapabiliriz? İşte tam da bu soruların cevabı için arkadaşlarımızla görüştük ve farkındalık eğitimi vermeye karar verdik. Eğitim çok verimli geçiyor” dedi.
 
“4-6 YAŞ GRUBUNA EĞİTİM VERİYORUZ”
 
Eğitimin 4 ile 6 yaş grubundaki çocuklara verildiğini aktaran Özbek, şöyle devam etti: “Bu gruptaki çocuklara, eğitimde vücutlarını tanıma ve vücudun özel bölgelerinin neresi olduğu konusunda bilgiler verdik. Çocuklara iyi dokunma ve kötü dokunmayı ayırt edebilme, kendi vücudunun özel bölgelerini tanıyabilme, bu bölgelere karşı yapılabilecek kötü dokunmaların neler olduğunu bilmesi ve bu dokunmalar esnasında ne yapması gerektiği ile ilgili farkındalık çalışması yaptık”
 
“AİLELERİN BİLMESİ GEREKENLERİ ANLATIYORUZ”
 
Çocukların ailelerine ise istismar ve ihmali anlattıklarını aktaran Özbek, istismar ve ihmali tüm boyutlarıyla ele aldıklarını ve ailelerin bilmesi gereken her şeyi anlattıklarını aktardı. İstismara uğrayan çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiği konusunda da aileleri bilgilendirdiklerini belirten Özbek, "İstismara uğrayan çocuk olayı kolay bir şekilde anlatamaz. Ya faili tarafından tehdit edilmiş, ya da korkutulmuş olabilir. Kendisine inanılamayacağını düşünebiliyor. Biz de ailelere 'eğer çocuklarınız böyle bir duruma maruz kaldıysa ve size anlatmazsa, siz bunu nasıl fark edebilirsiniz? Fark ettiğiniz zaman neler yapabilirsiniz?' Bu konularda aileleri bilinçlendiriyoruz" bilgisi verdi.
 
“İSTİSMARA YÜZDE 30, 4-6 YAŞ GRUBU MARUZ KALIYOR”
 
Yapılan araştırmalara göre, istismara maruz kalanlardan yüzde 30'unun 4-6 yaş gurubunda olan çocuklar olduğunu aktaran Özbek, şunları kaydetti: "Çocuklar birçok şeyi oyun zannedip bu tür davranışlara maruz kalabiliyor. Ailelerin çocuklarıyla doğru iletişim kurmaları ve çocuklarının söylediklerine inanmaları gerekiyor. Takip ettiğimiz, izlediğimiz birçok vakada küçük yaştaki çocuklar bunu dile getirseler bile aileler inanmayabiliyorlar veya ayıp deyip çocukları susturabiliyor. Bu yaştaki çocuklar çok ender yalan söylüyor. Aileler çocuklarına inansınlar, güvensinler."
 
“DAHA FAZLA ÇOCUK VE AİLEYE ULAŞACAĞIZ”
 
Verilen eğitimin can alıcı noktasının çocukları eğitmek ve istismardan korumak olduğunu söyleyen Özbek, ailelere çocuklarının başıboş bir şekilde parklarda ve açık alanlarda oyun oynamalarına engel olmaları gerektiğini önerisinde bulundu. Şu ana kadar 102 aile 200'ü aşkın çocuğa eğitim verdiklerini belirten Özbek, bu sayıyı arttırmayı hedeflediklerini vurguladı.
 
“MİLLİ EĞİTİME BAĞLI OKULDA EĞİTİME ONAY ÇIKMADI”
 
Eğitim kapsamında Amed ve ilçelerini gezip buralarda sunumlar yaptıklarını anlatan Özbek, Licê'de (Lice) bir okulda vermek istedikleri sunuma Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından izin verilmediğini aktardı. Özbek, "Oysa bu tarz eğitimlerin okul müfredatlarında yer alması gerekirdi. Bu eğitimlerin önemi gerçekten çok büyüktür. Dolayısıyla bu tarz eğitimlerin okullarda da verilmesini istiyoruz. Milli Eğitim Müdürlükleri ile bu konuda bir protokol imzalamayı da hedefliyoruz" diye konuştu.
 
“BAKANLIK VAKALARIN ÜSTÜNÜ ÖRTMEYE ÇALIŞIYOR”
 
Sosyolog Günay Yakut ise okullarda son dönemlerde cinsel istismar vakalarında yoğun bir artış olduğunu anımsatarak, "Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda istismar hep vardı. Fakat şimdiye kadar hep bastırılan ve üstü kapatılan bir şeydi. Milli Eğitim'in bunu yapma sebebi 4+4+4 sisteminin çok iyi olduğunu göstermektir. Ama vakalar bugün bir bir gün yüzüne çıkıyor" dedi.

HABERE YORUM KAT