1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çınarlı kadınlar barış ve çözüm için açlık grevinde
Çınarlı kadınlar barış ve çözüm için açlık grevinde

Çınarlı kadınlar barış ve çözüm için açlık grevinde

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde kadınlar, yaşanan savaşın durması ve cezaevlerinde PKK'li tutsakların başlattığı açlık grevine destek vermek için açlık grevi başlattı.

A+A-

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde KJA öncülüğünde kadınlar, yaşanan savaşın durması ve PKK'li tutsakların cezaevlerinde başlattıkları açlık grevine dikkat çekmek için "Barış Nöbeti" eylemi başlattı. Çınar Belediyesi Jînwar Kadın Merkezi'nde düzenledikleri basın açıklamasıyla eylemi duyuran kadınlar, açlık grevinin Cuma günü yapılacak basın açıklamasıyla sonlanacağını bildirdi.


Çınar Belediyesi Eşbaşkanı Rukiye Eryılmaz, DBP Çınar İlçe Eşbaşkanı Hayat Akyol ve Çınar Belediyesi kadın meclis üyelerinin katıldığı eylemde grup adına açıklama yapan Çınar Belediyesi Meclis Üyesi Akife Çiftçi, savaşın din, dil, ırk ve kimlik tanımadığını bildiklerini ifade etti. Savaşla yok edilenin insanlık olduğunu vurgulayan Çiftçi, "İnsanca yaşama hakkımızın çocuklarımız üzerinden elimizden alındığını gözümüzle görmekte ve kimi zaman canımızla bunun bedelini ödemekteyiz" dedi.


Bölgede yaşanan çatışmalarda yaşanan ihlallere de değinen Çiftçi, "Yaklaşık 2 ay içerisinde yaşanan katliamlar, cinsel saldırılar ve cenazelere yönelik işkenceler nasıl bir insanlık utancı içerisinde yaşadığımızı bize göstermektedir" diye konuştu. Bunlara karşı PKK'li tutsakların açlık grevi eylemi başlattığını kaydeden Çiftçi, açlık grevinin 19. Gününe girdiğini hatırlattı.


'Siyasi tutsakların talebi talebimizdir'


Açlık grevine giren tutuklarının "Müzakerelerin yeniden başlatılması ve PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın üzerindeki tecridin kaldırılması" talebiyle açlık grevi başlattığını vurgulayan Çiftçi, "Siyasi tutsakların talebi taleplerimizdir" dedi.


"Bizler Çınar'daki KJA aktivistleri olarak açlık grevindeki siyasi tutsakların seslerini duyurmak amacıyla 2 günlük açlık greviyle toplumsal yüzleşmeyi gündemimize koymaktayız" ifadelerini kullanan Çiftçi, Türkiye halkına da "barışa ses ver" çağrısında bulundu. Kadınlar olarak "Çocuklarını ölüme sürmek değil, barış içinde yaşatmak istediklerini" vurgulayan Çiftçi, konuşmasını "Barışa engel olan eril devlet aklına ve politikalarına karşı biz kadınlar topyekûn mücadeleyiz" sözleriyle sonlandırdı.
 
Açıklamanın ardından kadınlar açlık grevini başlattı. Kadınlar, açlık grevini Cuma günü düzenleyecekleri basın açıklamasıyla sonlandıracak.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler