1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çınar’da tam anlamıyla yer yerinden oynadı
Çınar’da tam anlamıyla yer yerinden oynadı

Çınar’da tam anlamıyla yer yerinden oynadı

Bomba yüklü aracın infilak etmesiyle 6 kişi yaşamını yitirdi, 38 kişi de yaralandı. Çınar’da tam anlamıyla yer yerinden oynadı:

A+A-

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde gece yarısı İlçe Emniyet Müdürlüğü ve polis lojmanlarına yönelik bombalı araçla saldırı gerçekleştirildi. Lojmana bitişik bir evin çökmesine, lojmanlarda da büyük ölçüde tahribata yol açan patlamada, aralarında 5 aylık 1 bebek ile 2 çocuk ve 1 polisin olduğu 6 kişi yaşamını yitirdi.

 

6’sı polis, 8’i polis yakını toplam 38 kişi de yaralandı. Çınar’daki evler ve işyerlerinin birçoğunun camlarının kırılmasına neden olan patlamanın yarattığı yıkım, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte tüm çıplaklığı ile ortaya çıktı. Olayda yaralananlar ve evleri zarar görenler, dehşet anını anlatırken korkuyu hala yaşıyorlardı. Yaşamını yitirenlerden 3’ü dün zaman yitirmeden toprağa verildi.
 
Diyarbakır’ın 40 kilometre güneyinde kalan Çınar ilçesinde tam anlamıyla can pazarı yaşandı. Önceki gecenin son dakikalarında Çınar Emniyet Müdürlüğü ile lojmanlarının bulunduğu binanın arka cephesinde park etmiş binlerce kilo ağırlığında el yapımı bomba yüklü olan bir kamyonet, çok büyük ve sarsıcı bir şekilde infilak etti.

 

Bomba yüklü aracın patlamasıyla birlikte, emniyet binası ile lojmanların bulunduğu binanın arka cephesi tamamen yıkıldı. Yolun diğer tarafındaki 2 katlı müstakil bir bina da patlamanın etkisiyle çöktü. Patlama sonrasında bomba yüklü aracı uzaktan kumanda ile infilak ettirdikleri belirtilen PKK’liler, İlçe Jandarma Karakolu ile emniyet lojmanlarına yönelik bir de taciz ateşi açtılar. Bir süre devam eden çatıma sonrasında PKK’li grup gecenin karanlığından yararlanıp kaçarken, patlamanın enkazına ve ardından çıkan yangına müdahale edildi.
 
Diyarbakır’dan gelen itfaiye ekipleri, patlamanın neden olduğu yangına müdahale ederken, AFAD’a bağlı arama kurtarma ekipleri ise çöken bina ile duvarları yıkılan lojmanların içinde kalan yaralılar ile cenazeleri çıkarmak için çalışma başlattı.
 
Arama kurtarma çalışmalarında lojmanlarda ölen polis Mehmet Şenol Çiftçi, 5 aylık kızı Mevlüde İrem Çiftçi'nin cenazelerine ulaşıldı. Lojmanların bitişiğinde duvarları yıkılan iki katlı müstakil evde enkaz altında ölen Lokman Açıkgöz ile oğlu 5 yaşındaki Sadık Efe'nin cansız bedenleri çıkarıldı. Açıkgöz Ailesi'nin ağır yaralı olarak Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan 1 yaşındaki bebeği Ecrin Açıkgöz ise doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamadı.
 
6'ncı cenaze gündüz bulundu
 
Sabah ilk saatlerinden itibaren olay yerine polis ekipleri detaylı inceleme yaparken, saat 10.00 sıralarında duvarları yıkılan lojmanlardan birinde, polis eşi Esra Köse Başaran'ın cesedine ulaşıldı. Son ulaşılan cesetle birlikte saldırıda ölü sayısı 6'ya çıktı. Uzun süren çalışmalar sırasında çok sayıda yaralı, gelen ambulanslar ile Diyarbakır’daki çeşitli hastanelere taşındı. Saldırı nedeniyle kentteki hastanelerdeki doktorlar da acil olarak göreve çağırıldı. Yaralılardan birçoğu ayaktan tedavi edildi.
 
2 kişi gözaltında
 
Resmi olarak açıklanmadı ancak olayla ilgili olarak 2 kişinin gözaltına alınıp sorgulandığı belirtildi. Sabahın ilk saatlerinde de Diyarbakır Valiliği konu ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yayınladı. Diyarbakır Valiliği’nin açıklamasında, olaya ilişkin şu bilgilere yer verildi:
 
“13.01.2016 günü saat 23.30 sıralarında BTÖ mensuplarınca İlimiz Çınar İlçesinde Çınar İlçe Emniyet Amirliği hizmet binası ve Emniyet lojmanlarının bulunduğu binaya yönelik olarak patlayıcı yüklü araç infilak ettirilmiş, patlamayla eş zamanlı olarak İlçe Jandarma Komutanlığı ve Emniyet Amirliğine uzun namlulu silahla saldırıda bulunulmuştur. Düzenlenen saldırılara güvenlik güçlerimiz tarafından misliyle karşılık verilmiştir.

 

Olayın gerçekleşmesinin hemen akabinde Valilik bünyesinde İl Kriz Merkezi oluşturulmuş, Çınar İlçesine yeterli sayıda sağlık, itfaiye, Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ve Başbakanlık Acil Durum Merkezi (AFAD) ekipleri yönlendirilmiş, ayrıca takviye olarak çok sayıda jandarma ile polis görevlendirilmiştir. İlçe Emniyet Amirliğine yönelik olarak düzenlenen patlayıcı yüklü araçla yapılan pkk saldırısı sonucunda; lojmanda ikamet eden 2 polis yakını hayatını kaybetmiş, 6’sı polis ve 8’i polis yakını olmak üzere 14 kişi yaralanmıştır. Ayrıca yaşanılan patlamanın etkisiyle lojman yakınındaki bir binada yıkıntı meydana gelmiş, arama-kurtarma ekiplerinin bahse konu binada yaptığı çalışmalar neticesinde 3 vatandaşımız hayatını kaybetmiş olarak ve 5 vatandaşımız yaralı olarak enkaz altından çıkarılmıştır.

 

Lojman civarında yer alan binalarda ise toplam 20 vatandaşımız yaralanmıştır. Yaralılar ilimiz merkez hastanelerine intikal ettirilmiş olup tedavileri devam etmektedir. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz. Yapılan ilk incelemelere göre meydana gelen patlamadan kaynaklı olarak İlçe Emniyet Amirliği hizmet binası, İlçe Emniyet Amirliğine ait lojmanlar ve emniyet binasına yakın ikametlerde büyük çapta hasar meydana geldiği tespit edilmiştir. Konu ile ilgili çok yönlü araştırmalar devam etmektedir”
 
Günün ağarmasıyla birlikte patlamanın Çınar’da yarattığı tahribat da tüm boyutlarıyla meydana çıktı. İlçede yüzlerce işyeri ile apartman ve müstakil binanın camlarının kırıldığı, kapı ve pencere çerçevelerinin düştüğü, birçok bahçenin ihata duvarının çöktüğü, onlarca aracın da camlarının patladığı görüldü.
 
Patlamanın yaşandığı yer sabahın ilk ışıkları ile birlikte polis kordonuna alındı. Olay yeri inceleme ekipleri, patlama bölgesini didik didik arayarak, infilak eden araçtan kalan parçaları topladı. Aracın patladığı noktada bir metre derinlikte, 2 metre çapında büyük bir çukur oluştuğu görüldü. Polis basın mensupları ile olan biteni izleyen Çınarlıların olay mahalline girişlerini engelledi. Çevredeki evleri zarar görenler, çaresizce sağlam kalan eşyalarını kurtarmaya çabalarken, kimileri de kırılan camları ve devrilen eşyaları toplamaya çalıştı. Bazı kadınların ağıt yakarak, olanlara tepki gösterdikleri görüldü.

HABERE YORUM KAT