1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çınar'da kadınlara toplumsal cinsiyet eğitimi
Çınar'da kadınlara toplumsal cinsiyet eğitimi

Çınar'da kadınlara toplumsal cinsiyet eğitimi

Çınar Belediyesi Kadın Politikalar Müdürlüğüne bağlı Jînwar Kadın Merkezi, köylerde toplumsal cinsiyet eğitimine başladı.

A+A-
Eğitime katılan kadınlar eğitimlerin devamını talep ederek kadın meclislerinin oluşturulmasını istedi.
 
Hem cins bilinci ve kadın örgütlülüğünü güçlendirme hem de kadın sorunlarını birebir yaşayan kadınlara ulaşarak çözüme kavuşturmayı hedefleyen Çınar Belediyesi Kadın Politikalar Müdürlüğüne bağlı Jînwar Kadın Merkezi, köylerde toplumsal cinsiyet eğitimine başladı. Eğitim çalışmaları kapsamında Çınar Belediyesi Kadın Merkezi çalışanları Beşpınarlı kadınlarla bir araya geldi. Eğitime kadınlar yoğun ilgi gösterirken, toplumsal cinsiyet konusunda tartışmalara katılarak, kendi yaşam deneyimlerini paylaştı.
 
'Eşit ve özgür bir toplum inşa edebiliriz'
 
Eğitim çalışması kapsamında sunum yapan Jinwar Kadın Merkezi sosyologu Ümran Nar, kadına yönelik şiddetin kaynağının toplumsal rollerdeki eşitsizlik olduğunu belirtti. Dünyada ve Türkiye'de kadınların yaşamış oldukları ayrımcılıkları aktaran Ümran, "Bizi ezen ve sömüren sistem kadını düşürerek nasıl inşa edildiyse, biz kadınların örgütlü mücadeleleriyle yeniden demokratik, eşit ve özgür bir toplum inşa edebiliriz" diye konuştu.
 
Konuşmasının devamında yaşanan kadın katliamları ve intiharlara dikkat çeken Ümran, "Kadına yönelik şiddetle mücadele evde ve sokakta başlar, toplumun duyarlılığı olmadan devletten beklentili bir şekilde yaşamak çözüm değildir. Devlet yasaları uygulamakta acizlik gösterirken, kadınların kendini savunmasına dahi izin vermemektedir. Yasalar uygulanırken bariz bir ayrımcılık ve kadın düşmanlığını yalnızca medyada yer alan haberlerde görmek mümkün. Nevin Yıldırım'ın müebbet cezaya çarptırılması ve tecavüzcülerin her gün aklanmaya çalışılması toplum vicdanında parçalanmalara neden olmaktadır" diye belirtti.
 
Kadınlar eğitimlerin devamını talep etti
 
Sinevizyon gösterimiyle sunum yapan Ümran, kadın katliamlarına karşı kadınların oluşturacağı meclislerin toplumun aydınlanmasında önemli bir rolü olacağını vurguladı. Kadınların soru-cevaplarıyla tartışma yürütülen seminerde, kadınların mahallede yaşadıkları sorunlara dair çözüm önerileri dinlenirken, meclis çalışmalarına ve belediye hizmetlerine dair sorular da cevaplandı. Kadınlar, eğitimlerin devamlılığını talep ederek meclis oluşturma isteklerini belirtti.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT