25 Ekim 2016 Salı
 • Diyarbakır19 °C
 • İstanbul16 °C
 • Ankara12 °C
 • Antalya27 °C
 • İzmir21 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,710
  %0.40
 • Dolar
  3,0740
  %-0.33
 • Euro
  3,3468
  %-0.23

Çınar’da her iki kadından biri erken yaşta evlendiriliyor

Çınar’da her iki kadından biri erken yaşta evlendiriliyor

30 Ağustos 2016 Salı 11:05

Çınar Belediyesi Jinwar Kadın Merkezi, erken yaşta evlilik ile ilgili yaptığı çalışmada, Çınar’da her iki kadından birinin erken yaşta evlendirildiği ortaya çıktı.

Çalışmada ilçe merkezinde erken yaşta evliliklerin oranın köylerden yüksek olması dikkat çekti.Çınar Belediyesi Kadın Politikaları Müdürlüğü’ne bağlı Jinwar Kadın Merkezi,  Çınar ilçe merkezi ve kırsal mahallelerde “Erken Yaşta ve Zorla Evlilikle Mücadele Eğitimleri Sonuç Raporu’nu” açıkladı.

 “Erken Yaşta ve Zorla Evlilikle Mücadele Eğitimleri” kapsamında kadınlara evlerde slayt gösterileri ile eğitim verildiği, yüz yüze görüşüldüğü ve “Erken Yaşta ve Zorla Evlilikle Mücadele Eğitimleri” hakkında 3 bin el kitapçığının dağıtıldığı vurgulanan raporda, 10 Ağustos 2015 tarihinde 25 Şubat 2016’ya kadar merkez mahallelerde 11 eğitim çalışması, kırsal mahallelerde ise Nisan 2016’da başlayıp Ağustos 2016’ya kadar süren 10 eğitim çalışması yapıldığı belirtildi.
Ayrı mahallelerde toplamda 21 eğitim çalışmasının yapıldığı vurgulanan raporda, yüz yüze yapılan görüşmelerde eğitime katılan 285 kadından 106’sının erken yaşta evlendiği, 89’unun akraba evliliği yaptığı, 18’inin kuma olarak evlendiği ve evliliğini sürdüğü bilgisi yer aldı.

İLÇE MERKEZİNDE ERKEN YAŞTA EVLİLİK DAHA YAYGIN

Raporda, Çınar merkez mahallelerinde erken yaşta evlenen, akraba evliliği yapan ve kuma olarak evlenen kadın sayısının kırsal mahallelere oranla daha yüksek olması dikkat çekti.

Rapora göre; Çınar merkez mahallelerinde eğitime katılan 144 kadından 61’inin erken yaşta evlendirildiği, 50’sinin akraba evliliği yaptığı, 10’unun ise kuma olarak evlendiği verisi yer alırken, kırsal mahallelerde eğitime katılan 145 kadından 45’inin erken yaşta evlendiği, 39’unun akraba evliliği yaptığı, 8’nin ise kuma olarak evlendiği açıklandı. 16–70 yaş aralığındaki kadınlarla yapılan görüşmelerle hazırlanan raporda, erken evliliklerinin 13–17 yaş aralığında yapıldığı verisi yer aldı.

 ‘TÜRKİYE’DE HER ÜÇ, ÇINAR’DA HER İKİ KADINDAN BİRİ ERKEN YAŞTA EVLENDİRİLİYOR’

Hazırladıkları rapor ilişkin, Jinwar Kadın Merkezi’nde düzenledikleri basın toplantısıyla bilgi veren Çınar Belediyesi Kadın Politikaları Müdürü Sosyolog Halide Türkoğlu, yaptıkları eğitim çalışmasının “farkındalık çalışması” olarak niteledi. Çınar Belediyesi Jinwar Kadın Merkezi’ne yönelik başvuruların büyük çoğunluğunu erken yaşta evlilik başvurusu olduğunu kaydeden Türkoğlu, “Aslında danışmanlık merkezimiz bir yandan yaşanan kadın sorunlarının sonuçlarıyla ilgilenirken bir yandan da yaptığı eğitim çalışmalarıyla tedbir amaçlı bu sorunu engelleme çabası içindedir. Veya bir şekilde mücadelesini geliştirerek bu sorunları ilçe gündemin koymaktadır” dedi.

Türkiye’de her üç kadından birinin erken yaşta evlendirildiğinin altını çizen Türkoğlu, “Çınar’da yaptığımız saha çalışmasında da her iki kadından biri erken yaşta evlendiriliyor” diye konuştu.

 ‘NASIL ÇÖZÜM ÜRETİRİZ AMACINA ODAKLANDIK’

Erken yaşta evliliklerin toplumsal bir sorun olduğunu, bunun aynı zamanda ruhsal, fiziksel ve sağlık sorununda kalıcı hasarlara yol açtığına dikkati çeken Türkoğlu, “Bu aynı zamanda toplumda şiddet sarmalının da ana nedenlerinden biri olmaktadır” belirlemesinde bulundu. Yaşan sorunlara ilişkin çözümler üretmesinde, birçok kurumun isteksiz olduğunu ve sorunun sadece kadınların omuzlarına yüklendiğine işaret eden Türkoğlu, yaptıkları çalışma ile kadınların yaşadığı sorunları gündeme getirmeyi hedeflediklerini söyledi. Türkoğlu, yaptıkları çalışmalarla “nasıl bir çözüm üretiriz” amacına odaklandıklarını vurguladı.

 ‘ERKEN YAŞTA EVLİLİK BİREYSEL DEĞİL TOPLUMSAL BİR SORUN’

Yapılan saha çalışması hakkında bilgi veren Çınar Belediyesi Jinwar Kadın Merkezi çalışanı Sosyolog Ümran Nar, yaptıkları eğitim çalışmasına okullarda da sürdürmek istediklerini belirterek, projenin bir diğer ayağı olan liseli öğrencilere yönelik eğitim için Çınar Kaymakamlığı’na talepte bulunduklarını ancak buna dair yanıt alamadıklarını söyledi.

Yaptıkları eğitimlerin sonucunda, “Toplumsal baskıdan kaynaklı kadınların başta erken yaşta evlilikleri sorgulamadığı, eğitimlerle erken yaşta evliliklere olumsuz sonuçlarının farkına vardıklarını” vurgulayan Nar, “Eğitimlerle erken yaşta evliliğin bireysel bir sorun olmadığı toplumsal bir sorun olduğu ortaya çıktı, bundan dolayı toplumsal bir mücadele ile erken yaşta evliliklerin önüne geçilebilir” diye konuştu.
 
(Baver Değer)

Haber Kaynağı :
Okunma Sayısı : 772
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com