1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Çınar'da anlamlı proje
Çınar'da anlamlı proje

Çınar'da anlamlı proje

Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen ve Diyarbakır Valiliği koordinasyonunda Çınar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen “Çınar Yeteneklerini Keşfediyor “SODES Projesi ile bölgedeki çocukların ilgi ve yeteneklerini keşfetmelerine imkân su

A+A-

29 okuldaki öğrencilere spor malzemeleri dağıtılırken, gelecek vaat eden gençlerin keşfedilmesi planlanıyor.
İlçede yürütülen 2015 SODES projesi ile çocuklarda kültürel, sanatsal ve sportif anlamda farkındalık oluşturarak, Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri’ne öğrenci yetiştirmek projenin hedefleri arasında yer alıyor. Proje ile ilçede sanat ve spor alanlarında topyekün bir seferlik başlatılarak öncelikle dezavantajlı kişiler olmak üzere toplumun her kesiminden bireyleri sağlıklı yaşam konusunda bilgilendirerek proje sürecine dâhil edilmesi planlanıyor.

‘PROJE ÇOCUKLARI GELECEĞE HAZIRLAYACAK’


İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Aziz İde, projeyle çocukların sorunlarının  insan odaklı, sosyal yaşam kalitesini yükseltme amacına dönük kararlı adımlar atarak çözülmesinin amaçlandığını söyledi. İde,”Proje kapsamında ilçemizde oluşturulan müzik ve resim atölyesi çocukların yeteneklerini keşfetmelerine ve geliştirmelerine imkânlar sunmakta, mesleki tercihlerine yön vermektedir.  

Atölyede verilen sanat eğitimi toplumda yetişmekte olan kuşakları her alanda yaratıcılığa yöneltmekte, sanatsal faaliyetlere yönelik yarışmalara ve çocukların yaratıcılığına katkı sunmaktadır. Proje kapsamında okullarda düzenlenen spor kursları çocukların kişilik ve gelişimlerine katkı sunmakta ve çocukları müsabakalara hazırlamak adına fırsatlar yaratmaktadır. Ayrıca sağlıklı yaşam konusunda farkındalık oluşturmaktadır.Berk Goeble  ifadesi ilçede yürütülen SODES projenin ne derece önemli olduğunu bizlere göstermektedir.” dedi.

OKULLARA MALZEME YARDIMI YAPILDI


“Yapılan araştırmalar, okullardaki spor etkinliklerinin akademik başarıya, okula devama, bir üst öğrenimi tercih etmeye, okulu bırakmaları önlemeye, okul kültürünün gelişimine, liderliğin gelişimine olumlu etkide bulunduğunu göstermektedir” ifadelerini kullanan İde,spor kurslarının 7’si merkez olmak üzere 29 okulda düzenlendiğini ifade etti.

İde,”Kursları gerçekleştirmek adına okullara sportif malzemeler, eşofman  takımları, ayakkabı, satranç takımları ve masa tenisleri dağıtılmıştır. İlçe Merkezinde oluşturulan  resim ve müzik atölyesi malzemelerle donatılarak çocuklara eğitim hizmeti sunmaktadır. Sağlıklı Yaşam ve obezite ile mücadele konusunda okullarında ebeveynlere ve öğrencilere yönelik bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri yürütülmekte ve Proje kapsamında bisiklet verilmektedir. Son olarak turnuvalar neticesinde 1.olan takımın oyuncuları gezi faaliyeti kapsamında İstanbul’a resmi bir müsabakaya götürülecektir.” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT