1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çınar saldırısıyla ilgili 2 kişi tutuklandı
Çınar saldırısıyla ilgili 2 kişi tutuklandı

Çınar saldırısıyla ilgili 2 kişi tutuklandı

Tutuklanan iki kişiye yönelik suçlamalar arasında kimyasal silah kullanma suçu dikkat çekti.

A+A-

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz tarafından yapılan yazılı açıklamada, 13 Ocak’ta saat 23:30 sularında Çınar İlçesinde bulunan İlçe Emniyet Müdürlüğü binası ve Emniyet Lojmanlarına yönelik patlayıcı yüklü araçla düzenlenen saldırı olayına ilişkin yürütülen soruşturma hakkında bilgi verildi.
 
PKK’nın da üstlendiği bombalı saldırı olayında aynı anda İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne eş zamanlı silahlı saldırı gerçekleştirildiği belirtildi. Başsavcılık, olayda polis memuru M.Ş.Ç (29), polis memurunun kızı M.İ.Ç (4),  L.A., (35) M.A.A., (10 yaşında) E.A. (2 yaşında) isimli 3 sivil vatandaşın ve polis eşi E.S.B., olmak üzere 6 vatandaşın yaşamını yitirdiğini, 39 vatandaşın da yaralandığını açıkladı.


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı açıklamasında, Çınar Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü 2016/30 numaralı soruşturması kapsamında, patlayıcı yüklü araçla saldırı olayı ile ilgileri olduğu değerlendirilen İ.Ö. ve H.D. isimli iki şüphelinin bugün savcılık tarafından ifadeleri alındığı ifade edildi. Çınar Cumhuriyet Savcılığı’nca ifadeleri alınan iki şüpheli tutuklanma talebiyle Çınar Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.  
 
Çınar Sulh Ceza Hakimliği tarafından ifadeleri alınan şüpheliler İ.Ö. ve H.D, Türk Ceza Kanunu'nun 82/1.c bendi olan  “Yangın, su baskını, tahrip, batırma, bombalama ya da nükleer, biyolojik, kimyasal silah kullanarak öldürme” suçundan 6 kez, Türk Ceza Kanunu'nun 314/2 maddesi  olan “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan tutuklandıkları açıklandı.
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Çınar Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2016/30 numaralı soruşturmasının devam ettiğini belirtilerek,  soruşturmanın safahatı ve sonucu hakkında kamuoyuna ayrıca bilgi verileceği ifade edildi.

 

(Haberdar)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler