1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çınar Belediyesi’nde Şeyh Abdurrahman Aktepe Paneli
Çınar Belediyesi’nde Şeyh Abdurrahman Aktepe Paneli

Çınar Belediyesi’nde Şeyh Abdurrahman Aktepe Paneli

Çınar Belediyesi, Şeyh Abdurrahman Aktepeyî anma etkinlikleri kapsamında “Aktepe’nin Kürt Kültüründeki Bilimsel, Tasavvufî ve Edebi Yeri ve Önemi” konulu panel düzenleyecek.

A+A-

Çınar Belediyesi Şeyh Abdurranman Aktepeyî anma etkinlikleri kapsamında panel düzenleyecek. “Aktepe’nin Kürt Kültüründeki Bilimsel, Tasavvufî ve Edebi Yeri ve Önemi” konusunun ele alınacağı panel, 19 Mayıs Perşembe günü saat: 13.30’da Çınar Belediyesi Konferans Salonu’nda, başlayacak. Moderatörlüğü’nü Gazeteci-Yazar Fehim Işık’ın yapacağı panelin açılış konuşmasını Çınar Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Cengiz yapacak.

Araştırmacı Kerem Serhatlı, “Kürt Vakıf, Medrese ve Tekkeleri”, Yazar Azad Zal, “Şeyh Muhammed Can Aktepe ve Layla ile Mecnun”, Doç. Dr. Abdurrahman Adak, “Kürt Edebiyatında Aktepe Ekolünün Yeri ve Özellikleri” konusunda birer sunum yapacağı panelde, Şair Şêx Mizbahê Ferqînê Şeyh Abdurrahman Aktepe’nin şiir ve kasidelerinden bir dinleti sunacak.

Şeyh Abdurrahman Aktepe Kimdir?

1270/1854 yılında Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’nin Aktepe Köyü’nde dünyaya geldi. Şeyh Abdurrahman, Şeyh Hasan-i Nuranî’nin en büyük oğludur. Şeyh Abdurrahman ve üç kardeşi babaları yanında iyi bir eğitim aldılar. Şeyh Abdurrahman, kardeşlerinden farklı olarak daha iyi bir eğitim almak için Irak ve Suriye’ye gitti. Eğitimini tamamladıktan sonra Aktepe köyüne geri döndü. Babası Şeyh Hasan’ın vefatından sonra medresenin başına geçti, kısa bir zaman sonra yerini kardeşi Şeyh Muhammed Can’a bırakarak ilim ile meşgul olmaya başladı.

Zamanının büyük kısmını babasının bıraktığı kütüphanede geçiren Şeyh Abdurrahman, sürekli araştırmalar yaparak kendisini geliştirdi. Kitap ve makaleler yazdı, kitap çevirileri yaptı. Birçok eser telif eden Şeyh Abdurrahman’ın şu anda mevcut olan 13 eseri var.

Eserlerinde Kürtçe, Arapça, Farsça dilini kullandı. Ravdu’n Naim adındaki meşhur eseri Kürtçe, Arapça, Farça hazırlamış, . Diğer meşhur kitabı Kürtçe yazdığı şiir kitabı ‘Diwan’dır. Bu kitabı ‘Diwana Ruhi’ olarak da bilinir. O birçok şiirini de Ruhi mahlası ile yazmıştır. Divana Ruhi eserini ise tamamını Kürtçe vermiştir.

HABERE YORUM KAT