1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Çin Seddi Ay'dan görünüyor mu?
Çin Seddi Ay'dan görünüyor mu?

Çin Seddi Ay'dan görünüyor mu?

Dünyanın harikalarından biri, dünyanın en uzun geçmişe sahip ve en büyük çaplı askeri savunma projesi. Çin Seddi ile ilgili pek çok efsanevi tanımlama yapılıyor.

A+A-

Hatice Saka'nın haberi

Günümüzde de milyonlarca turist Çin Seddi'ni ziyaret ediyor. Tarih kitaplarından bildiğimiz Türk akınlarına karşı savunma amaçlı yapılan Çin Seddi, Türkler için bir güç simgesi olsa da Batılı kaynaklarda kültürlü ve şehirli Çinlilerin barbarlardan kendini koruması olarak algılanıyor. NTV Yayınları'ndan çıkan Julıa Lovell'ın yazdığı Türkçeye Yasin Kara'nın çevirdiği Çin Seddi kitabında setler hakkında bilinmeyen gerçekler gözler önüne seriliyor.

AMSTRONG'UN İDDİASI YALANLANDI

Çin Seddi'nin Ay'dan görünen tek insan yapısı olmadığı kitapta yer alan en çarpıcı bilgilerden biri. Lovell ilk defa 1893 yılında ortaya atılan iddianın, 1932 yılında yazar Robert Rıpley tarafından bilimsel verilere dayandırılmadan insanlar arasında yaygınlaştırıldığını söylüyor. Yazar, bu varsayımın Neil Amstrong tarafından doğrulansa da Geographical Magazine dergisinin Amstrong'un gördüğü şeyin bulut tabakasından başka bir şey olmadığı kanıtladığını belirtiyor. Ancak bu inanış 2003 yılında Çinliler'in ilk uzay uçuşunu yapmasıyla birlikte son buluyor. Çinli astronot Yang Liwei döndüğünde tek bir burç bile saptayamadığını açıklayınca Çin Eğitim Bakanlığı ders kitaplarındaki Çin'in Ay'dan görünen tek insan yapısı olduğu bilgisini çıkarıyor. Lovell, Çinli vatanseverlerin, gezi rehberlerinin, gazetecilerin ve ders kitabı yazarlarının bu yalnış bilgiye hala sahip çıktıklarını iddia ediyor.

Lovell, Çin Seddi ile ilgili yakın tarihli yorumlarda yer alan barışçıl Çinli çiftçileri ve uygar şehirlileri kötü ve yağmacı barbarlardan korumak için tasarlandığı yönündeki bilgilerin gerçeği yansıtmadığını söylüyor.

SAVUNMA DEĞİL SALDIRI AMAÇLI

M.Ö. 10.yüzyıla kadar eski zamanlarda inşa edilen setlerin ekilebilir topraklardan yüzlerce kilometre uzaklara, Moğol bozkırlarına ve kuzeybatı Çin'in tuzlu çöllerine kadar uzandığına dikkat çeken yazar, bu setlerin toprakları korumaktan çok toprak işgal etmeye yönelik olduğunu belirtiyor. Lovell, Çinlilerin yaşam tarzları kendilerinden farklı insanları ve kazançlı ticaret yollarını denetim altına alınmasını sağlamak için setleri tasarladığını öne sürüyor.

3000 yılık tarihi boyunca Çinlilerin set inşa etmesinin her zaman ulusal güç ve prestijin simgesi olmadığına dikkat çeken yazar, duvarların tüm ülkeler için savunmadan ziyade saldırıyı simgelediğini belirtiyor. Lovell günümüzde İsrail'in ördüğü utanç ve işgal duvarlarıyla Çinlilerin yüzyıllar önce inşa ettiği setler arasında bir fark olmadığını dile getirirken Çin halkının yaptıkları setleri efsaneleştirmekten vazgeçmesi gerektiğini dile getiriyor. Yazar, Çin Seddi'nin şu anda olduğu gibi yeni muhteşem bir turistik yer etkileyici bir inşaat mühendisliği olarak görmektense tarih boyunca olduğu gibi gerçek haliyle görmenin zamanının geldiğine vurgu yapıyor. Çağdaş Çin Seddi efsanesinin ve Çin Seddi inşasının arka planını tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren Çin Seddi kitabı, setlerden yola çıkarak Çin kültürüne farklı bir bakış açısı getiriyor.

 

Ülke yeniden keşfediliyor

Yapı Kredi Yayınlarından çıkan Eski Çin'in Yeniden Keşfi kitabı ise dünyanın en eski uygarlıklarından biri olan Çin'in geçmişini ve kültürünü anlatıyor. Arkeolog ve Sinolog Corinne Debaine- Francfort topraklarında birçok imparatorluk ve önemli bir arkeolojik mirasa sahip olan Çin'in ölümsüz coğrafyasında yaptığı yolculuğu okuyucularla paylaşıyor. Kitap, Sarı Irmaktan Mavi Irmağa, Kuzey'den Güney'e Çin'in açık ve gizli, hükümdarlığa özgü ve sıradan kökenleri ortaya çıkmasıyla yeniden yorumlanan Çin tarihini anlatıyor. Arkeolojik kazılarda elde edilen yapıtların, resimlerin ve açıklamaların yer aldığı kitap Çin'in tarihini merak edenlere bir rehber olma özelliği taşıyor.

(Yeni Şafak)

Metne konu olan kitaplarla ilgili teknik bilgi ve sipariş şartlarını görmek için bu linkleri kullanabilirsiniz:

Eski Çin'in Yeniden Keşfi

Çin Seddi