1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çiftçinin sorunlarını Başbakan'a iletildi
Çiftçinin sorunlarını Başbakan'a iletildi

Çiftçinin sorunlarını Başbakan'a iletildi

Diyarbakır, Batman, Bingöl, Bitlis, Hakkari, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Van, Malatya, Elazığ, Adıyaman, Kilis, Gaziantep ve Hatay'daki çiftçilerin sorunlarının Başbakan'a iletmek üzere Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu üyesi

A+A-

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu üyesi Cevat Delil, 130 ziraat oda başkanıyla bölge çiftçisinin sorunlarını Şanlıurfa'daki toplantıda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a aktardıklarını söyledi.


Delil gazetecilere yaptığı açıklamada, Güneydoğu ve Doğu Anadolu'daki 17 il ve bağlı ilçelerdeki 130 ziraat odası başkanlarının Şanlıurfa'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldiğini belirterek, toplantıya Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar'ın da katıldığını bildirdi.
Toplantıda Diyarbakır, Batman, Bingöl, Bitlis, Hakkari, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Van, Malatya, Elazığ, Adıyaman, Kilis, Gaziantep ve Hatay'daki çiftçilerin sorunlarının anlattığını ifade eden Delil, şöyle konuştu:
''Çiftçilerin GAP Projesi'nin acilen tamamlanmasını çok önemsediği anlattık. Ayrıca başta hububatta olmak üzere geri tahsil ve bloke konulan prim ödemeleri, sulamada kullanılan elektrik fiyatlarının pahalılığı, elektrikte voltaj düşüklüğü, arıza ve kesintiler, hayvancılıkta başta saman olmak üzere, yem fiyatlarında yükseklik ve girdi fiyatlarındaki pahalılık konuları Başbakan Erdoğan'a iletildi.
Silvan, Dicle ve Kralkızı baraj projelerinin tamamlanmasıyla beraber yaklaşık 3,8 milyon dönüm alanda sulu tarıma geçilecektir. Bu da ilimiz tarım alanının neredeyse yüzde 94'ü demektir. Silvan Barajı Atatürk Barajı'ndan sonra GAP'taki en büyük sulama barajıdır. Bu barajdan yaklaşık 2,5 milyon dönüm arazi sulanacak. Sulama projesi tamamlanınca buradan çiftçimizin cebine yılda girecek miktar 884 milyon lira, önemli miktarda istihdam sağlanacak. Burada sulamadan sonra yaklaşık 318 bin insanımıza ilave iş ve aş temin edilecektir. Maalesef bölgemizin enerji altyapısı sulamaya açılan yeni alanlara paralel gelişmemektedir. Henüz tüm alanlar sulamaya açılmamışken bile bölgede yaz aylarında sulama sezonunda sağlıklı bir sulama yapılamamakta sık sık ortaya çıkan kesinti ve voltajdaki dalgalanmalar nedeniyle üreticilerin alet ve makine hasarlarının yanı sıra ürün ve verim kayıpları da meydana gelmektedir. Bölgemiz tarımı için sulama projelerinin hem üretime hem de sosyal yaşama katkısı çok büyük olacağını ve bölgemiz insanın refah seviyesinin yükselmesine ciddi katkılar sunacağı ortadadır. Toplantıda bunu alnatarak, Başbakan Erdoğan'dan destek istedik.''
Delil, ayrıca ''toplulaştırma'' çalışmalarının en kısa zamanda tamamlanması ve  sosyolojik ile ekonomik etkenlerin göz önün de bulundurularak yeni bir miras hukuku düzenlemesinin bir an önce hayata geçirilmesini de Başbakan Erdoğan'dan talp ettiklerini de kaydetti.