1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çiftçinin geliri 6 kat artacak
Çiftçinin geliri 6 kat artacak

Çiftçinin geliri 6 kat artacak

Kale Barajı'nda çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor. Baraj tamamlandığında Diyarbakır'da 126 bin 270 dekar arazi suya kavuşacak.

A+A-
Konu ile ilgili açıklama yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Bu barajlar sayesinde bölge insanı başka illerde tarım işçisi olarak çalışmayacak, sulama ile beraber çiftçimizin geliri 6 kat artacak” dedi.
 
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Diyarbakır'da inşa edilen Kale Barajı'nda çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor. Baraj tamamlandığında 63.450 dekarı cazibe, 62.820 dekarı terfili olmak üzere toplam 126.270 dekar zirai arazi suya kavuşacak.
 
“Diyarbakır'da çok sayıda baraj ve sulama tesisi inşa ediyoruz”
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, DSİ tarafından 2014 Kasım'da sözleşmesi imzalanan Kale Barajı'nın Diyarbakır ve Çermik'in hayali olduğunu ifade ederek “Diyarbakır'da çok sayıda baraj ve sulama tesisi inşa ediyoruz. Bu proje de çok heyecan verici.  Bölge halkımız bu barajı uzun zamandır bekliyordu. Bu barajı inşa etmek bize nasip oldu. Kalıcı barış, bölgeyi ekonomik olarak güçlendirmekle olur. Bu barajlar sayesinde bölge insanı başka illerde tarım işçisi olarak çalışmayacak, sulama ile beraber çiftçimizin geliri 6 kat artacak” diye konuştu.
 
Proje hayata geçiyor
 
Diyarbakır'ın Çermik ilçesine bağlı Yukarışeyhler Köyü sınırları içerisinde yer alan baraj, Güneydoğu Anadolu Projesi Eylem Planı kapsamında bulunuyor. Yöre halkının uzun zamandır beklediği Kale Barajı, Atatürk Barajı gölüne dökülen Sinek (Şeyhan) Çayı üzerinde yapılacak.
 
Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu tipinde inşa edilecek olan barajın temelden yüksekliği 79 metre, gövde hacmi 1 milyon 70 bin m3 olacak. Aralık 2014'te yer teslimi yapılan, kamulaştırma haritalarının yapımı ve şantiye kurma çalışmaları devam eden baraj 2018 yılında tamamlanarak hizmete alınacak.
 
Topraklar modern sulama sistemine kavuşacak
 
Kale Barajı ile 63.450 dekarı cazibe, 62.820 dekarı terfili olmak üzere toplam 126.270 dekar zirai arazi modern sulama sistemine kavuşacak. Toplam 46 milyon TL yatırım bedelli barajın tamamlanması ile ekonomiye yılda 53 milyon TL katkı sağlanacak ve 16 bin kişiye de istihdam oluşturulacak.

HABERE YORUM KAT