1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çiftçileri mağdur etti
Çiftçileri mağdur etti

Çiftçileri mağdur etti

Yolsuzluk ve usulsüzlüklerle gündeme gelen Deve Geçidi Sulama Birliği bu kez onarmadığı sulama kanallarındaki su taşkınlıkları yüzünden çiftçileri mağdur etti.

A+A-

Son dönemlerde yolsuzluk,üsülsüzlük,faturasız para tahsil etme başta olmak üzere değişik iddialarla gündeme gelen ve bu iddialar valiliğin oluşturduğu denetleme komisyonunun hazırladığı raporla da gün ışığına çıkan Deve Geçidi Sulama Birliği'nin yasa ile belirlenen sulama kanallarının bakım ve onarımını yapmaması çiftçiler üzerinde bir başka mağduriyet yarattı.

Deve Geçidi Sulama Birliği'nin bakım,onarım ve idaresinden sorumlu olduğu sulama kanallarının bakım yapılmadığı için adeta çürümeye terk edilmesi tonlarca suyun israf olmasına neden olurken, bu durum sulama kanallarının yakınlarında bulunan ekim alanlarına da zarar veriyor.

100 DÖNÜM BUĞDAY HEBA OLDU

Merkeze bağlı Yaytaş Köyü'nde sulama birliğine bağlı kanalların bakımsızlığı ve kanal duvarlarının çürümesinden dolayı kanalın dışına sızan su çevredeki tarlaları bastı. 100 dönüme yakın ekili buğday hasat döneminde bu yüzden heba olurken,yıllardan beri yaşanan bu ihmale karşı önlem almayan Deve Geçidi Sulama Birliği'nin tutumu çiftçilerin sert tepkisini çekiyor.

Büyük emek verdiği buğday tarlalarının hasat döneminde yaşanan bu skandaldan dolayı ürün alınamaz hale geldiğini belirten çiftçi Mehmet Çakmak,ihmalkarlık yapmakla suçladığı Deve Geçidi Sulama Birliği yönetimine karşı dava açacaklarını söyledi.

'OLAYI YARGIYA TAŞIYACAĞIZ'

Çakmak,”Yaz-kış demeden büyük emek veriyoruz. Hayatımız bu tarlalarda geçiyor. Çünkü burası ekmek teknemizdir. Biz bu kadar mücadele ederken Deve Geçidi Sulama Birliği'nin ihmali emeğimizi heba etti. Bu tablo her yıl yaşanıyor. Tam hasat dönemine girerken tarlalarımızı su basıyor. Bu onarımı yapacak gücümüz yok ve görevimiz de değil. Defalarca uyarmamıza rağmen bir şey yapmadılar. 100 dönümden fazla ekili buğdayımız yok oldu. Bu dönemde tarlaları su bastığı için hasat yapamadık ve ürün boşa gitti. Bizim bu emeğimize yazık değil mi?.Sulama kanalları çürümeye terk edilmiş. Hiçbir bakım yapılmıyor. Bir çok noktada kırılma ve çürümeden dolayı tonlarca su boşa gidiyor. Bu işi mahkemeye taşıyacağız.” dedi.

KAÇAK SU KULLANMAYA DEVAM

Bu arada daha önce yapılan haberlere ve valilik denetleme komisyonunun raporuna rağmen Deve Geçidi Sulama Birliği'nin kontrolündeki sulama kanallarında su kaçakçılığının devam etmesi dikkat çekiyor. Denetim ve kontrol yapılmadığı için bir çok noktada kaçak hatlarla tarlalara su çekilmeye devam ediliyor. Uyanık (!) çiftçiler,sulama birliği yönetiminin de göz yummasıyla tonlarca suyu beş kuruş para ödemeden tarlalarına çekerken, hem devlet hem yüzlerce çiftçi bu yolla mağdur ediliyor.

HABERE YORUM KAT