1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Çiftçilere toprak analizi çağrısı
Çiftçilere toprak analizi çağrısı

Çiftçilere toprak analizi çağrısı

Ergani Ziraat Odası Başkanı İzzet Güzel, hububatta görülen kalite düşüklüğünün önüne geçilebilmesi için toprak analizlerinin önemli olduğunu söyledi.

A+A-

Güzel, yaptığı açıklamada, yüksek verim almak adına gübrenin gereğinden fazla kullanıldığını, fazla gübrenin toprakta toksit etkisi yaparak verimi düşürdüğünü, toprak analiz sonucuna uygun gübre ve iz element kullanılması gerektiğini belirtti.

Bu durumun göz ardı edilmesi halinde buğdayda protein eksikliğinin görülebileceğini anlatan Güzel, şunları kaydetti: ''Bu nedenle buğdayın yemlik statüde satmak zorunda kalabilirler. Ekim zamanının geldiği bu günlerde çiftçilerimiz toprak analizi konusunda acele ederlerse toprağın ihtiyacına göre gübre kullanacaklardır. Gereksiz gübre kullanmak tarlayı çoraklaştırarak, zarar verdiği gibi maliyetleri de artırıyor. Gübre ve toprak analizi desteği almak için çiftçilerin toprak analizi yaptırması gerekiyor.

Numune alımı yaparken uygulanacak kriterleri bilmeyen çiftçilerin talebi halinde, danışmanlarca kriterlere uygun alımın nasıl yapılabileceği konusunda bilgi verebiliriz.''