1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çiftçilere tanınan ödeme kolaylığı
Çiftçilere tanınan ödeme kolaylığı

Çiftçilere tanınan ödeme kolaylığı

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (EDAŞ) tarımsal sulama aboneleri için başlattığı ödeme kolaylığı başvuru süresini 15 Eylül'e uzattı.

A+A-

Dicle EDAŞ'tan yapılan açıklamada,  Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak'ta yaklaşık 30 bin tarımsal sulama abonesinin elektrik enerjisi kullanarak yer altındaki suyla ekim yaptıkları arazileri suladığı belirtilerek, abonelerin çoğunluğunun yüksek enerji tüketimi nedeniyle kaçak elektrik kullandığı bildirildi.

Tarımsal sulama aboneleri için üreticilere ödeme kolaylığı sağlamak, kaçak elektrik kullanımını önlemek, tüketim alışkanlığı ve tükettiği elektriğin bedelini ödeme alışkanlığını kazandırmak için bazı çalışmalar yürütüldüğü kaydedilen açıklamada, bir süre önce aralarında sulama birlikleri, ziraat odaları ve il tarım müdürlüklerinin temsilcileri ve çiftçilerin de bulunduğu toplantılar düzenlendiği vurgulandı.

Üreticilerin, kaçak elektrik kullanımının azaltılması ve elektrik bedelinin ödenmesi konusunda görüşlerinin alındığı, mevzuatlar çerçevesinde tarımsal sulama abonelerine "serbest tüketici" statüsü kazandırılarak yapılacak ikili anlaşmalarla ucuz elektrik satışı yapılmasının planlandığına yer verilen açıklamada, şöyle denildi:

"Bu uygulama bir devlet teşviki olmayıp, EPDK mevzuatlarında kurul kararı ile serbest tüketicilere tanınan haklardan çiftçilerin daha etkin bir şekilde faydalanması sağlanacaktır. Yoğun başvuru nedeniyle başvuru süresi şimdilik 31 Ağustos 2013 tarihinden 15 Eylül 2013 tarihine uzatılmıştır. İhtiyaç duyulması halinde süre uzatılabilecektir. Bu kolaylıktan faydalanmak isteyen tarımsal sulama aboneleri  Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak il müdürlüklerimize başvurarak, kendilerine sağlanan indirim miktarı ve kolaylıkların neler olduğunu öğrenip gerekli müzakereleri yapabilir."

HABERE YORUM KAT