1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çiftçiler yanlış parsel mağduru
Çiftçiler yanlış parsel mağduru

Çiftçiler yanlış parsel mağduru

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde, çiftçiler 'Uydu Takip Sistemi' ile yanlış parsellemenin ortaya çıkmasından dolayı, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) desteklemesinden faydalanamadıkları gerekçesiyle, mağdur edildiklerini iddia etti.

A+A-

'Uydu Takip Sistemi'nin arazi tespitlerinde yanlış parselleme ortaya çıkarmasından dolayı, bu yıl ÇKS'den faydalanamadıklarını belirten çiftçiler, yetkilileri göreve çağırdı.

Arazilerinin tapulu olmasına karşın, müşterek arazilerin 'Uydu Takip Sistemi'nde dağınık belirlenmesi nedeniyle, bu durumun karmaşaya neden olduğunu belirten çiftçiler, seslerini duyurmak için Ziraat Odası Başkanı İzzet Güzel ile görüşerek mağduriyetlerinin giderilmesini istedi. Çiftçilerden Zülküf Kaya, "Bakanlığın uyguladığı bu sistem, yanlış bir sistemdir. Tarım arazilerinin yanlış parsellenmesi sonucu ortaya çıkan sapmalar, biz çiftçileri mağdur etmektedir. Ortaya çıkan bu durum nedeniyle, bu yıl destekleme alamayacağız.

Yapılabilecek en sağlıklı şey, Uydu Takip Sistemi yerine görevlilerin arazileri gezip, parselleri belirleyip, birleştirdikten sonra bizleri sorumlu tutmasıdır. Bu mağduriyet bir an önce giderilmezse, çiftçiler olarak ses getirecek eylemler yapacağız" dedi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Ziraat Odası Başkanı İzzet Güzel ise çiftçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için il bazında toplantılar gerçekleştirerek, sorunun çözüme kavuşması için büyük çaba sarf ettiklerini söyledi.

(ET-YRT-SY-Y)

HABERE YORUM KAT