1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çiftçiler Günü Diyarbakır'da 2 Bakanla kutlandı
Çiftçiler Günü Diyarbakır'da 2 Bakanla kutlandı

Çiftçiler Günü Diyarbakır'da 2 Bakanla kutlandı

Diyarbakır'da 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in katıldığı törenle kutlandı.

A+A-

Dicle Üniversitesi'ndeki törene Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, AK Parti Milletvekili Mine Lök Beyaz, Vali Mustafa Toprak, Rektör Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç ile çiftçiler katıldı. Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde düzenlenen bombalı saldırılarda yaşamını yitirenler için saygı duruşu ile başlayan programda, tarım alanındaki çalışmaların yer verildiği slayt gösterisi sunuldu. BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna'nın gönderdiği kutlama telgrafı okundu.

'DİNLENEN MERALAR BÖLGEYE HAYAT VERECEK'

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, geçmişte güvenlik nedeniyle tarım alanında büyük zararların yaşandığını belirterek, şunları söyledi:

"Ülkemizde binlerce insanımızın hayatını kaybettiği ortam, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'ne ekonomik olarak da büyük zarar vermiştir. Bir zamanlar özellikle küçükbaş hayvancılıkta ihracat üssü olan bölgelerimiz, asayiş sorunları nedeniyle bu özelliğini kaybetmiştir. Çözüm süreciyle birlikte, kırsalda üretim yapan tarım işletmelerinin faaliyetlerine tekrar başlanacaktır. Meralara kavuşacak olan çiftçilerimizi hayvanları için daha iyi bir ortam bulacaklar. Özellikle yıllardır kullanılmayan dinlenmiş meralar daha da verimli olacaktır. Bu verimliliğin sürdürülebilmesi için tekniğe uygun otlatmaya geçilmesi için de önem arz etmektedir."

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de, Diyarbakır'ın tarihi ve kültürel önemini vurgulayarak başladığı konuşmasında, birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ise, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü kutlaması kapsamında bir türkü şöleni yapılmasının planlandığını, ancak Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde meydana gelen saldırıda hayatını kaybedenler nedeniyle bu programın iptal edildiğini söyledi. Eker, Türkiye'de barış ve kardeşliği yeniden tesis etmeye çabaladıklarını vurguladı.

HABERE YORUM KAT