1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çiftçi prim desteği meçhul!
Çiftçi prim desteği meçhul!

Çiftçi prim desteği meçhul!

Bayraktar, çiftçinin buğday ve mısırda bazı illerde ödenmeyen 2011 prim desteğini beklediğini söyledi.

A+A-

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile birlikte ''15 Mayıs Dünya Kadın Çiftçiler Günü'' etkinliğine katılmak üzere gittikleri Diyarbakır'da, havaalanında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile karşılaştıklarını, primle ilgili sorunu Bakan Şimşek'e ilettiklerini bildirdi.

Konunun bir an önce çözülmesinin en büyük dilekleri olduğunu belirten Bayraktar, şunları kaydetti:

PRİM DESTEĞİ NE OLACAK?

''Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Mehdi Eker'in de destek verdiği bu konuda Bakan Şimşek, prim sorununa çözüm getireceklerini ifade etti. Hububatta 2011 yılına ait prim destekleri bazı illerde hala ödenmedi. Üreticilerin, Ziraat Odaları ve TZOB'a yoğun başvuruları var. Çiftçilerimizden, mağdur olduklarına dair yoğun şikayetler geliyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız, Maliye Bakanlığı'ndan ödenek beklendiğini, ödenek aktarıldığı anda primlerin, çiftçilerin hesaplarına yatırılacağını tarafımıza iletti. Bazı illerdeki çiftçilerimizin primlerinin ödenip, bazı illerimizde ödeme yapılmamasının hakkaniyetli bir tutum olmadığı açıktır. Bundan dolayı, çiftçilerimizin mağduriyetinin giderilmesi konusunda gerekli çalışmaların yapılarak, bir an önce çözümlenmesi en büyük talebimizdir.''

DESTEK ORANI ARTIRILMALI

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in, 2012 yılında 1 Ekim tarihine kadar 7 milyar lira nakit destek sağladıklarını ifade ettiğini bildiren Bayraktar, ''Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2012 yılı için 7,18 milyar lira olan tarım destek bütçe miktarını, bu yıl için 9 milyar lira olarak teklif etti. Biz, bu yıl 9 milyar lira olarak teklif edilen tarım destek bütçesi içinde, gübre ve mazot desteğinin artırılmasını istiyoruz'' değerlendirmesinde bulundu.

Bayraktar, özellikle mazot fiyatlarının çiftçiyi oldukça zorladığını, geçen yıl 3,2 lira olan mazot fiyatının bu yıl yüzde 38 artışla 4,4 liraya çıktığını, bütçede mazot için ayrılan destek miktarının yetersiz kaldığını ileri sürdü.