1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çiftçi kadınlar Diyarbakır'da
Çiftçi kadınlar Diyarbakır'da

Çiftçi kadınlar Diyarbakır'da

Yurdun dört bir yanındaki Çiftçi Kadınlar, Diyarbakır'da bir araya geldi. Bakan Eker gıda alanında Türkiye'nin bir sıkıntısının bulunmadığını söyledi.

A+A-

Türkiye'nin dört bir yanından çiftçi kadınlar, Dünya Çiftçi Kadınlar Günü sebebiyle Dicle Üniversitesi kongre salonunda bir araya geldi. Kadınların toplantısına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan, Türkiye Ziraat Odaları Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ve İl Valisi Mustafa Toprak da katıldı.

KADIN ÇİFTÇİLER BULUŞTU

Kadın çiftçilerin sinevizyon gösteriminin ardından konuşan Türkiye Ziraat Odaları Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2012 Ağustos ayı verilerine göre toplam istihdamda kadın payı yüzde 25.6'dır. Ayrıca istihdam edilen kadınların yüzde 42'si istihdam edilen erkeklerin ise yüzde 18.6'sı tarım sektöründe yer almaktadırlar. Bu veriler kadınların kırsal alandaki yerini ve önemini göstermektedir" dedi.

7 MİLYAR AÇ İNSAN VAR

Bakan Eker, yeryüzünde 7 milyar insanın 1 milyarının yatağa aç gittiğini söyledi. Bakan Eker, ülke olarak gıda alanında bir sorunun olmadığını belirterek, şöyle dedi: "İçerisinde yaşadığımız bölge, dünya kuşkusuz aynı zaman da bizimde meselemiz. Onun bu şuurla bizler çalışıyoruz. Bizim 2010 yılında bir Anayasa Değişikliği yaptık orada dedik ki kadınlarınızı sadece sosyal hayatta değil, ekonomik hayatta da onların gelişmesine, kendi kabiliyetlerini geliştirmesine imkan sağlayacak bir takım destekleri vereceğiz, veriyoruz. Karşımız anayasa çıkıyordu, eşitlik ilkesi var anayasada herkes eşittir diyor. O zaman herkes eşitse ama bu eşitlik adaletli bir eşitlik değildir. Bizim ihtiyacımız olan adalettir."
 
Bakan Eker, kadın çiftçiler için özel program ve çalışmaların sürdüğünü ve eğitimleri için bakanlık olarak çalışmalar yaptıklarını söyledi. Birçok yöreye ait türkülerin okunduğu program, Mersin Arslan Köyü tiyatro grubundaki çiftçi kadınların tiyatro oyunu ile son buldu.
 
KARACADAĞ KALKINMA AJANSI
 
Bakan Eker daha sonra, Cahit Sıtkı Tarancı Kültür ve Sanat Merkezi'nde Karacadağ Kalkınma Ajansı'nın 2012 yılı Mali Destek Programı'nın tanıtımı için düzenlenen toplantıda konuştu. Eker, Karacadağ Kalkınma Ajansı'nın 2010-2011 yıllarında 268 projeye toplam 41 milyon lira destek verdiğini belirterek, bu sayede çok sayıda kişinin istihdama kavuştuğunu söyledi. Daha sonra Bakan Eker, Karacadağ Kalkınma Ajansı'ndan geçen yıl aldığı destekle başarılı olan 3 firma temsilcisine plaket verdi.