1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çiftçi destekleri hesaplara yattı
Çiftçi destekleri hesaplara yattı

Çiftçi destekleri hesaplara yattı

Bakanlığın çiftçiye yönelik 356 milyon liralık destek ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü, Diyarbakırlı çitçilere ve besili hayvan yetiştiricilerine destekleme verileceğini belirtti.

A+A-

Gıda ve Tarım Hayvancılık Bakanlığının tarımsal destekleme ödemeleri kapsamında çiftçiye 356 milyon liralık destekleme yapılması ile ilgili bilgilendirmelerde bulunan Diyarbakır İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Ertan Atalar, Diyarbakırlı çiftçilere 25 milyon TL, besili hayvan yetiştiricilerine ise 3 milyon TL’lik destekleme ödemeleri yapılacağını belirtti.


Diyarbakır’da tarım ve hayvancılıkla alakalı olarak destekleme ödemelerinin devam edeceğini belirten Atalar, bakanlığın çiftçiye yönelik 356 milyon TL’lik destek ödemesinin çiftçilerin hesabına yatmaya başlandığını açıkladı.
Diyarbakır’da hububat fark priminin dördüncü icmalin dane mısır fark destekleri olduğunu vurgulayan Atalar, “A tohum ve B tohumu desteği olmak üzere toplamında 22 milyon TL çitçilerimizin hesabına Cuma günü itibariyle aktarılmaya başlamıştır.” dedi.


“Hayvancılık desteklemelerinde 997 bin TL hesaplara aktarıldı”


Diyarbakırlı hayvan yetiştiricilerine desteklenme ödemeleri yapılacağını vurgulayan Atalar, “Aynı çerçevede hayvancılık desteklemeleri ve kırmızı et desteklemeleri toplam 2 milyon 997 bin TL hesaplara aktarılmış ve böylece 25 milyon 501 bin TL Diyarbakırlı çiftçilerimize desteklenme ödemeleri gerçekleştirilecektir.” ifadelerini kullandı.
Atalar, Diyarbakır’da 2014 yılı ürünü olarak yetiştirilen ürünlerin toplamında ödenen 281 Milyon 393 bin TL ödeme gerçekleştirileceğini söyledi.


Tezgâhlarda yüze 5 indirim


Dana eti ve çeşitlerinin indirimle satışa sunulduğunu belirten Atalar, Et ve Süt Kurumunun açıkladığı indirim ile satışa sunulan dana eti ve çeşitlerinden yüzde 5 indirime gidilmesinin yüzde 5 ile gerçekleştiğine değindi.


ESK’nin yaptığı indirimin amacının hem tüketici hem de üreticiyi korumak ve piyasaya müdahale etmek olduğuna dikkat çeken Atalar, “Son zamanlarda yapılan spekülasyonlar, oluşturulmaya çalışan bazı farklı uygulamaların engellenmesi adına tüketicinin mağdur olmaması ve bu üreticilerimizin de fiyatları algılamış olmasıyla yüzde 5 indirim uygulanmış ve şuanda da piyasada dana eti ve ürünleri yüzde 4-5 indirimle satılmaktadır.” diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler