1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Çift yönlü bölünmüş yol kazaları azalttı
Çift yönlü bölünmüş yol kazaları azalttı

Çift yönlü bölünmüş yol kazaları azalttı

Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü yetkilileri Elazığ-Malatya ve Elazığ-Bingöl karayollarındaki duble yollar ile trafik kazalarının yüzde 54 oranında azaldığını belirttiler

A+A-

Elazığ'da 2003-2007 yıllarında 208 kilometre duble yol yapılırken, bu yolların yapıldığı güzergahlarda trafik kazaları 2002 yılına göre geçen yıl yüzde 54 oranında azaldı. Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü verilerinden derlenen bilgilere göre, Elazığ, Bingöl, Tunceli, Malatya ve Adıyaman illerinden sorumlu olan bölge müdürlüğü, 2002 yılında 33 kilometre duble yola sahip Elazığ'da, 2003'de 36, 2004'de 152 ve 2007'de 20 kilometre olmak üzere toplam 208 kilometre duble yol yaptı. Yetkililer, bölünmüş yol çalışması yapılan Elazığ-Malatya ve Elazığ-Bingöl karayollarındaki duble yollar ile trafik kazalarında önemli oranda azalma yaşandığını belirtti.

Elazığ-Malatya kara yolunda 2002 yılında, 4 kişinin öldüğü 33 kazada 36 kişi yaralanırken, bölünmüş yol çalışmasının bitirilmesinin ardından geçen yıl bu güzergahta kaza sayısı 17'ye düştü. Kazalarda bir vatandaş hayatını kaybetti, 13 kişi yaralandı. Rakamlara göre Elazığ-Malatya kara yolunun duble yol olarak hizmete girmesinin ardından bölge müdürlüğü sınırlarında meydana gelen kazalarda azalma oranı yüzde 57 oldu. Bu oran yaralı sayısında yüzde 81, ölü sayısında yüzde 75 azalma eğilimi gösterdi.

Bölge müdürlüğünün bir diğer duble yol çalışması yaptığı Elazığ-Bingöl kara yolunda da bölünmüş yol çalışmasının ardından trafik kazalarında azalma yaşandı. Bu yolda 2002 yılında meydana gelen 14 kazada hayatını kaybeden 10, yaralanan 26 kişiye karşın, geçen yıl bu yolda 8 kaza meydana geldi. Bu kazalarda 5 kişi yaralanırken, ölüm olayı yaşanmadı. Buna göre bu güzergahta kaza sayısında yüzde 57, yaralanan kişi sayısında yüzde 81'lik düşüş yaşandı.

Her iki güzergahın ortalamasında ise trafik kazalarında yüzde 54, yaralı sayısında yüzde 73, ölü sayısında yüzde 88 oranda azalma meydana geldi.

 

TRAFİK KAZALARINDA BÜYÜK DÜŞÜŞ

 

Karayolları 8. Bölge Müdürü Yasin Altınyuva, yaptığı açıklamada, bölünmüş yol çalışmalarının ardından trafik kazalarında büyük bir düşüş yaşandığını söyledi. Kazaların yüzde 60-65'inin sebebinin hatalı sollama olduğunu belirten Altınyuva, 'Bölünmüş yollar hatalı sollama riskini ortadan kaldırıyor. Yollar devreye girince en azından hatalı sollama tehlikesi ortadan kalktı. Bunun çok büyük etkisi var. Ayrıca yollar geniş ve mühendislik kalitesi yüksek. İnsanlar bir seyahat konforu yakaladı' dedi. Altınyuva, bir diğer güzergah olar Diyarbakır kara yolunda 30 kilometre duble yol çalışmasının bitirildiğini, 30-45 ile 47-57'inci arasındaki çalışmaların ise devam ettiğini sözlerine ekledi