1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP'nin derdi bölgeden oy
CHP'nin derdi bölgeden oy

CHP'nin derdi bölgeden oy

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Diyarbakır'da partisinin bölgedeki algısı üzerine konuştu ve "Eski CHP değil,dünya değişti, biz de değiştik ama birbirimizden habersiziz" dedi.

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Diyarbakır'da yaptığı konuşmada, partisinin 1930 ve 1940'ların CHP'si olmadığını değiştiklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu, "CHP'ye bölgede oy çıktı mı? Hayır. O zaman aramızda sorun var. Ben sizin hakkınızı savunuyorum siz ise sizi savunmayana oy verdiniz. Sınır ötesi, parlamentonun yetkisinde. Talimatı kim verdi? Hükümet. Bu açık gerçek ortada dururken, biz bölgeden beklediğimiz desteği alamadık. Buraya sitem etmeye ve sitemlerinizi dinlemeye geldik" dedi. çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu'nun çözüm sürecine katkı sağlayacağını savundu, AK Parti'nin İhsanoğlu'nun adaylığıyla 'ters köşe' olduğunu iddia etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Diyarbakır'da Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi'nce düzenlenen TİGRİS Diyalogları toplantısına katıldı. Kılıçdaroğlu'nu Diyarbakır ziyaretinde Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu, Tekin Bingöl, Emel Yıldırım ile milletvekilleri Rıza Türmen, Gürkut Acar, İdris Yıldız, Hasan Ören, Candan Yüceer, Levent Gök ve Melda Onur eşlik etti.

Kılıçdaroğlu daha çok CHP'yi anlattığı toplantının basına kapalı bölümünde ise cumhurbaşkanı seçimine ilişkin önemli mesajlar verdi. Kürtlerin cumhurbaşkanı seçiminde anahtar rol oynacağını söyleyen Kılıçdaroğlu çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu için "Ekmeleddin Hoca Kürt sorununun çözümüne de katkı sağlar" dedi. Kılıçdaroğlu, İhsanoğlu'nun aday gösterilmesinin AK Parti'deki yansımasını ise "AKP bizim adayımızla ters köşe oldu" sözleriyle dile getirdi.

CHP'yi anlattı

Kılıçdaroğlu toplantının basına açık bölümünde partisindeki değişime vurgu yaptı. Toplantıya Diyarbakırlılarla yan yana gelip konuşmak amacıyla katıldığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Düşüncelerimizi aktaracağım. Geçmişe yönelik CHP'ye eleştiriler var, bunu da saygıyla karşılıyorum. Bu sorunun çözümünde neleri düşünüyoruz onu anlatacağım" dedi.

Konuşmasında Ortadoğu'daki gelişmelerden ve yaklaşan cumhurbaşkanı seçiminden bahseden Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle devam etti:

"Yeni bir sürecin içindeyiz. Ortadoğu'da olanları izliyoruz. Biz akrabalarımızın olduğu bölgede kan akmasını istemeyiz. Kavgayı değil barışı temsil eden cumhurbaşkanının arkasında durmasını isterim. Bırakalım bilgili, birikimli; sevgiden, barıştan yana olan birini o koltuğa oturtalım. Bırakalım toplum bir barış, uzlaşma iradesi göstersin. Gerilimden beslenen bir siyaset anlayışı var. Demokrasinin özünü oluşturan uzlaşmadır. Ben düşüncemi dayatırsam bunun adı demokrasi olur mu?

Kavgadan yana bir politikayı yaşamım boyunca desteklemedim. Ülkeyi yöneten kişi hem barıştan söz edip hem kılıç taşırsa bu iş olmaz. O nedenle barıştan yana huzurdan yana bir tavır sergilemek zorundayız."

'Ortadoğu kan gölü'

AK Parti hükümetinin Ortadoğu politikasını eleştiren Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

"Ortadoğu kan gölü, bir ülkenin başbakanı, IŞİD yetkilileri açıkça insanları rehin alırken basında yer almasın diye yargı kararı çıkarırsa hepimizin oturup düşünmesi lazım. Tırlarla silahlar nereye gidiyor. Siz biliyorsunuz. O silahlar şimdi bizim insanımıza döndü. Ben de eleştireceğim, siz de eleştireceksiniz. Benim haklı olduğuma inanıyorsanız bana destek vereceksiniz. Düşüncesinden ötürü kimse hapse atılmasın istiyorum. Demokrasiyi içine sindirememiş bir insandan barış getirmesini beklemek imkânsız."

'Eski CHP değil'

CHP Genel Başkanı, Diyarbakırlıları 'ikna' ziyaretinde partisinin değiştiğini ifade etti:

"Bizi hâlâ 1930'ların, 40'ların CHP'si gibi görmeyin. Yeni şeyler söylüyoruz, eski CHP değil. Dünya değişti, biz de değiştik ama birbirimizden habersiziz. Eski algılarımız üzerine yeni bir siyaset oluşturuyoruz. Tek adamın kontrolünde işler yürümez arkadaşlar. Her şeyi bilen değil, işi ehline veren adam önemlidir. Ortak aklı egemen kılan adam önemlidir. Hangi sorun çözüldü 12 yılda. İşsizlik mi, Kürt sorunu mu? Beylerin köşe dönme sorunu çözüldü."

Roboski olayına da değinen Kılıçdaroğlu, 34 kişinin öldüğü olayı en 'net' CHP'nin takip ettiğini söyledi ve "Bizim raporumuzu ve muhalefet şerhimizi okumayana göndereceğim. Hesabı verildi mi? Hesabı soruldu mu? Hesabını sormak isteyen CHP'ye oy çıktı mı? Hayır efendim. Siz sizin hakkınızı savunmayana gidiyorsunuz" dedi.

'Sitem etmeye geldim'

"Buraya hem konuşmaya, hem sitem etmeye, hem de sizin sitemlerinizi dinlemeye geldim" diyen Kılıçdaroğlu çözüm süreci ile ilgili "AKP sorunu çözecek, CHP karşı" algısı olduğunu söyledi ve şöyle konuştu: "Ya hangi konuyu getirdiniz de biz çözmedik? Sanki biz iktidardayız da o muhalefette. Sen çözdün getirdin de biz mi karşı çıktık? Eğer CHP'yi sorunun çözümünde engel olarak gösteriyorsa bilin ki samimi değiller."

Daha sonra basına kapalı devam eden toplantıda Kılıçdaroğlu, hem Diyarbakır'daki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile davet edilen gazeteciler Deniz Zeyrek, Murat Yetkin, Şirin Payzın ve Sosyalog Prof.Dr.Rüstem Erkan'ın sorularını yanıtladı.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT