1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP’li yaptı, DBP’li yıktı
CHP’li yaptı, DBP’li yıktı

CHP’li yaptı, DBP’li yıktı

Diyarbakır’da 2000 yılında CHP’li eski il başkanı tarafından yapılan bina, iddiaya göre eksik ve kalitesiz malzeme kullanımından ötürü önce taşıyıcı ana kolonu patladı.

A+A-

 Sarsılan binada yaşayanlar derhal tahliye edilirken, binanın ikinci taşıyıcı kolonu da patlayınca belediye yıkım kararı aldı. DBP’li belediye iş makineleriyle binayı yıktı.
 
“Bizi Valiliğe Şikâyet Edersiniz Haa”
 
İddiaya göre, 8 aydır evlerinden uzak olan ve kiralarda süründüklerini belirten bina sakinleri, Kayapınar Belediyesi’ni, “Belediye halkına yardım etmiyor, perişan olduk ancak bizi dinlemiyorlar bile” diyerek Valiliğe şikâyet etti. Valilik bunun üzerine Kayapınar Belediyesi’nden konuyla ilgili bilgi ve belge isteyince Belediye, yıktığı binanın yıkım ücretinin yüzde 20 fazlasıyla bina sakinlerine fatura etti.
 
Taşıyıcı Kolonları Patladı
 
Diyarbakır’da 2000 yılında CHP’li eski il başkanı tarafından yapılan Sayın 2 Sitesi’nin D Blok’u, 15’inci yılında iddiaya göre eksik ve kalitesiz malzeme kullanımından ötürü önce taşıyıcı ana kolonu patladı. 2015 Eylül ayında sarsılan binada yaşayanlar derhal tahliye edilirken, binada güçlendirici veya farklı bir fikir aranmaya başlandı. Bina sakinleri, binanın patlayan taşıyıcı kolonu için Dicle Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Birimine, taşıyıcı kolonun patlamasının nedenini araştırılması için başvuruda bulundu.
 
“Bina Riskli, Oturulamaz”
 
Dicle Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Birimi’nden gelen cevapta; söz konusu binanın yapımında kullanılan malzemelerin eksik ve yetersizlik bulunduğu belirtildi. Binanın riskli olduğunu ve yıkılma tehlikesinin bulunduğu gerekçesiyle ‘Oturulamaz Raporu’ verildi.
Bu esnada binanın ikinci taşıyıcı kolonu da patlayınca bina sakinleri ikinci kez Dicle Üniversitesi’ne başvuruda bulundu. Oradan henüz cevabın gelmesi beklenmeden Kayapınar Belediyesi yıkım kararı aldı. Önceki gün yıkım ekipleri binayı yıktı.
 
İçini Gazetemize Döktü
 
Mağdur bina sakinleri aylardır, kirada dolaşırken, başvurdukları belediye ve valilikten yardım alamadıklarını belirterek gazetemizden konuyla ilgili yardım talebinde bulundular. İçini Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Engin Öztürk’e döken Halil Öncel (65), yaşadıkları haksızlıkları da dile getirdi. Bina sakinleri olarak bu işin peşini bırakmayacaklarını kaydeden Öncel, binayı yapan müteahhidi mahkemeye vereceklerini söyledi. Öncel, sahibi halk olan belediyede kimsenin halkı dinlemediğini de öne sürdü.
 
“Müteahhidi Mahkemeye Vereceğiz”
 
Binalarıyla ilgili bilgileri aktaran Öncel, binayı CHP eski il başkanının yaptığını, kendilerinin 2000 yılında bu binadan daire aldıklarını belirterek şöyle dedi:
 
“Biz bina sakinleri olarak CHP eski il başkanını da mahkemeye vereceğiz. Hepimiz inandık, daire aldık Allah’a şükür canla alakalı bir şey olmadı, ancak hiçbir şeyimiz kalmadı, dışarıda kaldık. Kirada oturuyoruz ve perişan olduk”
 
“Sahibi Halk Ama Halkı Dinlemiyorlar”
 
Belediye yıkım kararı ve aldığı zaman binanın boşaltılması kararı aldı. Bize herhangi bir yer gösterilmeden, çözüm için de her hangi bir öneride bulunmadan kış ortasında dışarı atıldık. Bizimde belediyeye çağrılıp fikrimiz sorulmalıydı. Hizmet yalan kimse sormuyor, bu insanların evini yıkıyoruz bunlar nereye gidecek, ne yapacak demiyor. Düşenin dostu yok. Kusura bakmasınlar ama belediye halkındır ve halkın olan belediye halkına bakmaz ise ne yapacağız. Belediyenin sahibi halk ama halkı dinlemiyorlar.
 
“Belediyeyi Valiliğe Şikayet Ettik Diye Hemen Yıktılar”
 
8 aydır evlerinden uzak olduklarını ve kirada perişan duruma düştüklerini anlatan Öncel, “Kirada sürünüyoruz, belediye bize yardım etmeyince bizde Valiliğe başvuralım dedik. Biz mağdur olduğumuzu ve belediyenin bizimle ilgilenmediğini söyledik ancak, Belediye bize ‘Belediye halkına yardım etmiyor, perişan olduk ancak bizi dinlemiyorlar bile’ diyerek bizi Valiliğe şikâyet ettiniz’ dediler. Valilik bunun üzerine belediyeden konuyla ilgili bilgi ve belge isteyince Belediye, alel acele binayı yıktı.
 
“Yıkım Ücretinin Yüzde 20 Fazlasını İstediler”
 
Yıkmakla da kalmadı bize yapılan tebliğde bu kadar mağduriyete rağmen üstüne üstlük yıktıkları binanın yıkım parasını istiyorlar, hem de yıktıkları binanın yıkım ücretinin yüzde 20 fazlasını istiyorlar. Bu Allah’tan reva mı? Bu insanlar evleri yıkılmış kira paralarını veremiyorlar, hiç yer göstermediğin, yardım etmediğin gibi birde yıkım ücreti hatta yıkım ücretinin yüzde 20 fazlasını istiyorsun.
 
‘Orası İstanbul, Burası Diyarbakır’
  
İçini gazetemize döken Sayın 2 Sitesi D Blok sakinlerinden Veysi Mirzaoğlu (55) ise, kendileri ile Sur’dan göç eden vatandaşlar arasında bir farkın kalmadığını dile getirdi. Mirzaoğlu, “Evimizi boşalttık, yardım istedik ve aradan iki ay geçti sonra kimseden bir ses çıkmayınca Valiliğe başvurduk. Belediye ‘vay siz bizi nasıl şikayet edersiniz diyerek acil bir şekilde yıkım kararı aldı. Belediye binayı yıkmaya başladı. Bina yapıldığından beri yani 2000 yılından beri orada yaşıyordum. Ben şimdi başka yerde kira veriyorum. Aslında veremiyorum mağdurum. Sur’dakilerin de evleri yıkıldı onlara sahip çıkıldı. Bağlar ilçesinde de aynı şekilde. Bizim de evimiz yıkıldı ama bizi sorun yok. Yüzümüze bakan yok, var mıyız yok muyuz, insan mıyız değimliyiz belli değil. Bu nasıl bir durumdur anlamadık gitti. Belediye gittik İstanbul büyükşehir belediyesini örnek verdik. Orada aynı durum oldu belediye insanları otellere yerleştirdi, ev buldu kiralarını ödedi, halka yardım ettiler’ dedik. ‘Orası İstanbul, burası Diyarbakır’ dediler. Bizim tek derdimiz kimsenin bizi sahiplenmemesidir. Biz bu kentin insanlarıyız ve bu kentin idarecileri, Valisi, Belediye başkanı halkına bakmak zorundadır” diyerek tepkisini gösterdi.

 

(Engin Öztürk- Abdulsamet Karaş)

HABERE YORUM KAT