1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP'li vekiller Sur için geldi
CHP'li vekiller Sur için geldi

CHP'li vekiller Sur için geldi

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 24 günü geride bırakan sokağa çıkma yasağı, TBMM’deki siyasi partileri de harekete geçirdi.

A+A-

Ana muhalefet partici CHP’li 6 milletvekili, CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke başkanlığındaki bir heyetle Diyarbakır’a geldi.

 

CHP'li kadın milletvekilleri, Sur'a girmek isteyince polis engeli ile karşılaştı.


Bir süredir sokağa çıkma yasakları nedeniyle hükümete ağır eleştirilen yönelten ana muhalefet partisi CHP, yaşananları yerinde tespit etmek için alana bir heyet gönderdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke başkanlığındaki, Elif Doğan Türkmen, Melike Basmaci, Nurhayat Kayisoglu, Gamze İlgezdi ve Zeynep Altıok'un da arasında olduğu kadın milletvekilleri, dün konuyu yerinde görmek için Diyarbakır’a geldi. CHP’li kadın milletvekilleri, Sur’a gitmeden önce basına kapalı olarak CHP İl Örgütü binasında Sur mahalle muhtarları ile bir araya geldi.


Ardından CHP heyeti, 25’inci güne giren sokağa çıkma yasağının uygulandığı Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesine giriş noktalarından biri olan Şeyh Said Meydanı'na geçti. Buradan Sur'da yasağın sürdüğü 6 mahalleye gitmek isteyen CHP'li heyete, polisler tarafından izin verilmedi. Yapılan görüşmeler üzerine vekillerin sadece meydanın çevresindeki esnaflarla görüşmelerine izin verildi.


Bir süre bazı esnaflarla yapılan görüşmeler sonrası kısa bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, "En temel yaşam hakkı mücadelesini veren Sur halkı için buraya geldik. Sur'a girilmemize izin verilmedi.

 

Türkiye'de bir insanlık köprüsü olan Tahir Elçi'nin yaşamını yitirdiği Dört Ayaklı Minare'nin orayı ziyaret etmek istedik. Her an canlarımızı kaybediyoruz. Siyaset ile çözüm aranması gerekir. Toplumsal barışın sağlanması için bu gerekiyor. Canları tehdit altında olan tüm vatandaşlarımızın kaybının bitmesi için buradayız" diye konuştu.


Ardından heyet Sur'daki evlerini terk etmek zorunda kalan ailelerle görüşmek üzere meydandan ayrıldı. CHP Heyeti ardından Mali Müşavirler Odası’nda basın toplantısı düzenledi.

 

Daha sonra da Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nde (DİTAM), Sur’da sıkırtılı günler yaşayan esnaflarla toplandı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler