1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP’li Sapan kriz masası önerdi
CHP’li Sapan kriz masası önerdi

CHP’li Sapan kriz masası önerdi

Esnaf ve sanayicilerle yaptıkları görüşmelerden çıkardıkları sonuçları değerlendiren CHP Diyarbakır milletvekili adayı Naci Sapan, “Küçük ve orta ölçekli esnaf, işadamı, sanayicilerimiz büyüme refleksleri tükenmiş, tıkanma aşamasına gelmiş.

A+A-

Diyarbakır’ın ekonomisi tamamen çökmüş durumda, afet hali söz konusu, acil kriz masası oluşturulmalı, çözüme dönük önlemler alınmalıdır” dedi.


Diyarbakır esnaf sanatkârlar odası, DİSİAD ve Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis heyetine yaptıkları ziyaretlerden Diyarbakır adına moralsiz bir şekilde ayrıldıklarını söyleyen CHP Diyarbakır Milletvekili adayı Naci Sapan, acı gerçeği şöyle dile getirdi;


 “Esnaf odaları küçük, orta ve büyük çaptaki esnafların, Sanayici ve işadamları dernekleri ile OSB yöneticileri sanayicilerin tıkanma noktasında olduklarını dile getirdiler, tüyler ürperten sonuçlara işaret ettiler. Piyasalardaki durumun böyle olduğunu yaptığımız seçim çalışmalarında da gördük. Bilgiler teyit edici.

 

Ortada ciddi bir yıkım, ekonomik bir çöküş var. Bunun nedeni ise 7 Haziran sonrasında yaşanan gelişmeler. Esnaf siftahsız dükkân kapatıyor. Sanayici üretim ve pazarlama konusunda ciddi sorunlar yaşıyor. İşyerleri kapanıyor. En büyük kayıp ise, 7 Haziran öncesi gelişmekte olan sanayi yatırımlarının bu tarihten itibaren yaşanan gelişmelerden dolayı durmuş olmasıdır”
 
OSB’de üretim yüzde 60 düştü


Sapan, OSB müteşebbis heyeti ile yaptıkları görüşmede aktarılan bilgilerin son derece olumsuz olduğunu belirterek şöyle dedi:


 “OSB’deki üretim yüzde 60 oranında düşüş göstermiş. Buradaki sanayiciler kendi sorunlarını kendi öz imkânları ile çözmek durumunda kalmış. Bankalardan kredi, devletten destek alamıyorlar. Kendi imkânları çözüm için yeterli değil. Bankalar kredi borçlarını ertelemiyor.

 

BDDK bankalardan kredi borçlarının ertelenmesini istediği halde bankalar buna kulak asmamış. OSB’nin toplam 5 bin çalışanı var ve üretim rölantide. İşçi çıkarmak zorunda kalan fabrikalar tek vardiya çalışmaya başlamış.

 

Sorunların çözümü için kriz masası oluşturulması gerekiyor. Diyarbakır’ın ekonomik çöküşünün nedeni ve çözüm arayışları konuşulmalıdır, soruna mutlaka çözüm bulunmalıdır. Acil önlem şart, aksi takdirde yatırımcı diye bir şey kalmayacak Diyarbakır’da. Yatırım yapmayı düşünen çok sayıda işadamı 3-4 aylık karanlık ve karamsar tablodan dolayı bu düşüncesinden vazgeçmiş durumda.

 

Durum içler acısı, bunu çok net görüyoruz. Siyasete kurban edilmiş bir Diyarbakır tablosunun hiç kimseye, hiçbir kuruma faydası yoktur, olamaz da. Acil kriz masası şart”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler