1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP’den memuru sevindirecek teklif
CHP’den memuru sevindirecek teklif

CHP’den memuru sevindirecek teklif

CHP Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu, Tekin Bingöl ve Gurup Başkan Vekili Özgür Özel’den kamu çalışanı memurlara müjde gibi kanun teklifi verdi.

A+A-

Tankırulu ve Özel, tekliflerinde, kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerinde yapılacak artışın yıllık enflasyon oranın altında olamayacağını belirterek “Bu husus toplu sözleşme görüşmelerinin tarafları arasında pazarlık konusu dahi yapılamaz.

Toplu sözleşme görüşmeleri kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerine yıllık enflasyon oranında verilecek olan zamma ilave olarak getirilecek zamlar ile diğer mali ve sosyal haklar için yapılır”‏ görüşlerine yer verdi:
CHP Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu, Tekin Bingöl ve Gurup Başkan Vekili Özgür Özel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına, Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi sundu.


Tekliflerinde, 2013 yılında Hükümet ile yetkili konfederasyon arasında imzalanan toplu sözleşme, dünya sendikacılık tarihine büyük bir skandal olarak kaydedildiğini vurgulayan Tanrıkulu ve Özel “Bu toplu sözleşme ile Türkiye’de memurlar ve memur emeklileri büyük bir ihanete uğramış; adeta sofralarındanekmekleri, ceplerinden paraları gasp edilmiştir. Memurlar ve memur emeklileri adına bu skandala imza atan dönemin yetkili konfederasyon başkanı ise 2015 Genel Seçimlerinde iktidar partisinden milletvekili yapılarak adeta ödüllendirilmiştir” dedi.


Yine 2013 Toplu sözleşme görüşmelerinde Hükümetin yüzde 3+3 zam teklifini reddeden yetkili konfederasyonun, 2014 yılı için kamu çalışanlarının maaşlarına 123 TL seyyanen zam yapılmasını yeterli bulurken, enflasyon farkı ve Temmuz ayı zammından feragat ettiğini hatırlatan Tanrıkulu ve Özel “2015 yılı için ise sadece maaşlara yapılacak yüzde 3+3 zam kabul edilmiş, enflasyon farkından ise yine vazgeçilmiştir. Oysa asıl olan öncelikle kamu görevlilerinin maaşlarının enflasyon karşısında korunmasıdır. Toplu sözleşme görüşmeleri ancak bu enflasyon oranındaki artışın üzerine yapılacak olan zam ve diğer mali ve sosyal haklar için gerçekleştirilebilir. Nitekim Hükümetin 2014 yılsonu enflasyon tahminini yüzde 5,3 iken yüzde 9,4’e çıkmış,  yetkili sendikanın yıllık enflasyon farkını göz ardı ederek kabul ettiği 123 TL’lik zam, memur ve memur emeklilerinin maaşlarında her ay 41 lira ile 578 lira arasında kayba yol açmıştır” ifadelerine yer verdi.


Enflasyon farkının uygulanmamasının, memur ve emeklileri sadece 2014’te değil, 2015 yılında da büyük zarara uğrattığına dikkat çeken CHP’liler “Yeni yıl zammı, enflasyon karşısında eriyen 2014 maaşlarına yapıldığı için en düşük dereceli memur 2015 yılı boyunca her ay 63 lira, müsteşarlar da her ay 595 lira eksik maaş almak durumunda kalmıştır.

Oysa toplu sözleşmeye enflasyon farkı maddesi konulmuş olsaydı, memura 2014 Ocak ayında 123 TL seyyanen verilen zamla artan maaşı üzerinden değil, bunun üzerine enflasyon farkı da eklenerek aldığı maaş üzerinden 2015 Ocak ayında yüzde 3 ve daha sonra 2015 Temmuz ayında yüzde 3 zam almış olacaktı. Bu Kanun Teklifinin amacı emekçilerin haklarını hukuk kurallarıyla güvence altına almaktır.

2013’te de görülmüştür ki, haklar yetkili kişiler, kurullar, sendikalar eliyle değil ancak kanunlarla, hukuk kurallarıyla korunabilmektedir. Bu nedenle kanun teklifimiz ile yetkili sendikanın 2013 toplu sözleşme görüşmelerinde hangi hesapla göz ardı ettiğianlaşılmayan “yıllık enflasyon oranında maaş artışını” vazgeçilmez bir genel bir kural haline getirmek amaçlanmıştır. Bu durumda toplu sözleşme görüşmeleri enflasyon oranındaki maaş artışının üzerine yapılacak zamlar ile diğer mali ve sosyal haklar için yapılacaktır. Halkı temsil eden en yüce makam olarak kamu çalışanlarının uğradığı haksızlığı gidermek Türkiye Büyük Millet Meclisinin temel görevlerinden biridir” görüşünü sıraladı.


Tankırulu ve Özel, kanun değişikliği tekliflerinin gerekçesini ise şöyle açıkladı:


“Maddeyle, kamu görevlilerinin ücret ve aylıklarına en az yıllık enflasyon oranında zam yapılması, toplu sözleşme görüşmelerinin taraflarının inisiyatifi veya takdirine bırakılmadan genel bir kural haline getirilmektedir. Böylece toplu sözleşme görüşmelerinin konusu, buna ek olarak yapılacak zamlar ile diğer mali ve sosyal haklar olacaktır”
 
 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler