1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP'den bakan Yıldız'a Diyarbakır sorusu
CHP'den bakan Yıldız'a Diyarbakır sorusu

CHP'den bakan Yıldız'a Diyarbakır sorusu

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a Diyarbakır'a yapılan yatırımları sordu.

A+A-

Sezgin Tanrıkulu, Bakan Yıldız tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, Diyarbakır'ın ülke ekonomisinde yarattığı yüksek katma değere karşın kamu yatırımlarından ve teşvik uygulamalarından yeteri kadar pay almadığını belirtti. Diyarbakır'da Kamu Sabit Sermaye Yatırımları'nın yetersizliği ve diğer olumsuzlukların, ilde bulunan fabrikaların yurt dışı veya başka bölgelere gitmesine neden olduğunu ifade eden Tanrıkulu, "Diyarbakır İlimiz göç alan ilerimizden biriyken son iki yılda göç vermeye başlamıştır. Yatırımların yetersizliği, devam eden yatırımların zamanında bitirilememesi var olan sorunların devam etmesine neden olurken, milyonlarca lira harcanan kamu yatırımları da adeta çürümeye terk edilmektedir" dedi. Tanrıkulu, Bakan Yıldız'a şu soruları yöneltti:

"2002-2013 tarihleri arasında Diyarbakır İlinde Bakanlığınıza bağlı olan Kurum ve Kuruluşlara ait kaç proje hazırlanmıştır? Yürütülmekte olan diğer yatırımlar nelerdir?
Reklam

Bu projeler ve yatırımlardan hangileri tamamlanmıştır? İşe başlanma ve bitirilme tarihleri nedir? İhale ve tamamlanma bedelleri nedir?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 2009-2013 yılları bütçesinden Diyarbakır İli için ayrılan kaynak miktarı nedir? Diğer iller dikkate alındığında Diyarbakır ilimiz kaçıncı sırada yer almaktadır?

Bu proje ve yatırımlardan halen devam edenler hangileridir? İşe başlanma tarihi nedir? Yüzde kaçı bitirilmiştir? İhale bedeli nedir? Bu güne kadar ne kadar kaynak harcanmıştır?

Programa alınıp başlanmayan proje ve yatırım var mıdır? Bunlar hangileridir?

2002-2013 yılları arasında Bakanlığınıza bağlı kurum ve kuruşlar için ayrılan ödenek miktarı nedir? Yıllara göre dağılımı nedir? Ne kadarı harcanmıştır?

Diyarbakır İlinde 2002-2013 tarihleri arasında Bakanlığınıza bağlı kurum ve kuruşlardan kapatılan işletme, tesis ve bağlı birimler hangileridir? Bunların kuruluşlarının açılış ve kapatılma tarihleri nedir? İşletmede olduğu son dönemde kaç kişi istihdam edilmekteydi?"

HABERE YORUM KAT