1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. CHP Sur'daki kamulaştırmada ranta karşı çıktı
CHP Sur'daki kamulaştırmada ranta karşı çıktı

CHP Sur'daki kamulaştırmada ranta karşı çıktı

ANKARA -Sokağa çıkma yasakları ve çatışmaların sürdüğü Diyarbakır'da incelemelerde bulunan CHP heyeti, hazırladığı raporda acele kamulaştırma kararının Anayasa’ya ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğunu belirtti. Heyet, "Bu haliyle kamulaştı

A+A-

Birgün Gazetesinde yer alan habere göre, CHP'de Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba başkanlığında, Ankara Milletvekilleri Murat Emir ve Necati Yılmaz ile İstanbul Milletvekilleri Gülay Yedekçi, Didem Engin ve Disiplin Kurulu üyesi Saniye Barut’tan oluşan heyet, kentte yaptığı incelemenin ardından bir rapor hazırladı. Raporda, devlet kurumları, odalar, STK'ler ve halkla yapılan görüşmelere de yer verildi.

Yedi temel problem
Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde güvenlik kaygıları gerekçe gösterilerek 100 günden bu yana sokağa çıkma yasağının uygulandığını ve altı mahallede bu yasağın devam ettiğini ifade eden heyet, çatışma sürecinde başta yaşam hakkı olmak üzere, birçok alanda çeşitli hak ihlalleri oluştuğunu bildirdi. Raporda, can kayıplarının yanı sıra hastaların doktorsuz ve ilaçsız, çocukların okulsuz bırakıldığı bir süreçten geçildiği ifade edildi. Diyarbakır'ın yedi temel problemi şöyle sıralandı:

"Vatandaşın konut ve barınma ihtiyacı, eğitim ve sağlık hizmetlerinin tam olarak verilememesi, ticarethanelerin zarar görmesi, bölgede hijyenin sağlanamaması, sosyal yaşam alanları ve ibadethanelerin ortadan kalkması, zarar gören binaların ve altyapı sorunlarının tamiri, tarihi dokunun gördüğü zararın giderilmesi ve korunması."


Kamulaştırma kararı Anayasa'ya aykırı
Bakanlar Kurulu kararıyla Diyarbakır'ın ilçelerinden Sur'da 16 mahalle ve Yenişehir'de iki mahalle olmak üzere toplam 18 mahallede acele kamulaştırma kararı alındığını hatırlatan heyet, bu kararların kimseye danışılmadan alındığını, kararın ranta açık ve Anayasa ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olduğunu ifade etti. Heyet, özellikle bu kararın ardından oluşabilecek ranta dikkat çekerek "Kentin kültürüne ve geçmişine saygılı olunmalı ve bu konuda adım atılırken sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve halkın görüşleri alınmalıdır" dedi.

Raporda şu ifadelere yer verildi; “Kamulaştırılan parseller arasında kamu kuruluşlarına, yerel yönetimlere ve sivil toplum kuruluşlarına ait yapılar olduğu gibi, UNESCO tarafından koruma altına alınmış tarihi ve kültürel miras niteliğinde olan ibadethane, mesken ve çeşitli ticari alanlar da bulunmakta. Hükümet tarafından alınan kamulaştırma kararının, Kamulaştırma Kanunu’na mülkiyet hakkını koruma altına alan Anayasa’ya ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırılık teşkil ettiğine inanılmaktadır.”
CHP’li heyet, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy’un çatışmalar nedeniyle 70 bin ailenin kenti terk ettiğine yönelik ifadelerine de dikkat çekti.

Hafriyat kamyonlarına dikkat çekti
Raporda, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gülten Kışanak ile yapılan görüşmenin detaylarına da yer verildi. Kışanak CHP’li heyete, Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Sur’un büyük ölçüde tahrip olduğunu, beş mahallede abluka ve sokağa çıkma yasağının hâlâ sürdüğünü ve bu mahallelerde ne yaşandığının, taşınan hafriyat kamyonlarından bilindiğini söyledi.

Vali başka söylüyor, Hükümet başka
Raporda Vali Aksoy'un kayıplara ilişkin açıklaması dikkati çekti. Çatışmalar nedeniyle Sur'da 65 polis ve askerin yaşamını yitirdiğini belirten Aksoy, 55 PKK'linin cenazelerinin de ellerinde olduğunu belirtti. Oysa TSK ve hükümet tarafından yapılan açıklamaya göre PKK'nin verdiği kayıplar çok daha fazlaydı. TSK tarafından üç ay önce yapılan açıklamada 125 PKK'linin yaşamını yitirdiği belirtilmiş, bu rakam daha sonra hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamada 196'ya yükselmişti.

HABERE YORUM KAT