1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. CHP Milletvekillerden DTSO'ya ziyaret
CHP Milletvekillerden DTSO'ya ziyaret

CHP Milletvekillerden DTSO'ya ziyaret

Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağının yaşandığı bölgede incelemelerde bulunmak için Diyarbakır’a gelen CHP İstanbul Milletvekili ilhan Cihaner ve Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odasını da ziyarette bulundu.

A+A-

DTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Metin Aslan, Meclis Başkan Yardımcısı Salih Eren ve meclis üyesi Ahmet Solmaz tarafından karşılanan vekillere sokağa çıkma yasağının kente yansımaları hakkında detaylı bilgiler verildi.

On yedi gündür sokağa çıkma yasağının yıkıcı etkilerinin kentin her alanında hissedildiğini dile getiren Metin Aslan, özellikle yaşanan çatışma ortamının can kayıplarına ve ciddi anlamda ekonomik kayıplara sebep olduğunu belirtti. 
Sur içi ilçesinde şu ana kadar 361 işletmenin kapandığını ve 41 iş yerinin de taşınmak zorunda kaldığını belirten Aslan, çatışmalı sürecin devam etmesi halinde bilançonun çok daha vahim noktalara geleceğini söyledi. Barış süreci ile birlikte çok sayıda firmanın şehirde yatırım yaptığını belirten Aslan çatışmalı süreçle birlikte maalesef bu yatırımların çok kısa sürede geri çekildiğini de sözlerine ekledi. 

Gerçekleşen yıkımın sosyoekonomik boyutuna da değinen Aslan kapanan işletmeler sebebiyle zaten Türkiye ortalamasının üzerinde olan işsizlik oranının çok daha yüksek seviyelere ulaşmasından endişe duyduklarını belirtti.
Sokağa çıkma yasağının özellikle suriçi ilçesinde yaşayan halkı ve esnafı ciddi anlamda mağdur ettiğine  değinen Aslan, bununla birlikte sadece Sur ilçesinde yaklaşık 20 Bin kişinin de zorunlu olarak göç etmek durumunda kaldığını sözlerine ekledi. 


Aslan, kalıcı çözümün diyalogla gerçekleşebileceğine değinerek, mevcut sorunların çatışarak değil, makul akılla ve sağlıklı bir iletişim kurularak gerçekleşebileceğini bu sebeple de biran önce Dolmabahçe mutabakatının kaldığı yerden devam etmesi gerektiğinin altını çizdi. 

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler