1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP Kürtlerden Neden oy alamıyor?
CHP Kürtlerden Neden oy alamıyor?

CHP Kürtlerden Neden oy alamıyor?

CHP'nin Diyarbakır'dan çıkardığı son vekil olan Mesut Değer'e göre, CHP bölgeden oy alabilmek için 'Çözümün içinde olmalı, dine karşı algısını yıkmalı ve bölgedeki gençlerin eğitim ve iş sorunlarına yönelmeli.'

A+A-
CHP Diyarbakır'dan en son 2002 genel seçimlerinde iki milletvekili çıkardı. O isimlerden biri de Mesut Değer'di. Hem Baykal döneminde hem de Kılıçdaroğlu'nun genel başkan seçildiği ilk dönemde CHP yönetiminde görev alan Mesut Değer'e göre CHP çözüm sürecinde aktif rol almalı. CHP çözüm sürecine ve dine karşı algısının yıkılaması gerektiğini vurgulayan Değer “2015 seçimlerinde HDP dahil tüm sol partilerle güçbirliği yapılmalı” dedi.
 
CHP neden Kürt seçmenden oy alamıyor?
 
Şimdi 2010 yılına geldiğimiz süreç içinde Baykal döneminde Kürt sorunuyla ilgili neden oy alamıyoruz ithamlarıyla karşı karşıyaydık. Sayın Kılıçdaroğlu genel başkanlığında doğu ve güneydoğu'dan oy almak için çaba sarf etti. Kürtlerden oy almak için daha önceki yönetimde bu tür çalışmaları ben götürüyordum. Benim dışımda yeni bir isimle bir sürece girildi. Bu süreçten bir şey çıkmadı .( Baykal dönemini kast ederek) Daha önce yüzde 2-8 arasında oy alınırken yüzde 2 ile sıfır arasına geçildi. Genel Başkanın gezmediği il kalmadı, çabası var ama bana göre bilgilendirme açısından yanlış strateji izleniyor. Kürt sorunun çözümünde insanlar CHP'den bu soruna katki sunmasını , çözmesini bekliyor. Herkes CHP'nin önemli aktif rol almasını istiyor.
 
CHP'den beklenen o katkı nedir? Ne yapmalı size göre?
 
Ona geliyorum, CHP Kürt sorununun çözümünde biraz mesafeli, uzak, durağan duruyordu. Geçmiş dönemde Baykal döneminde Kürt sorununa çözüm konuşulurken bugünkü şartlar yoktu. Beş yıl önceki şartlarla bugünkü şartlar aynı değil. Mesela ben 5 yıl önce sorunun çözümü için Öcalan ile görüşülmesi gerektiğini söylediğime kıyamet koptu.2008'de söyledim, o zaman kıyamet koptu. Bugün gelinen noktada İmralı ile Kandil ile görüşmeler yapılıyor. Bu önemli bir aşama, bunu destekliyorum, bu ayrı. CHP sorunun çözümünü daha iyi biliyor, onlarca rapor yazdık ama CHP geri duruyor.
 
Peki CHP ne yapmalı? Nasıl bir irade ortaya koymalı? Eksik bulduğunuz nedir?
 
Kürt sorununun çözümüyle ilgili en tecrübeli, bilgili , donelere sahip parti CHP'dir. Bir CHP'nin çözümün içinde olması gerekir, halkın bakışı bu. İki sanki CHP dine karşıymış gibi bir algı yaratılıyor. Bu AKP ve başkaları tarafından kullanılıyor. Dine karşı olmamız söz konusu olamaz. Bu iki hususu net bir şekilde anlatmamız lazım. Üç bölgedeki en önemli sorunlardan biri de işsizlik ve eğitimsizliktir, Bölgede yıllarca çatışma ortamı oldu, yetişen gençlik bu sorunun içinde yaşadı. Diyarbakır'da 200 binin üzerinde genç bir nüfus var. Bunların işi yok, geliri, kazancı yok. Bu gençlik ne yapabilir kendini ispatlamaya çalışır. Terör örgütüne katılabilir, 'Kurtlar Vadisi' gibi kendine göre bir örgüt kurabilir, uyuşturucu işine girebilir vs. Bu gençliği kazanmak gerekir. Eğitim ve iş konusunda olanaklar sağlanmalı. Bu gençlik 6-7 Ekim olaylarında hiç kimseyi dinlemedi.
 
CHP süreçte neden geri duruyor? 
 
Sayın Genel Başkan'ın kafasında bazı çekinceler, kaygılar olabilir çözüm sürecine ilişkin, gerçekten çözüm süreci var mı yok mu diye düşünebilir. Bu kaygı ve çekincelerin hükümet tarafından giderilmesi gerekir. Ama yönetimdeki arkadaşların Kürt sorununun çözümüne katkı sunabileceklerini sanmıyorum. Halk nezdinden bakınca herkes sorunun çözümünü istiyor, Kürt sorunun çözümü önemlidir, CHP bunun başında olmalıdır.
 
CHP yönetimi sürece karşı olmadığını ancak sürecin şeffaf bir şekilde ve meşru zeminde yürütülmesi gerektiğini söylüyor. Bu süreçte nasıl aktif bir rol üstlenmeli?
 
Biz önce katkı sunacak mıyız, bu konuda bir irade koymalıyız. AKP ve HDP'nin arkasına takılıp gidelim demiyorum. Güneydoğu'da Kürtler CHP katkı sunsun diyor. Gelinen 2 yıllık süreçte AKP Kürtlerde bir güvensizlik yaratmıştır. Bu Kobani'de IŞİD olayında ortaya çıktı.
 
İktidara karşı bir güvensizlik var diyorsunuz ama süreç devam ediyor .
 
Süreç devam etmeli, süreç hükümeti de aştı, bu süreç devletin projesidir. Bir MİT müsteşar yardımcısının geçmiş yıllardaki açıklamasına baktığınızda bu projenin ortaya konulduğunu görüyoruz. Demek ki devletin almış olduğu bir karar var bu karar doğrudur. Öncelikle Kürt sorununu çözmeliyiz ki 77 milyonun birlikteliğini sağlayarak AB'ye açılalım.
 
1980 sonrasında CHP mirasına sahip çıkan SHP kürtlerden oy alıyordu ama CHP bunu başaramadı.“CHP ile Kürt seçmenin arası Baykal döneminde açıldı, bu dönemde 'CHP laik, kentli ve ulusalcı' bir kimliğe büründü” yorumlarına katılır mısınız? Ya da Baykal yönetiminde yer almış bir isim olarak bu eleştirilere ne yanıt verirsiniz?
 
Hayır katılmıyorum.. Deniz Bey Kürtlerin anadillerini konuşabilmesi için ilk kanun teklifini veren insandır. CHP 1990'lı yıllarda Kürtlerle daha iç içeydi. Kürtler belki Baykal'ı sevmeyebilirlerdi ama güveniyorlardı sözüne itimat ediyorlardı, şimdi ise…
Geçmişte SHP –HEP ittifakı gibi bugünün koşullarında CHP HDP ittifakı mümkün mü?
 
SHP HEP ittifakında rol alanlardan biri de bendim. Fehmi Işıklar , Ahmet Türk ile birlikte o süreci götürüyorduk. Şimdi 2015'te yeni bir anayasa gündeme gelecek, başkanlık sistemi tartışılan konulardan biri. O zaman HDP dahil sol partiler CHP çatısı altında olmalı. HDP dahil sol partiler CHP çatısı altında güç birliği yapmalıdır. AKP'ye karşı sosyal demokrasinin bir güç birliği olmalıdır. 
 
Sibel Demirci Erdem / Al Jazeera 

HABERE YORUM KAT