1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. CHP heyetinden Büyükşehir Belediyesine ziyaret
CHP heyetinden Büyükşehir Belediyesine ziyaret

CHP heyetinden Büyükşehir Belediyesine ziyaret

Bölgede sokağa çıkma yasaklarıyla başlayan çatışmalarla devam eden olayları yerinde incelemek ve barışa katkı sunmak amacıyla Diyarbakır’a gelen CHP milletvekilleri, belediye başkanları ve İstanbul İl, İlçe Örgütü yöneticilerinden oluşan 110 kişi, Eş Başk

A+A-

Bölgedeki gelişmeleri yerinde görmek ve barışa katkı sunmak için Diyarbakır’a gelen Cumhuriyet Halk Partisi temsilcileri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak’ı ziyaret etti.

Eş Başkan Kışanak, CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın, CHP İstanbul Milletvekilleri; Sibel Özdemir, Selina Doğan, İlhan Cihaner, Eren Erdem, Mahmut Tanal, Onursal Adıgüzel, CHP Tunceli milletvekili Gürsel Erol, CHP Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, CHP Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, CHP Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, CHP Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, CHP Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılınç, CHP Üsküdar İlçe Başkanı Erdoğan Altan, İBB Meclis Üyesi Muharrem Çatalkaya, CHP İstanbul İl ve İlçe örgütü yöneticilerini Meclis Salonu’nda kabul etti.

Kışanak: Demokratik bir ülkede sorunlar diyalogla çözülür

Ziyarette konuşan Eş Başkan Gültan Kışanak, zor günler ve izleri kolay kolay silinemeyecek travmalar yaşadıklarını belirterek, “Demokratik bir ülkede yaşanmaması gereken şeyler yaşıyoruz. Kökeni tarihin derinliklerinde olan sorunlarımız var. Çözemediğimiz sorunlarımız var. Bundan kaynaklı sıkıntılarımız var. Demokratik bir ülkede olması gereken sorunları konuşarak çözmek, diyalogla çözmek, barışçıl yöntemlerle çözmektir. Her şeyden önemlisi de insan onurunu, haysiyetini, vücut bütünlüğünü, yaşama hakkını yani tartışması imkânsız temel haklarını korumaktır. Ne yazık ki biz bu konularda bugünlerde çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz.” dedi.

Canpolat: Kanın durması için Diyarbakır’dayız

“Bu ülkede demokrasinin birinci basamağı olan yerel demokrasiyi inşa etmekle görevli olan bizler de ne yazık ki baskılardan payımıza düşeni alıyoruz.” diyen Kışanak, belediyelere ve belediye eş başkanlarına yönelik tutuklamalara dikkat çekti. CHP’den parlamentoda rolünü oynamasını, yanlışların üzerine gitmesini ve cesurca politika izlemesini beklediklerini ifade eden Kışanak’ın ardından konuşan CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ise savaşın, kanın durması ve Kürt sorununun çözümünde daha aktif olmak için Diyarbakır’a geldiklerini söyledi. Canpolat,  sözlerini şöyle sürdürdü:

“22 bin nüfusu olan mahallelerde sadece 2 bin kişinin kalması, Ortadoğu’da her gün ölümlerin, savaşların, her gün adam öldürmekle bizi öldürmeyle alıştırmaya çalışan sistem şunu bilsin ki biz bu topraklarda gencecik çocukların ölmesine müsaade etmeyeceğiz.

Biz buraya Tahir Elçi’nin yarım bıraktığı barış türkülerini, barış söylemlerini söylemek geldik. Biz burada ki Kürt halkıyla birlikte bu ülkede uygulanmayan demokrasinin uygulanması, yok sayılan insan haklarının hak ve özgürlüklerinin yeniden yaşatılması için buradayız. Biz sonuna kadar demokrasi ve insan hakları konusunda kararlı bir şekilde mücadele vereceğiz. Biz burada savaş istemiyoruz kısacası. Biz burada barışı daha gür sesle söylemek için buradayız.”

Ziyaret CHP İstanbul milletvekili Selina Doğan, Mahmut Tanal ile Tunceli milletvekili Gürsel Erol’un konuşmasıyla sona erdi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler