1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. CHP heyetinden Baydemir'e ziyaret
CHP heyetinden Baydemir'e ziyaret

CHP heyetinden Baydemir'e ziyaret

CHP Diyarbakır İl Başkanı Muzaffer Sayım ve başkan yardımcıları Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret etti.

A+A-

Geçtiğimiz günlerde kongresini yapan CHP Diyarbakır İl Başkanı Muzaffer Sayım, başkan yardımcıları Mehmet Şerif Doğrul, Kemal Ezber, Özlem Kaya, Sultan Savcı, Mehmet Ali Demirel, Mehmet Öner, Ayşe Yelkovan, Tarık Fidancı ve İl Sekreteri Erdem Onan Büyükşehir Belediyesi'ne geldi. Baydemir konuklarını Başkanvekili Hafize İpek ve Meclis Başkanvekili Eşref Güler ile birlikte karşıladı.

33 medeniyetin alın terinin, emeğinin harcına yansımış olduğu kadim bir kent olan Diyarbakır'a hizmet etmenin büyük bir onur olduğunu ifade eden Baydemir, “Bunun yanı sıra bir ödev ve aynı zamanda ateşten gömlek.  8 yıl boyunca mahcup olmadık” dedi. Diyarbakır'da yaşayan 1 yaşından 100 yaşına kadar bütün insanlarımızın hizmetkarı olduklarını söyleyen Baydemir,”Sadece insanların değil tüm canlıların hizmetkarıyız” dedi.

Diyarbakır'ın demokrasi kültürü ve bilinci açısından Türkiye'ye model olabilecek bir kent olduğuna vurgu yapan Baydemir, “Diyarbakır Türkiye'de kendi iç dinamiği içerisinde yurttaş bilinciyle demokrasiyi içselleştirmiş bir kent. Önemli deneyimler aktarabilecek bir pozisyonda. Bizler çok farklı siyasi fikirleri, düşünceleri bünyesinde barındıran ve hepsini yaşatan kadim bir geleneğin temsilcileriyiz” dedi.

Bir yerleşim yerinde birbirinden farklı siyasi görüşlerin, inançların var olması ve bunların barış içinde yaşamasının önemli olduğunu söyleyen Baydemir, “Farklılıklar demokrasinin vazgeçilmezidir. Hepimizin farklı, hepimizin eşit olduğu bir ülke yaratmak dileğiyle ve temennisiyle Diyarbakır'da yaşayan her insanımızın hizmetinde olduğumuzu söylemek istiyorum. Bütün siyasi fikirler birer çiçektir. Bu çiçek bahçesi içinde bu ülkenin tüm renklerini ve farklılıklarını korumak zorundayız. Bizler de yerel yönetimler olarak bu çeşitliliğin yaşaması için güç vermek durumundayız. Bu kentte tüm çiçekler, tüm halklar kendilerini özgürce yaşatmalı” diye konuştu.

Kocaoğlu bize ev sahipliği yapmıştı

Ziyaretteki sohbet sırasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile görüşmelerine ilişkin yapılan haberlerin hatırlatılması üzerine Baydemir, Kocaoğlu'nun Tiyatro Festivali zamanında Kürtçe Hamlet oyunu için kendilerine İzmir'de ev sahipliği yaptığını ve oyunu birlikte izlediklerini anımsattı. Son 30 yıllık zaman dilimi içerisinde yaşanan travmalardan ve kimi zaman da kitle iletişim araçlarının olduğundan farklı yansıtmalarından kaynaklı Türkiye'nin batı yakasıyla doğu yakası arasında algı farklılığı yaratıldığını anlatan Baydemir, “Benim inancım naçizane bu algı problemini aşmak için halka en yakın olan yönetim erki olan yerel yönetimlerin bir araya gelmesinde fayda olduğuna inanıyorum.  En nihayetinde Türküyle, Kürdüyle, tüm etnik ve inançsal kimlikleriyle hepimiz birlikte, eşit ve özgür yaşamı savunuyoruz. Bunun için de birbirimize dokunmamız gerekiyor. Bunun için de kentler arası barış köprülerini kurmamız gerektiğine inanıyorum” dedi.

Baydemir, tutuklu belediye başkanlarının tahliye edilmesine ve Sinop'ta HDK heyetine yapılan saldırılara ilişkin gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Yerel yönetimlerin görevinin sadece yol, su kanalizasyon olmadığını anımsatan Baydemir, şöyle konuştu:

Diyarbakır model bir kenttir

“Bu görevlerinin yanı sıra yerel halkların birbirine yakınlaşması, birbirine dokunması, tanıması için en etkin mekanizmalar yerel otoritelerdir. Dolayısıyla 8 yıllık zaman dilimi içerisinde Diyarbakır halkından almış olduğumuz güç ve cesaretle biz aslında Diyarbakır'la Trabzon arasında barış köprülerini inşa etmeye çalışıyoruz. Diyarbakır'la, Konya, Mersin, Şırnak arasında barış, dostluk, birlikte yaşam köprülerini inşa etmeye çalışıyoruz. Kesinlikle kabul edilemez saldırı ve gösterilerin bir daha yaşanmaması için bu barış köprülerinin inşasında daha fazla geç kalınmamalı. Herkesin bu manada barış elini uzatmaktan imtina etmediğini düşünüyorum. Umuyor ve diliyorum ki bu son vaka olur. En nihayetinde bu ülkede yaşayan her fikir, her düşünce kendisini her ilde ifade etme özgürlüğüne imkanına kavuştuğunda demokrasiden, birlikte yaşamdan ve karşılıklı saygıdan söz edebiliriz. Bu itibarla ben Diyarbakır'ı Türkiye için bir model kent olarak öneriyorum. Diyarbakır'ın kendi içerisinde farklı fikirlerin birbirine yaklaşımı ve saygısını da demokrasiyi içselleştirmiş bir model olarak göstermek istiyorum.”

Sayım: Tahliyeler geç kalmış bir karardır

CHP Diyarbakır İl Başkanı Muzaffer Sayım da tahliyelerin sevindirici ancak geç kalınmış bir karar olduğunu söyledi. Bu tür durumların aşılması ve yaşanmaması gerektiğini düşündüğünü belirten Sayım, “KCK operasyonlarında tutuklu bulunanların bir çoğunun suçsuz yere içeride olduğunu biliyoruz. Bunların bir an önce ailelerine kavuşmalarını istiyoruz. Çok başarılı belediye başkanı arkadaşlarımız var. Bunların tekrar görevlerinin başına dönmelerini temenni ederiz” dedi.

'Bu destek hiçbir iktidara nasip olmaz'

”Umarım bu sancılı süreç kısa sürer” diyen Sayım, partilerinin bu konuda çok önemli destek sunduğunu bildirdi. Sorunların çözümüne yönelik olarak muhalefetle birlikte hükümetin yüzde 80 destek aldığını belirten Sayım, “Bu destek hiçbir iktidara nasip olmaz. CHP de bu konuda kredi açmıştır. Genel Başkanımız 'Taşın altına elimi koyarım, hem de kredi açarım' demiştir. Hükümet bu kadar destek arkasındayken en kısa sürede sorunu bitirmesi gerekir” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT