1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. CHP Heyeti Ticaret ve sanayi Odası yetkililerinden bilgi aldı
CHP Heyeti Ticaret ve sanayi Odası yetkililerinden bilgi aldı

CHP Heyeti Ticaret ve sanayi Odası yetkililerinden bilgi aldı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba başkanlığındaki heyet Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti.

A+A-

CHP Ankara milletvekilleri Murat Emir, Necati Yılmaz, İstanbul milletvekilleri Gülay Yedekçi, Didem Engin, Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Saniye Barut ile CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın’la birlikte DTSO’ya gelen Ağbaba ve milletvekilleri, DTSO Meclis Başkanı Celalettin Birtane, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Metin Aslan, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Tekin, Hüsnü Pervane ve Şeyhmus Mete tarafından karşılandı.  


Yaşanan çatışmalı süreçten dolayı Sur ilçesinde gerçekleşen tahribat ve yıkım hakkında gelen heyete detaylı bilgiler veren DTSO yetkilileri, 2012 tarihli suriçi koruma amaçlı uygulama planının hayata geçirilmesini ve planın uygulanma sürecinde STK’ların da sürece dahil edilmeleri taleplerini heyete ilettiler.


Sur içi esnafının çatışmalı süreç boyunca yaklaşık 50 milyon tl ciro kaybının olduğunu belirten DTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Metin Aslan, ekonomik taleplerle ilgili DTSO tarafından hazırlanan ve hükümete sunulan rapor ve esnafın sorunları hakkında da heyete detaylı bilgiler verdi. 


Aslan sunulan raporda belirtilen çözüm önerilerinin yanında asıl kalıcı çözümün; Diyalog kapılarını açarak, kalıcı bir barışın sağlanması için Çözüm Sürecine dönerek sorunları çatışarak değil, konuşarak, tartışarak diyalog içinde çözülmesi ile gerçekleşebileceğini sözlerine ekledi.


DTSO Meclis Başkanı Celalettin Birtane ise, CHP’nin Kürt sorununun çözümünde daha etkin rol oynaması gerektiğini belirterek, özellikle barış sürecine geri dönülebilmesi için çatışmadan uzak yapıcı bir yöntem izlenmesinin elzem olduğunu sözlerine ekledi. 


Birtane, bölge halkının yaşanan çatışma ortamından kaynaklı çok büyük travmalar ve kayıplar yaşadığını belirterek, bir an önce huzurun ve barışın yaşadığımız coğrafyada yeniden tehsis edilmesi gerekliliğini vurguladı. 

 

HABERE YORUM KAT