1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. CHP Heyeti İpek'i ziyaret etti
CHP Heyeti İpek'i ziyaret etti

CHP Heyeti İpek'i ziyaret etti

Bölge ziyaretleri kapsamında Diyarbakır'a gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Oğuz Oyan başkanlığındaki heyet Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Hafize İpek'i ziyaret etti.

A+A-

CHP İzmir Milletvekili Oğuz Oyan, Ankara Milletvekili Levent Gök, Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt ile Tekin Bingöl, Halit Toraman, Emel Yıldırım ve Hüseyin Yaşar'dan oluşan PM Üyeleri Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne geldi.

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Hafize İpek, konuklarını Genel Sekreter Fahrettin Çağdaş, Meclis Başkanvekili Eşref Güler, DİSKİ Genel Müdürü Yaşar Sarı ile birlikte karşıladı. İpek sürece duyarlılık gösteren bütün kesimlerle ilişkilerinin yoğun bir tempoda geçtiğini belirtti. Bölgede can alıcı birçok şeyle hergün yüzyüze geldiklerini söyleyen İpek, “Dolayısıyla paylaşım olmazsa olmazdır. Ancak paylaşarak, bütünleşerek olumsuzlukların önünü alabiliriz” dedi. Halkların kardeşliği felsefesiyle yola çıktıklarını anımsatan İpek, özellikle bölgede bu son süreçle ilgili değerlendirmelerin objektif bir şekilde yapılabilmesi için muhakkak bunun görülmesi gerektiğini söyledi.

Önyargıları ortadan kaldırmalı

Yıllarca pek çok olumsuz söylemlerin özellikle batıda yaşayanlara empoze edildiğini anlatan İpek, önyargıların kaldırılması konusunda şunları söyledi: “Şimdi bir perde çekilmiş gibi, gelip gördükçe, yaşadıkça, değerlendirmeleri ortaklaşa yaptıkça bütün bu önyargıların silinmesi için yöntem geliştirebiliriz. Biz Türkiye'de yaşayan tüm halkların, tüm renklerin kardeşçe bir arada ve paylaşımcı bir şekilde birbirlerini kabul ederek, birbirini ötekileştirmeden, hakkına, hukukuna saygı göstererek büyük bir Türkiye elde edeceğimizi savunuyoruz.”

İpek, 33 medeniyete evsahipliği yapan Diyarbakır'ın birçok kültürü ve rengi bünyesinde barındırdığına dikkat çekerek, “Dolayısıyla bu geleneği söküp almak kolay değil. Diyarbakır'da kime sorarsanız sorun bütünleştirici ve gerçekten bu sürecin halklar lehine sonuçlanması, yeniden kaotik sonuçların yaşanmaması adına herkes elinden gelen çabayı göstereceğini söyler” diye konuştu. Savaşların yoksulluğu beraberinde getirdiğini hatırlatan İpek, iş çevrelerinin bölgeye ve kente yatırım yapması için çaba gösterdiklerini söyledi.

Milletvekilleri cezaevinde

Şu anda gündemde olan ve Türkiye'nin çekince koyduğu maddelerin olduğu Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartnamesi'ne değinen İpek, Türkiye'nin demokrasileşmesi adına bu konuda çaba gösterilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Kürt siyasetçilerin halen cezaevinde olduğunu anımsatan İpek, “Halkın iradesi olan kişilerin cezaevlerine atılması halkın cezalandırılması demektir. Bizler bu konuda birlikte mücadele etmeyi, el ele tutuşmasını ve gerçekten paylaşımcı ruhumuzu burada da ortaya koymamız gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

CHP Heyeti Başkanı Oğuz Oyan da,  CHP'nin başından itibaren çözüm ve barıştan yana olduğunu ancak aksi yönde bir kuşku yaratılmak istendiğini belirterek, bu izlenimleri ortadan kaldırmak istediklerini söyledi.

İktidarın çözüm sürecindeki çelişkilerine dikkat çeken Oyan, bir taraftan çözüm varken öbür taraftan özel yetkili mahkemelerle insanların içeri atıldığını, baskı rejiminin uygulandığını belirtti. Demokrasinin sadece bölgede değil, tüm ülkede sağlanması gerektiğini söyleyen Oyan, kalıcı bir barışın olabilmesi için Türkiye'de demokrasiye ihtiyaç olduğunu söyledi. “Biz çözüm sürecine değil, yöntemine karşı çıktık” diyen Oyan, “ Biz adresi Meclis olarak gösterdik. Meclis'te muhatap olarak BDP var. Muhatabı Meclis olarak kabul edildiğinde kalıcı bir barışa ulaşılır. Böylece süreç daha şeffaf ve daha kalıcı olabilirdi” diye konuştu.  Sürecin seçim hesaplarına feda edilebilecek bir duruma geldiğini ve hayal kırıklığı yaşanmasından duydukları kaygıyı dile getiren Oyan,iktidarın taahhüt altına girmesi için çaba sarf ettiklerini söyledi.  Suriye'ye müdahale konusuna da değinen Oyan, Türkiye'yi savaşa götürecek bir üst gündem yaratacak politikalara karşı olduklarını ifade etti.

“Eğer samimi olarak bir şeye  inanıyorsanız sonuç alırsınız” diyen Oyan, huzur ve ateşkes ortamının kalıcı olarak sürmesini dileyerek, bunun Türkiye için önemli bir gelişme olduğunu söyledi.  

Konuşmaların ardından İpek, üzerinde Diyarbakır surlarının işlendiği bir çini hediye ettiği heyetle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT