1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. CHP heyeti Bismil'de incelemelerde bulundu
CHP heyeti Bismil'de incelemelerde bulundu

CHP heyeti Bismil'de incelemelerde bulundu

Diyarbakır’dan aday olan CHP’liler, son günlerde 2’si çocuk toplam 8 kişinin yaşamını yitirdiği Bismil ilçesinde temas ve gözlemlerde bulundu.

A+A-

CHP İl Başkan Yardımcısı Mehmet Şerif Doğru, CHP Diyarbakır Milletvekili adayları Aslı Açıkgöz ve Hamit Fidan ile CHP il ve ilçe yöneticilerinin yer aldığı kalabalık bir heyet, son günlerde sokağa çıkma yasağı ilan edilen, çıkan olaylarda ise 2’si çocuk toplam 8 kişinin yaşamını yitirdiği Bismil ilçesinde inceleme ve temaslarda bulundu.CHP heyeti, Bismil Belediye Eşbaşkanı Cemile Eminoğlu'nu da makamında ziyaret etti.

Ziyaret sırasında konuşan CHP’li Mehmet Şerif Doğru, bölgede yaptıkları incelemelerde gördükleri manzarayla adeta şoke olduklarını belirterek, bölgede, camilerin, evlerin ve sivil halkın ağır silahlarla tarandığını söyledi. Polis ve asker saldırıları sonucu yaşananların kamuoyundan gizlenilmeye çalışıldığını belirten Doğru, "Zaten çıkarılan iç güvenlik yasalarıyla AKP hükümetin Kürtlere karşı bir savaş hazırlığı içinde olduğu belliydi. Bölgede sivil insanlara dönük yapılan katliam ve saldırılara karşı insanlar kendini korumak için hendekler açmış, insanlar kendi canlarını korumaya çalışıyorlar. Bölgede yapılanları bir rapor haline getirdikten sonra bunu genel merkezimize meclise soru önergesi şeklinde sunulması için hazırlayacağız. Burada yaşananların karanlıkta kalmaması için elimizden geleni yapacağız" dedi.


Topyekün savaş


Ardından konuşan Bismil Belediye Eş Başkanı Cemile Eminoğlu, AKP hükümetinin kendisi gibi düşünmeyen herkese karşı topyekün bir savaş içerisinde olduğunu belirterek, bölgede yapılan saldırı ve katliamların tamamen planlı olduğunu söyledi. Bölgede katledilenlerin tamamının sivil insanlar ve çocuklar olduğunu belirten Eminoğlu, "Bunları PKK'liymiş gibi göstermeye çalışmaları tamamen asılsızdır. Sivil insanları katlettikten sonra üzerlerine silahlar bırakıp sanki çatışmaya girmişler süsü veriyorlar.

Polisler dört sivil insanı katlettikten sonra delilleri karartmak için cenazeleri gizlice Bismil Devlet Hastanesi'ne kaldırdılar. Olayın yaşandığı yere kimseyi yaklaştırmadılar. Ortada bir çatışma durumu yok. Bu insanların cenazeleri parçalanmış, kafaları kesilmiş, bu gençlerin katledildiği yerlere de duvarlara çeşitli yazılar yazılmış. Bunlar insanlık suçudur. Vicdan sahibi herkesin bu yapılanlara sessiz kalmaması gerekiyor" diye konuştu. Heyet yaptığı görüşmenin ardından belediyeden ayrıldı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler