1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran Diyarbakır'da
CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran Diyarbakır'da

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran Diyarbakır'da

DİYARBAKIR- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, “Kürt sorunu, terör sorunu, bir sorun var sonuç itibarı ile burada da çözüm istiyoruz hep beraber. Bu konunun çözümü noktasında bir irade koymaya çalışıyoruz” dedi.

A+A-

CHP Diyarbakır İl Başkanlığı'nda basın mensupları ile bir araya gelen Oran, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Anayasa çalışmalarına değinen Oran, bunun Türkiye'deki herkesin kendisini içerisinde hissedebileceği bir toplumsal mutabakat metni olduğunu söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin adalet, demokrasi ve özgürlüklerle güçlenmesinin temel noktasında katılımcı, çoğulcu, demokratik bir anayasanın olduğunu düşündüklerini kaydeden Oran, “Kürt sorunu, terör sorunu, bir sorun var sonuç itibarı ile burada da çözüm istiyoruz hep beraber. Bu konunun çözümü noktasında bir irade koymaya çalışıyoruz. Buradaki en önemli husus doğru teşhis ve bunu da yapacak bir iradeye ihtiyaç var. Kürt sorunu ve bölgede yaşanan güvenlik sorunu, terör sorunu kanayan yara. Bu yara yıllardır kanıyor. Bu yaranın iyileşmesi, yaranın kabuk bağlaması için, tamamen iyileşmesi için mutlaka kimlik sorunu üzerinde, eşitlik üzerinde, demokratik özgürlük üzerinde, insan hakları temelinde yapılması gereken adımlar var” dedi.

Burada yaşayan vatandaşların eğitim, sağlık, yargı, güvenlik hizmetlerinden eşit bir şekilde yararlanabilmesi gerektiğini vurgulayan Oran, “Kalkınma sorunu çözülmeden o yara tam olarak kabuk bağlamaz. Sadece bir tanesini ele aldığımız zaman o sorunu genel olarak çözemiyoruz. 1930'larda Diyarbakır Türkiye'nin 3. büyük sanayi şehriydi. Burada sanayi vardı, kalkınma, iş aş vardı. 1970'lere gittiğimiz zaman 40. sıralara geriledi. 90'lı yıllarda 53'e geriledi. Bugün de 67. sırada. Şehir çevreden niteliksiz işgücü göçü aldı ve Diyarbakır'da da nitelikli, varlıklı insanlar da büyükşehirlere göç etti. Kişi başına düşen teşvik miktarında Diyarbakır 67. sırada. Yatırım gelmiyor Diyarbakır'a, yatırım tutarı sırasına bakıyorum Diyarbakır 76. sırada” diye konuştu.

Bir kentin kalkınması için ulaşımın çok önemli olduğunu belirten Oran, Diyarbakır'a hava ve karayolundan da ulaşımın daha etkin hale getirilmesi gerektiğini söyledi. Oran, "Hala çevre yolu tamamlanmadı, birçok yerde çevre yolu inşaatlarına başlanmadı. Diyarbakır ölçeğindeki bölgelerin 4-5 organize sanayi bölgeleri var. Benim üzülerek tespit ettiğim sürekli buraya cezaevi yapılıyor. Bir mesaj mı verilmeye çalışılıyor, devamlı buraya cezaevi yapılarak bunu anlamak mümkün değil.

Şu anda 5 cezaevi inşaatı sürdürülüyor. BDP'nin de, AK Parti'nin de, diğer siyasi partilerin de Diyarbakır'da ne hayal ediyorlar, nasıl bir yer hayal ediyorlar, buradaki insanları nasıl barış içerisinde, kardeşçe, mutlu, zengince ve hakça üreterek neyi paylaştıklarını, nasıl paylaştıklarını, ortaya koyacak hayallerini buradaki insanlar hak ediyor" diye konuştu.

Oran'ın basın açıklamasının ardından çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile görüşeceği belirtildi.

HABERE YORUM KAT