1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP Diyarbakır'da sürece katıldı
CHP Diyarbakır'da sürece katıldı

CHP Diyarbakır'da sürece katıldı

Akil insanlar heyetinin ziyaret ettiği CHP Diyarbakır İl Başkanı sürece karşı olmadıklarını söyledi. Heyet Diyarbakır Belediyesi'nde Osman Baydemir tarafından güllerle karşılandı.

A+A-

Akil İnsanlar Heyeti'nin Diyarbakır'daki temasları gün boyu devam etti, AK Parti'den sonra CHP , Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, BDP ve Hak-Par'ı ziyaret etti. Heyet CHP ziyaretinde İl Başkanı Muzaffer Sayın, İl Başkan Yardımcısı Şerif Doğru ve Kayapınar İlçe Başkanı Derya Erdemoğlu'nun da aralarında bulunduğu CHP il teşkilatını ziyaret etti. Heyet üyelerini kapıda karşılayan İl Başkanı Sayın ve partililer, daha sonra toplantı odasında görüşmelere başladı.

Heyet Başkanı Yılmaz Ensaroğlu, heyet olarak siyasi partilerin görüş ve düşüncelerini almaya çalıştıklarını belirterek, bu çerçevede CHP Diyarbakır İl Teşkilatı'nın da görüşünün önemli olacağı için ziyaret ettiklerini söyledi.

"BİRİLERİ CHP'Yİ, SANKİ SÜRECİN KARŞISINDAYMIŞ GİBİ GÖSTERİYOR"

Daha sonra konuşan CHP İl Başkanı Muzaffer Sayın, CHP olarak, sosyal demokratlar olarak, barış, demokrasi, insan hakları denince ilk akla gelen parti olduklarını belirterek, "Dünyada da böyle Türkiye'de de böyle. Ama yanlış bir algı. Nedense kimler tarafından pompalandığını anlamış değiliz. 1989 yılında yayınladığımız rapor ve çalışmalarımız var. Zaman zaman medyanın çeşitli kurumları tarafından, CHP barışa karşıymış gibi gösterilmektedir. Sanki birileri, bu iş olmasın diye tahrik etmeye çalışıyor. Ne kadar tahrik olursak olalım, barış ve demokrasiden yana bir partiyiz. Barış sürecinin nasıl işlediğini, nasıl bir yol haritasının olduğunu bilmiyoruz. Bir gözlemci olarak biz de dışardan takip ediyoruz" dedi.

"BİRİLERİ, 'ÜLKEYİ TERKEDİN' DİYOR"

Bu süreçte barış dilinin kullanılmasından yana olduğunu ifade eden Sayın, isim vermeden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ı kastederek, "Birileri 'bu ülkeyi terkedin' diyor. Mesela barış dili nasıl kullanılır? Diyarbakır'da AKP , MHP ve BDP olsun il başkanları kendi aramızda her şeyi konuşup tartışabiliyoruz. Barış dili böyle olması lazım ama dışlanmadın, söylediğimiz başka yere çekilmemeli. Birileri, 'ülkeyi terkedin' diyor. Bunların yüzde 60'ı evine dönmek istiyor. Annesini, babasını, çocuklarıyla kaynaşmak istiyor. Barış dili budur. Ama birileri, 'ülkeyi terkedin' diyor. Barışın dili bu değil. Toplumun gazı alınmalı. Mesela, Hatip Dicle'nin bırakılması lazım. Toplum rahatlatılmalı nefes almalı. Arkadaşlarımız Silivriye gidiyor. Efendim neymiş, 'Niye gidiyorsunuz?' Orada milletvekillerimiz var, gazetecilerimiz var. Niye gitmesinler ki" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT